Za neke je zujanje u ušima samo mala smetnja koja ne utiče na njihov svakodnevni život ili koja vremenom nestaje. Za druge, stalni tinitus može otežati spavanje ili dovesti do poremećaja raspoloženja poput anksioznosti ili depresije.
Ako primetite zujanje u ušima, posetite lekara kako biste mogli da lečite tinitus i njegov osnovni uzrok. Niz tretmana vam može pomoći da se nosite sa ovim problemom i poboljšate kvalitet života.
Da li pomažu kućni tretmani?
Ne postoji trenutni lek za iznenadno zvonjenje u jednom ili oba uha. Međutim, dodavanje zvuka ukoliko je vaš dom tih može smanjiti zujanje u ušima jer ga tišina može učiniti uočljivijim.
Pokušajte da koristite beli šum, pokrenite ventilator ili pustite ambijentalnu muziku. Ove kućne metode su oblik zvučne terapije poznate kao maskiranje, koje može pomoći da se uguši tinitus. Dodavanje pozadinskih zvukova može biti posebno korisno ako pokušavate da izađete na kraj sa zujanjem u ušima noću i da se naspavate.
Istraživanja pokazuju da konzumiranje alkohola i pušenje mogu povećati težinu tinitusa. Iako nije dokazano lečenje, smanjenje ili izbegavanje alkohola može poboljšati situaciju ukoliko imate ovaj problem. Studije pokazuju da pušenje može doprineti tinitusu tako što smanjuje protok krvi i iritira unutrašnji vazduh. Ako pušite, prestanak pušenja može smanjiti simptome tinitusa.
Na koji način se ovaj problem uklanja?
Hirurgija i drugi postupci se retko koriste za lečenje tinitusa, osim kada je uzrokovan nekim drugim zdravstvenim problemima. Moguće intervencije uključuju:
- Lidokainske injekcije: Lokalni anestetikmože se ubrizgati u ušni kanal da smanji hiperaktivnost nervnog sistema koja izaziva tinitus.
- Stapedektomija: Kod osoba s otosklerozom, abnormalna kost stapes se zamenjuje protezom kako bi se poboljšale vibracije zvuka. Iako može pomoći, postoje rizici da tinitus postane gori.
- Tretman "šantiranja" - Kod Menijerove bolesti, umetanje šanta u unutrašnje uho pomaže u odvođenju viška tečnosti, što može poboljšati simptome tinitusa.
- Drugi hirurški zahvati: Kod tinitusa povezanog s benignim tumorima ili lezijama u uhu ili moždanom stablu, uklanjanje tih promena može pomoći.
Zvučne terapije
Terapija zvukom može pomoći da promenite način na koji vaš mozak tumači zvuk ili maskira tinitus drugim zvukovima. Neke uobičajene zvučne terapije za tinitus uključuju:
- Slušni aparati: Ljudi sa tinitusom koji je povezan sa gubitkom sluha mogu imati koristi od slušnih pomagala - malih uređaja koji se ubacuju u uho radi poboljšanja sluha. Ovi uređaji mogu pojačati spoljašnje zvukove, što može učiniti tinitus manje primetnim.
- Nosivi generatori zvuka: Ovi mali elektronski uređaji se ubacuju u uho kao slušni aparati. Za razliku od slušnih aparata, oni neprekidno puštaju tihe zvuke kako bi smanjili tinitus.
- Kombinovani uređaji: Ovi uređaji za stavljanje u uho pojačavaju spoljašnju buku i puštaju umirujuće zvukove za lečenje tinitusa. Ovi uređaji su idealni za osobe sa tinitusom i oštećenjem sluha.
Kada je važno da se javite lekaru?
Tinitus je često simptom nekog drugog zdravstvenog problema koji se može lečiti. Obratite se lekaru ako zvonjenje u ušima traje duže od nedelju dana ili ometa san i koncentraciju, jer tinitus može povećati rizik od stresa, depresije i anksioznosti.
Lekar će vas verovatno uputiti specijalisti za sluh, koji će obaviti fizički pregled uha i test sluha kako bi identifikovao probleme poput ušnog voska ili infekcije.
Možete biti upućeni i otorinolaringologu (ENT), koji će pregledati glavu, vrat i uši i, po potrebi, naručiti snimanje (npr. magnetnu rezonancu) kako bi otkrio moguće strukturalne uzroke tinitusa.
Prenela: O.M.
Izvor: health.com/Zdravlje.Kurir.rs