5 neočekivanih dobrobiti termalnih voda: Dar prirode koji pruža više od relaksacije i olakšanja za reumu

Postoji nešto posebno u termalnim vodama - prirodnim izvorima ispunjenim mineralima koji pružaju osećaj opuštanja i blagostanja za telo i um. Kada zaronite u toplu vodu temperature tela (ili nešto višu) osim što zaboravite na sve svoje brige, osećate i fizičko olakšanje, popuštanje bolova u mišićima i zglobovima, ten postaje lepši…

Shutterstock

Sastav termalnih voda se razlikuje u zavisnosti od podneblja, odnosno od toga gde se nalazi njihovo izvorište i koji minerali ulaze u sastav stena kroz koje ove vode prolaze. Mogu da budu obogaćene litijumom, stroncijumom, natrujumom, jodom, kalijumom, fluorom…, a terapeutski deluje i sama toplota vode, koja je u idelanom slučaju između 36-38 stepeni Celzijusa.

- Ove vode generalno pomažu kod problema sa zglobovima i kostima, od artritisa do išijasa, promenama na koži poput iritacije, crvenila i različitih hroničnih upala, stimulišu znojenje i limfnu drenažu, opuštaju nervni sistem, ali imaju i pojedine manje poznate dobrobiti koje ne biste očekivali na prvi pogled - kaže zdrvstvena savetnica Sanja Novinščak iz Toplica Sveti Martin u Hrvatskoj i izdvaja njih pet.

Problemi sa probavnim sistemom

Topla voda iz termalnih izvora pomaže u opuštanju mišića u probavnom traktu, poboljšava peristatiku creva i smanjuje bolove u stomaku povezane s grčevima, nadutošću i zatvorom. 

Kvalitet sna

Osobe koje pate od nesanice ili kojima je narušen kvalitet sna mogu da imaju koristi od kupanja u termalnim izvorima. Povećana cirkulacija, opuštanje mišića, kao i balansiranje hormona, koje ove vode donose, mogu značajno da poboljšaju kvalitet sna, što je izuzetno važno za one koji su hronično umorni.

Shutterstock  Zbogom nesanice

Alergije i respiratorni problemi

Termalna voda može da pomogne u ublažavanju simptoma alergija, posebno u obliku termalnih inhalacija ili vrućih kupki.

- Udisanje mineralnih para iz termalnih izvora olakšava disanje kod osoba koje se bore s astmom ili hroničnim respiratornim smetnjama zahvaljujući mineralnim česticama koje pomažu u čišćenju disajnih puteva i smanjenju upala - navodi Sanja Novinščak.

Kardiovaskularni problemi

Iako se tradicionalno ne razmatra kao terapija za kardiovaskularne probleme, redovno uživanje u mineralnim izvorima može da ima pozitivan efekat na krvni pritisak.

- Toplota koja se oslobađa u termalnim kupkama širi krvne sudove i poboljšava cirkulaciju, što za posledicu donosi sniženje krvnog pritiska kodblage hipertenzije. Magnezijm, prisutan u mnogim izvorima, takođe je poznat po svojoj sposobnosti da snizi pritisak – dodaje savetnica.

Shutterstock  Magnezijm, prisutan u mnogim termalnim izvorima, je prijatelj srca

Detoksikacija organizma

Termalne kupke pomažu u izbacivanju toksina iz organizma kroz znojenje. Minerali, pored toga, imaju specifične efekte na ubrzanje metabolizma, dok bolja cirkulacija podstiče uklanjanje otpadnih materija. To može da bude korisno za osobe koje žele da poboljšaju rad jetre i bubrega i spreče preopterećenje organizma toksinima.

Kontraindikacije

Iako termalne vode imaju mnoge koristi za zdravlje, postoje određene kontraindikacije i ograničenja koja treba uzeti u obzir kako bi se izbegli neželjeni efekti.

- Osobe koje bi trebalo da budu oprezne su kardiovaskularni bolesnici, jer iako širenje krvnih sudova usled toplote obično snižava krvni pritisak, postoje situacije u kojima privremeno može da izazove druge efekte, poput refleksnog ubrzanja rada srca, što može da povisi pritisak. Kod trudnica prekomerno zagrevanje tela može da bude štetno za bebu, posebno u ranim fazama trudnoće, a ove vode se ne savetuju ni ako imate akutne kožne infekcije (bakterijske, gljivične), kao i epilepsiju – napiminje Sanja Novinščak.

Kako izvući maksimum koristi

Boravak u termalnim vodama može da bude mnogo više od "običnog kupanja", a njeni efekti dugoročni i duboko regenerativni za telo i um, ali je važno slediti i određena pravila.

Shutterstock  Iako vas ove vode mame, ne bi trebalo da se kupate duže od 20-40 minuta

- Temperatura vode bi trebalo da bude u skladu sa vašim fizičkim stanjem i ciljevima. Za većinu osoba je to opseg između 36-38 stepeni Celzijusa, što se smatra idealnim. Voda koja je previše vruća (iznad 40 stepeni) može da izazve neprijatnost, vrtoglavicu ili dehidraciju, dok hladnija voda može da bude manje efikasna - sugeriše savetnica.

Iako vas ove vode mame da se ceo dan "potapate", preporučeno vreme kupanja je obično 20-40 minuta. Ovaj vremenski okvir je dovoljan da se vaši mišići i nervni sistem opuste, kao i da se minerali iz vode upiju u telo, dok predugo izlaganje može da izazove umor, pa i dehidraciju.

- Ljudi su sve više svesni potrebe da se aktivno nose sa stresom, da brinu o svom mentalnom zdravlju i zdravlju generalno, da deluju preventivno i da očuvaju ravnotežu u svom životu, pa je i interes za termalnim vodama sve veći - poručuje Sanja Novinščak.

Pripremila: Nataša Lazović