Previše alkohola tokom praznika može negativno uticati na srce, izazivajući nepravilnosti u ritmu, poput atrijalne fibrilacije (AF). Ovaj sindrom obično pogađa osobe bez prethodnih srčanih problema, ali može biti opasan i za one koji već imaju . Alkohol i te kako utiče na srce, iako mnogi ljudi, naročito oni bez istorije srčanih bolesti, nisu svesni tih efekata.
Zašto opijanje izaziva atrijalnu fibrilaciju
Prekomerno opijanje se definiše kao ispijanje dovoljno alkohola da podignete koncentraciju alkohola u krvi na 0,08% ili više – obično pet ili više pića za muškarce, ili četiri za žene, u roku od dva sata.
Atrijalna fibrilacija je pretkomorsko lepršanje koje pacijent oseća kao nepravilan i neprijatan rad srca. Najčešća je od svih aritmija i pogađa ogroman broj ljudi. Ovo stanje srce čini manje efikasnim, a nepravilan ritam u pretkomorama srca povećava rizik od stvaranja krvnih ugrušaka, koji dovode do moždanog udara.
Čak i umereno pijenje može podići nivo alkohola u krvi dovoljno da poremeti srčani ritam i poveća rizik od sindroma prazničnog srca.
Studije pokazuju snažnu vezu između konzumiranja alkohola i atrijalne fibrilacije. Na primer, jedna studija je otkrila da čak i umereno pijenje (jedno ili dva pića) u roku od nekoliko sati pre AF događaja značajno povećava rizik.
Alkohol utiče na srce na nekoliko načina:
- Poremećaj srčanih ćelija: Obilno pijenje uzrokuje neravnotežu u nivou kalcijuma u srčanim ćelijama, što može dovesti do dodatnih električnih signala i izazvati abnormalne srčane ritmove, kao što je AF.
- Uticaj na električni sistem srca: Alkohol remeti prirodni električni sistem srca, povećavajući šanse za nepravilne ritmove.
Dehidracija i neravnoteža elektrolita: Alkohol je diuretik, što dovodi do dehidracije i poremećenih nivoa minerala (kao što su kalijum i kalcijum), koji su neophodni za održavanje stabilnosti srca.
Ukratko, prekomerno opijanje direktno ometa rad srca, povećavajući rizik od AF i drugih srčanih problema.
Simptomi atrijalne fibrilacije (afib) mogu da uključuju:
- nepravilan rad srca
- lupanje srca
- vrtoglavica
- umor
- kratkoća daha
- bol u grudima
Tokom epizode atrijalne fibrilacije (AF), puls može biti vrlo brz, između 150 i 200 otkucaja u minuti, dok je normalna brzina otkucaja srca 60-100 otkucaja u minuti. U nekim slučajevima, simptomi mogu biti blagi ili neprimetni, što povećava rizik od ozbiljnih posledica, poput moždanog udara.
Zbog turbulencije u protoku krvi unutar srca, mogu se formirati krvni ugrušci koji, ako se pomere u mozak, mogu izazvati ishemijski moždani udar.
Kako se nositi sa prazničnim srčanim sindromom?
Ako dođe do epizode atrijalne fibrilacije prvo prestajte da pijete alkohol. Hidratacija i obnavljanje elektrolita mogu pomoći, jer se većina ovih epizoda povlači sama.
U nekim slučajevima, lekari mogu primeniti kardioverziju (šokovima ili lekovima) kako bi povratili normalan srčani ritam.
Kako izbeći praznični srčani sindrom
Praznici mogu biti uživanje, a da pritom očuvate zdravlje srca.
Evo nekoliko saveta:
Ograničite alkohol: Ako imate problema sa srcem, najbolje je potpuno izbegavati alkohol. Ako ne možete da se uzdržite, pijte najviše jedno piće dnevno za žene i dva za muškarce, ali ne svaki dan. Čak i u tim granicama, alkohol može povećati rizik od srčanih bolesti i nekih vrsta raka.
Izbegavajte lekove sa stimulansima: Držite se dalje od lekova protiv prehlade i alergija koji sadrže stimulanse, jer mogu opteretiti tvoje srce. Pitajte farmaceuta za alternative.
Napravite zdrave izbore: Prestanite da pušite, jedite zdravu ishranu za srce, vežbajte (najmanje 150 minuta nedeljno).
Ukratko, umerena konzumacija alkohola i zdrave navike ključni su za zaštitu srca.
- Ograničite unos alkohola da biste sačuvali zdravlje srca - savetuje dr Braun.
Prenela: N.R.
Izvor: Everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs