Zašto žene češće osećaju bol u kukovima? Sve o uzrocima i načinima da ublažite tegobe

Istraživači su primetili da, dok muškarci češće imaju vidljiva oštećenja zglobova na rendgenu, žene češće osećaju bol u kukovima i traže pomoć lekara.

Shutterstock

Bol u kukovima može da nastane iz raznih razloga - od povreda, naprezanja mišića do određenih zdravstvenih stanja, poput artritisa. Može se javiti kod oba pola, ali je češći kod žena, navodi ortoped dr Ašiš Čodri.

- Žene su podložnije bolu u kukovima, a uzrok su problemi sa čašicom kuka ili acetabulumom. Čašica može da bude suviše plitka ili duboka, što dovodi do neprijatnosti - objašnjava i navodi najčešće uzroke bola, kao i strategije koje mogu da pomognu u ublažavanju tegoba. 

Najčešći uzroci 

Istraživanja potvrđuju da je bol u kukovima češći kod žena nego kod muškaraca. Pregled objavljen u časopisu Frontiers of Endocrinology ukazuje da osteoartritis, česta bolest zglobova, pogađa više žena nego muškaraca. Istraživači su primetili da, dok muškarci češće imaju vidljiva oštećenja zglobova na rendgenu, žene češće osećaju bol u kukovima i traže pomoć lekara.

Jedno istraživanje navodi da je 10,3% žena prijavilo bol u kukovima, naspram 6,8% muškaraca.

Dr Čodri objašnjava da su starije žene sklonije prelomima kuka, što može postepeno da dovede do invaliditeta, zavisnosti od drugih i čak smrtnog ishoda.

Profimedia  Žene češće prijavljuju bol i traže pomoć

- Promene u hormonima koji utiču na mišićno-skeletni sistem prepoznate su kao mogući faktori rizika za prelome kod žena u menopauzi, a posebno su značajni vitamin D, paratiroidni hormon (PTH) i osovina insulin/IGF-1 (insulin-sličan faktor rasta 1). Ovi hormoni igraju važnu ulogu u i rehabilitaciji posle povrede - npominje doktor.

Takođe, artritis izazvan habanjem zgloba vodeći je uzrok bola u kukovima kod žena, a kod onih starijih sa osteoporozom, može da dovede do preloma.

Tendinitis i burzitis takođe su česti uzroci bola u kukovima, najčešće izazvani prekomernim naporom. Žene treba da obrate pažnju i na ginekološke i probleme sa leđima, kao i na prepone i kile koje mogu uzrokovati bol u kukovima.

Kako ublažiti bol 

Lagane vežbe za kukove mogu da pomognu u smanjenju neprijatnosti, kao i u poboljšanju pokretljivosti i jačanju zglobova, kaže dr Čodri.

Joga poza leptira isteže unutrašnju stranu butina, uvrtanje ili rotacije za oba kuka jačaju glutealne mišiće, dok zamasi nogama istežu zadnju ložu i kvadricepse.

Shutterstock  Poza leptira "otvara" kukove

- Spoljna rotacija kuka i vežbe poput "figure četiri" (figure four stretch) pomažu u jačanju mišića kuka i gluteusa, dok joga čučnjevi istežu mišiće listova, gluteusa, zadnjih loža i kvadricepsa .

Kada potražiti pomoć lekara?

Za žene koje često osećaju bol u kukovima, evo kada je važno obratiti se lekaru:

  • Ako je zglob deformisan ili pomeren
    Ako ne možete da pomerate nogu ili kuk
    Ako ne možete da oslonite težinu na zahvaćenu nogu
    Ako je bol veoma intenzivan
    Ako se naglo pojavi otok
    Ako imate temperaturu, drhtavicu, crvenilo ili znake infekcije

U slučaju bilo kog od ovih simptoma, možete primeniti metod R.I.C.E. - odmor, led, kompresija i podizanje. Kada se bol u kukovima tek pojavi, ovo može da bude prva mera samopomoći, objašnjava dr Čodri.

- Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID) mogu da pomognu u smanjenju otoka i neprijatnosti, a mogu da budu korisni u tretmanu istegnuća mišića, burzitisa, artritisa, tendinitisa i određenih oštećenja hrskavice (labruma). Međutim, konsultacija sa lekarom pre upotrebe ovih lekova je neophodna - opominje.

Pored toga, fizikalna terapija može da ojača mišiće oko kuka, što može da smanji upalu i bol u kukovima.

Pripremila: N.L.

Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs