Prof. dr Branislava Glišić

Zašto su reumatski bolovi češći zimi? Doktorka savetuje kako da sačuvamo zglobove u hladnim mesecima

Shutterstock, Privatna ahiva

Obolelima od reume često smeta svaka promena vremena, koja se kod njih manifestuje kao bol u kostima - jači ili slabiji. Dokazano je da kosti jače bole zimi, ali zašto?

Za mnoge osobe sa reumatskim bolovima, hladni meseci mogu da budu posebno problematični. U razgovoru sa prof. dr Branislavom Glišić, internistom-reumatologom saznajemo zašto je to tako, šta se dešava u našem telu kada temperature padnu, i kako možemo da se izborimo sa bolovima koji se pojačavaju tokom zime.

- Pri padu temperature, uobičajenom za zimske mesece, prirodni odgovor tela je sužavanje krvnih sudova, što smanjuje protok kiseonika i hranljivih materija u zglobovima. Ovo može da izazove bol i ukočenost. Takođe, niže temperature dovode do zgušnjavanja sinovijalne tečnosti, što dodatno opterećuje zglobove. Pored toga, hladnoća može da uzrokuje zatezanje mišića oko zglobova, čineći bol još izraženijim. Zima ima sličan efekat i na pacijente sa reumatoidnim artritisom i značajno veći broj njih biva hospitalizovan u tom periodu - navodi naša sagovornica i dodaje da su, nasuprot tome, više temperature povezane sa pogoršanjem gihta i nekih simptoma lupusa. 

Shutterstock  Više faktora dovodi do toga da nas kosti jače bole zimi

Atmosferski pritisak je još jedan faktor koji utiče na zglobove. Pre oluja, kada pritisak opadne, tkiva u zglobovima mogu da se prošire, vršeći pritisak na nerve, što izaziva nelagodnost.

- Uz to, oblačno vreme i kišni dani mogu negativno da utiču na raspoloženje, zbog čega ljudi sa reumatskim bolovima postaju više usredsređeni na bol. Nedostatak fizičke aktivnosti tokom ovih dana takođe može da pogorša simptome - naglašava prof. dr Branislava Glišić.

Pokrenite se i mudro birajte namirnice

Iako ne možemo da izbegnemo promene vremena, postoje načini da se bolovi ublaže i da se zglobovi održe u boljem stanju. Ključ je u svesti o tome kako telo reaguje na promene, kao i prilagođavanju svakodnevnih aktivnosti.

- Najvažnije je održavanje redovne rutine vežbanja. Praktikovanje, recimo joge ili plivanja, pomaže u jačanju mišića koji okružuju zglobove, a istovremeno ne opterećuje same zglobove - savetuje reumatolog.

Shutterstock  Jačajte mišiće koji okružuju zglobove

Veoma važan aspekt su zdrava ishrana i održavanje optimalne težine. Doktorka preporučuje ishranu bogatu voćem, povrćem, integralnim žitaricama i nemasnim proteinima. 

- Određene namirnice, kao što je masna riba bogata omega-3 masnim kiselinama, imaju protivupalna svojstva i mogu da ublaže simptome i deluju preventivno. Takođe, važno je unositi dovoljno tečnosti, jer dehidratacija može da pogorša bol i ukočenost - navodi naša sagovornica.

Tople kupke 

Kada temperature padnu, treba se oblačiti slojevito, nositi tople rukavice i čarape. Praktične su i tople kupke, parafinske kupke, kao i korišćenje grejnih jastučića za opuštanje zglobova, dok bi temperaturu u stanu trebalo obavezno kontrolisati. Odmor i dovoljno sna takođe igraju ključnu ulogu u smanjenju bolova.

Shutterstock  Tople kupke su od velike pomoći

- S lekarom se treba posavetovati oko upotrebe lekova, fizikalne terapije i masaža. Ukoliko se radi o osobama koje imaju horične zapaljenske reumatične bolesti, "bazičnu" terapiju obično nije potrebno menjati - poručuje prof. dr Branislava Glišić.

Nataša Lazović

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.