Hronična bubrežna slabost je progresivna bolest i na njen tok utiče pre svega aktivnost uzročne bolesti, ali i svaki drugi stres kao što je dehidratacija, razne infekcije ili uzimanje pojedinih lekova.
Hronična bubrežna slabost (insuficijencija) je sindrom koji se razvija kao posledica različitih oboljenja bubrega. Nastupa sporo i postepeno, ali bez simptoma, a kad se oni pojave, bolest je već je u poodmakloj fazi, kaže profesor dr Rajko Hrvačević, internista nefrolog i otkriva koji lekovi ubrzavaju ovaj proces.
Šta im smeta od hrane
Kada j reč o ishrani, bubrezima najviše smetaju belančevine životinjskog porekla, pre svega crveno meso, jer se pokazalo da ono dovodi do takozvane hiperfiltracije u glomerulima, malim filterima kojih ima po milion u svakom bubregu, objašnjava.
- Pacijenti treba da se hrane više belim mesom, a da ishrana bude bazirana na voću i povrću. Trebalo bi smanjiti unos soli i hranu sa konzervansima – savetuje profesor dr Rajko Hrvačević.
Uzroci i simptomi
Hroničnu bubrežnu slabost primarno uzrokuju brojna oboljenja uključujući različite upalne, metaboličke ili nasledne bolesti, autoimune poput lupusa ili sistemskog vaskulitisa, bolesti mokračnih kanala, bešike i prostate.
Bolest bez jasnih simptoma može da traje nekoliko meseci, godina, pa čak i decenija, a danešto nije u redu otkiva se uglavnom putem laboratorijskih pretraga (patološki nalaz u mokraći, povišen serumski kreatinin i drugo).
- Drugi simptomi uključuju učestalo mokrenje, mokrenje tokom noći, suvoću usta i pojačanu žeđ, kao i promene u količini i izgledu mokraće (bleda, penušava mokraća ili prisustvo krvi), slabinske bolove i otoke tela. U odmaklom stadijumu praktično nema organskog sistema u našem telu koji ne može da bude pogođen - poručuje naš sagovornik.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.