Kad je prostata u ekspanziji: Šta sve sami možete da preduzmete, od čuvenih biljaka do promena u ishrani
Novembar je mesec kada se muškarci širom sveta ohrabruju pokretom Movember da puste brkove kako bi podigli svest o zdravstvenim problemima koji ih tište. Jedan od češćih s ove liste je benigno uvećanje prostate.
U starijim godinama kod mnogih muškarca kreću problemi s mokrenjem - imaju potrbu za češćim odlaskom u toalet i osećaju bol. Na početku vredi pregledati svoj ormarić sa lekovima u potrazi za antihistaminicima (za lečenje alergija) i dekongestivima (za lečenje bolesti nosa) koji mogu da pogoršaju ovaj problem. Zatim razmislite o tome da promenite način ishrane i možda o tome da probate neke suplemente, jer mnogi od njih korišćeni pojedinačno ili u kombinaciji mogu da učine ovaj problem podnošljivijim. Ali pre nego što sami pokušate da "lečite" potencijalno ozbiljno stanje kao što je uvećana prostata, obaveznobi trebalo da posetite svog lekara.
Šta nije u redu?
Posle 40. godine mnogi muškarci primećuju da njihov "odvod" ne radi dobro kao nekada. Teško mokre, mlaz je slab, a završava se kapanjem. A ono što je najneprijatnije jeste da priroda zove tokom noći i ometa san. Često je uzrok benigna hiperplazija prostate, njeno nekancerogeno uvećanje. Žlezda prostate, koja proizvodi semenu tečnost, donekle je smeštena kao ogrlica oko urete, a kada se poveća, ometa protok urina. Više od polovine muškaraca preko 50 godina starosti ima neko uvećanje ove žlezde.
Čuvene biljke od pomoći
Ono što možete da probate kao pomoćno sredstvo jeste da uzimate 160 mg palme serenoe u obliku kapsula dva puna na dan (potražite ekstrakt koji sadrži 85-95 odsto masnih kiselina i sterola). Ovaj suplement, koji sadrži ekstak bobica pomenute palme, po svemu sudeći blokira dejstvo hormona odgovornih za stimulisanje rasta problematične žlezde, a postoje dokazi i da smanjuje zapaljenje.
Afrička šljiva koristi se naširoko u sklopu zvanične medicine u Francuskoj. Kora zimzelenog afričkog drveta, iz koje se dobija suplement, ima antiflamatorni efekat, dokazano smanjuje otok i pomaže u slučajevima prekomeronog odlaska u toalet tokom noći, a najbolje bi bilo da se posavetujete sa fitoterapeutom oko pravilnog doziranja.
Možete da potražite i ekstarkt osušenog korena koprive i uzimate 250 mg dva puta na dan. Ovaj koren pomaže da se smanji prostata, a kada se uzima sa palmom serenoom ili afričkom šljivom pomaže ovim suplementima da bolje deluju.
Prilagodite ishranu
Kada je reč o ishrani jedite paradajz ili proizvode na bazi paradajza, svakog dana ako možete. Američki istraživači otkrili su da su muškarci koji su jeli deset ili više porcija paradajza nedeljno smanjili rizik od raka prostate zaviše od 45 odsto. Paradajz je bogat likopenom koji smanjuje zapaljenje i oticanje prostate, a ovim antioksidansom su takođe bogate lubenice i kajsije. Možete da uzimate i suplemente likopena, a preporučena doza je 10-20 mg na dan.
Narodna poroć za uvećanje ove žlezde veličine kestena preporučuje da svakodnevno jedite punu šaku semenki bundeve. Ovo seme je dobar izvor cinka, minerala ključnog za njeno zdravlje.
Osim toga, probajte da dva puta na dan dodate jednu kašiku ulja smena lana u svoju ishranu. Ono je bogat izvor omega-3 masnih kiselina, a ove i druge esencijane kiseline smanjuju upalu, te samim tim i otok.
Pre nego što popijete
Među važne preporuke spada ona da smanjite unos tečnosti u večernjim časovima, jer ćete u suprotnom češće ustajati noću. Vaš oraganizam ima velike potrebe za tečnošću, ali je pijte pre večere, a ne posle nje.
Takođe, ograničite broj pića s kofeinom, poput kafe, čaja i kola pića. Ona obično suzažavaju izlaz iz vaše bešike, stvarajući na taj način dobro poznate probleme. Kofein je i diuretik, a to je upravo ono što vam nije potrebno kad već imate problem sa noćnim ustajanjem.
Smanjite i unos žestokoh alkoholnih pića jer iritiraju sluzokožu prostate, dok pivo i vino ne smetaju ako se ne unose u preteranim količinama.
Korisni saveti - šta škodi, a šta pomaže?
Kada sedite vršite pritisak na svoju prostatu. U stvari, muškarci koji dugo sede na poslu ili oni koji gledaju televiziju duže od četrdeset sati nedeljno, više prijavljuju da imaju probleme sa svojom žlezdom od onih koji se kreću. Da biste izbegli probleme, treba samo da šetate oko dva sata nedeljno. Ukoliko radite za stolom, često ustajte i koračajte.
Kako toplota povećava dotok krvi u prostatu, leškarite u toploj kupki. To pomaže smanjenju upale i oticanju ove žlezde, a ako možete svakodnevno provodite u kadi 20-45 minuta.
Pripremila: N.L.
Izvor: 1.001 kućni lek/Zdravlje.kurir.rs