Prehlada je najčešće virusno oboljenje na svetu koje zahvata gornji respiratorni trakt. Grip je bolest vrlo slična prehladi, ali znatno jačeg intenziteta simptoma i dužeg trajanja. Većina ljudi bitku s prehladom i gripom započinje uzimanjem mega doza vitamina C. Postoje naučni dokazi da visoke doze ovog mikronutrijenta (1-2 g/dan) skraćuju trajanje i ublažavaju simptome obične prehlade, te posledično, opskrbljivanjem organizma potrebnom količinom vitamina C (barem 100 mg) dnevno dolazi do bržeg oporavka od bolesti. Ipak, uzimanje doza većih od 2 g dnevno može da izazove dijareju, povraćanje i vrtoglavicu, te nije preporučljivo. Manje poznati saveznici protiv prehlade i gripa su vitamini A i E, kao i minerali cink, bakar i selen.
Narodna medicina
Narodna medicina ima već ustaljenu listu korisnih namirnica koje se preporučuju generalno za jačanje imuniteta, ali i posebno kada su prehlada ili grip već nastupili. Listu predvodi kiseli kupus koji, osim što jača imuni sistem, deluje antiseptički na disajne organe. U ishrani obolelih od prehlade i gripa važno mesto zauzima i beli luk, jer sadrži supstance koje pomažu kod grlobolje i infekcije pluća, fermentisani mlečni napici jer jačaju imuni sistem, a posebno se preporučuje ren - narendan, kuvan u mleku ili pomešan s medom.
Jednostavno, a delotvorno sredstvo je i pileća supa. Blago terapijsko dejstvo pileće supe u olakšavanju simptoma gripa potvrdila je i moderna nauka, pa je tako opšteprihvaćena činjenica da ova supica ima blaga svojstva antibiotika i dekongestanta.
Važno mesto zauzimaju i čajevi. Oni smanjuju otečenost sluznice nosa i grla, sprečavaju dehidrataciju i umiruju upalu. Ipak, nije svejedno koja vrsta čaja se koristi. Najbolje rezultate daju oni od kamilice, zove, hajdučke trave i šipka. Uz dodatak meda, njihov učinak u olakšavanju simptoma bolesti je još bolji, a sa ovim čajevima možete i da se inhalirate.
Stomačna viroza
Za razliku od standardnog gripa koji napada respiratorni sistem, gastroenteritis ili popularno stomačni virus podrazumeva upalu želuca i creva praćenu povraćanjem, vodenastim prolivom i grčevima u stomaku. Najčešće je vrlo kratkog trajanja, ali sa vrlo intenzivnim simptomima. Pri ovoj vrsti viroze najbolje je pustiti želudac da miruje, ne unositi hranu, ali uz istovremeno nadoknađivanje izgubljene tečnosti i elektrolita. Vrlo je koristan čaj od kamilice, šipka i nane.
Biljni preparati
Verovatno najpoznatiji i najispitivaniji biljni imunostimulans je ekstrakt biljke ehinacea. Ona podstiče proizvodnju belih krvnih zrnaca, naročito T-limfocita, koje su glavne odbrambene ćelije našeg organizma. Ako se uzme odmah pri pojavi simptoma, efikasno ublažava tegobe viroze i skraćuje trajanje bolesti.
Manje poznata, ali vrlo efikasna u redukovanju simptoma bolesti je biljka južnoafrička muškatla (Pelargonium sidoides). To je blagotvorna biljka iz južne Afrike, bogata fitohemikalijama, vitaminima, mineralima i aminokiselinama. Primena njenog ekstrakta ublažava simptome prehlade i poboljšava opšte stanje organizma.
Mit o antibioticima
Neki će na prve znakove bolesti na svoju ruku posegnuti za antibioticima. Time se organizam neće izlečiti, jer ovi lekovi nisu efikasni ni kod jedne virusne bolesti, ali je vrlo moguća neželjena pojava intolerancije na antibiotike, što može da ih učini neefikasnim u lečenju bakterijskih bolesti kojima su i namenjeni. Kod gripa, antibiotike treba koristiti samo kod bakterijskih komplikacija, kao što su upala sinusa ili infekcije uha, koje se razvijaju kao sekundarne infekcije. U svakom drugom slučaju je najbolje je zaboraviti na njih.
Pripremila: N.L.
Izvor: Miss7zdrava.24sata.hr/Zdravlje.kurir.rs