Ako redovno spavate duže od devet sati, a i dalje se budite umorni, ovo nije baš najoptimalnija situacija za organizam i može ukazivati na potencijalni problem.
Koliko sna je previše?
Stručnjaci definišu prekomerno spavanje kao spavanje duže od devet sati u periodu od 24 sata.
To vam svakako nije strana pojava povremeno, pogotovo kada se vratimo sa putovanja, ili kada je u pitanju prehlada i slično. Međutim, kada je devet ili više sati sna vaša redovna praksa onda to može ukazivati na određene probleme.
Zbog toga će stručnjaci često okarakterisati prekomerno spavanje kao simptom, a ne kao dijagnozu - osim u slučajevima kada se radi, na primer, o spavanju kao posledica uzimanja određenih lekova ili nekog psihijatrijskog ili neurološkog poremećaja.
Prema istraživanjima, prekomerno spavanje najčešće je praćeno gojaznošću, srčanim oboljenjima, dijabetesom, škripanjem zuba u snu, hroničnim bolom, poremećajima spavanja i depresijom.
Koji su znaci?
Spavanje od devet i više sati je pokazatelj preteranog sna, ali ne i jedini signal na koji je potrebno reagovati.
Najčešće je praćen umorom tokom dana, glavoboljom, smanjenom energijom, promenama raspoloženja, otežanim ustajanjem, nemogućnošću ustajanja na zvuk alarma i sl.
Koje su potencijalne posledice?
Prekomerno spavanje može dovesti do povećanog umora, smanjenja imunološke funkcije, povećanog rizika od hroničnih bolesti itd.
Ono što možete da pokušate da primenite u svoju rutinu je da izbegavate dugme „odloži“ na budilniku, budite se u isto vreme svakog dana, čak i kada ste slobodni i pokušajte da se probudite uz prirodno svetlo.
Ako i nakon ovih promena nastavite prekomerno da spavate, savetujemo vam da se obratite lekaru.
Prenela: N.R.
Izvor: Novilist.hr/Zdravlje.Kurir.rs