Zdravstvene prednosti kurkume su brojne: 7 načina da je lakše uključite u ishranu
Kurkuma je začin jarkozute boje koji se dobija iz podzemnih stabljika, tzv. rizoma, biljke Curcuma longa. Ova biljka pripada porodici đumbira i raste u toplim krajevima širom sveta.
Kurkuma se već jako dugo koristi zbog svojih potencijalnih zdravstvenih koristi, ali i kao ukusan začin u mnogim jelima. Može se upotrebiti u različitim oblicima, poput mlevenog začina, svežeg korena, a dostupna je i kao dijetetski dodatak. Kurkumin je biološki aktivno jedinjenje u kurkumi i upravo je on ključni faktor odgovoran za njene zdravstvene prednosti.
Zdravstvene koristi kurkume
Ova začinska bilja je već hiljadama godina deo ajurvedske i tradicionalne kineske medicine, pre svega kod tretiranja stanja poput kožnih problema, respiratornih smetnji, bolova u zglobovima i digestivnih poremećaja. U poslednje vreme, kurkuma je postala popularan dijetetski dodatak koji se promoviše kao pomoć kod artritisa, poremećaja varenja, depresije i alergija.
Kurkuma je proučavana u poslednjim decenijama kako bi se razumele njene potencijalne zdravstvene koristi. Jedno istraživanje iz 2020. godine pokazalo je da kurkuma ima protivupalna, antikancerogena, antidijabetska, antidijarejska, antimikrobna, antivirusna i antioksidativna svojstva. Istraživanja pokazuju da se neke od ovih osobina zaista povezuju sa zdravstvenim koristima kod ljudi. Na primer, studije na ljudima pokazale su potencijal kurkumina u ublažavanju bolova kod osteoartritisa. Ipak, potrebno je još istraživanja da bi se bolje razumele druge koristi od kurkume, kao i tačna dozvoljena doza za postizanje tih koristi.
Kako uvesti kurkumu u ishranu
Kurkumu možete uvesti u svoju ishranu tako što ćete je koristiti kao začin za razna jela i napitke. Široko je korišćena u indijskoj kuhinji, posebno u karijima, i upravo ona daje jarku žutu boju ovim jelima. Kombinovanje kurkume sa mastima, poput hladno ceđenim uljima, može da poveća apsorpciju kurkumina u probavnom traktu.
Evo nekoliko načina kako možete dodati kurkumu u obroke:
- kafa ili čaj
- zlatno mleko (pomešajte 1-2 kašičice kurkume sa šoljom toplog mleka, crnim biberom, cimetom i medom ili javorovim sirupom i kuvajte na laganoj vatri oko 10 minuta)
- supe i bujoni
- pečeno povrće
- jela sa pirinčem
- variva sa sočivom ili pasuljem
Dijetetski dodaci sa kurkumom
Još jedna opcija su suplementi sa kurkumom. Dok sam začin obično sadrži između 2-9 odsto kurkumina, suplementi mogu da sadrže čak do 95 odsto.
Fondacija za artritis preporučuje uzimanje jedne kapsule od 500 mg ekstrakta kurkumina dva puta dnevno kao pomoć u kontroli simptoma osteoartritisa i reumatoidnog artritisa.
Kako biste poboljšali apsorpciju kurkumina, tražite suplemente koji sadrže piperin. Crni biber je prirodni piperin koji poboljšava apsorpciju kurkumina. Takođe, korisno je uzimati kurkumin ili suplement sa kurkumom uz obrok koji sadrži masti.
Mere opreza
Kao kod svih siplemenata i dodataka ishrani, obavezno obavestite svog lekara ako uzimate kurkumu ili kurkumin. Takođe, posavetujte se sa lekarom ako imate neko zdravstveno stanje ili uzimate lekove, naročito ako:
- uzimate lekove za razređivanje krvi
- planirate operaciju
- ste trudni ili dojite
- imate probleme sa žučnom kesom
- ste na hemoterapiji
Takođe, osobe sa dijabetesom bi trebalo da budu svesne da kurkuma može da smanji nivo šećera u krvi.
Pripremila: N.L.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs