OBRATITE PAŽNJU

"Smrznuto rame" može ukazivati na dijabetes ili moždani udar: Ovo su najčešći simptomi i načini lečenja

Shutterstock

Smrznuto rame je stanje koje može ukazivati na insulinsku rezistenciju i dijabetes. Ovaj problem nastaje kada tkiva oko ramenog zgloba postanu upaljena, zadebljana i ukočena, što otežava pokretljivost i izaziva bol. Ako se ne leči, ovo stanje može trajati godinama.

Da li osećate stalan bol i ukočenost u ramenu koji se pogoršavaju noću? Ako je tako, možda patite od stanja koje se zove "smrznuto rame", u kojem se tkiva oko ramenog zgloba upale. 

Simptomi smrznutog ramena prolazi kroz 3 faze:

  • Faza „zamrzavanja“ – U ovoj fazi bol se postepeno povećava, rame postaje ukočeno i teško je pomerati ga. Bol se često pogoršava noću. Ova faza traje između 6 nedelja i 9 meseci.
  • „Smrznuta“ faza – Bol može da se smanji, ali rame ostaje ukočeno, što otežava obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Ova faza traje od 2 do 6 meseci.
  • Faza „odmrzavanja“ – U ovoj fazi bol opada i počinje poboljšanje pokretljivosti ramena. Potpuni ili skoro potpuni oporavak obično se dešava nakon 6 meseci do 2 godine.

Simptomi smrznutog ramena obuhvataju bol i ukočenost ramena, naročito tokom noći.

U kojoj fazi dolazi do poboljšanja?

Faza "zamrzavanja" može trajati nekoliko meseci, dok u fazi "smrznutog" ramena bol opada, ali ukočenost ostaje. U fazi "odmrzavanja" počinje poboljšanje u pokretljivosti.

Stalan bol i ukočenost u ramenu mogu biti znak "smrznutog" ramena. Foto: Shutterstock

Zbog čega nastaje smrznuto rame?

Iako istraživači nisu potpuno sigurni zašto dolazi do razvoja smrznutog ramena, zna se da ovo stanje nastaje kada upala izazove zgušnjavanje i zatezanje kapsule ramenog zgloba.

Tokom vremena, formiraju se debeli slojevi ožiljnog tkiva (vrsta tkiva koje nastaje kao rezultat procesa zarastanja nakon povrede ili upale), poznati kao adhezije, a količina sinovijalne tečnosti koja podmazuje zglob se smanjuje.

Zbog toga, rameni zglob gubi svoju pokretljivost i sposobnost pravilnog kretanja i rotacije.

Glavni uzroci smrznutog ramena nisu potpuno poznati, ali postoje faktori rizika koji povećavaju šanse za razvoj ovog stanja.

  • Starost: Smrznuto rame najčešće pogađa osobe između 40 i 60 godina.
  • Pol: Ovo stanje češće pogađa žene.
    Povreda ramena: Svaka povreda ili operacija koja zahteva imobilizaciju ramena (npr. korišćenje naramenice, remena ili omotača) povećava rizik od smrznutog ramena. 
  • Dijabetes: Od 10 odsto do 20 odsto osoba sa dijabetesom razvije smrznuto rame, jer insulinska rezistencija i povišeni nivoi šećera u krvi stvaraju upalno stanje u telu.
  • Druga zdravstvena stanja: Mogućnost razvoja smrznutog ramena povećavaju bolesti poput moždanog udara, hipertireoze, Parkinsonove bolesti i srčanih bolesti. Moždani udar posebno povećava rizik jer ograničava pokretljivost ruke i ramena.
  • Povrede ramena koje zahtevaju imobilizaciju, poput preloma ili suza u rotatornoj manžetni (povreda jedne ili više tetiva), takođe povećavaju rizik.
Povrede ramena koje zahtevaju imobilizaciju takođe povećavaju rizik Foto: Shutterstock

Tretman za smrznuto rame obuhvata nekoliko pristupa:

  • Tople i hladne obloge mogu pomoći u smanjenju bola i otoka.
  • Lekovi kao što su nesteroidni antiinflamatorni lekovi (ibuprofen, acetaminofen) mogu smanjiti bol i upalu. U težim slučajevima, injekcije steroida mogu se koristiti za ublažavanje simptoma.
  • Fizikalna terapija je ključna za vraćanje pokretljivosti ramena. Terapeut može naučiti vežbe istezanja i poboljšanja opsega pokreta.
  • Stručnjak vam može preporučiti vežbe kod kuće kako bi se ubrzao oporavak.
Lekovi protiv bolova jedan su od načina za smanjenje bola Foto: Shutterstock

U nekim slučajevima, koristi se transkutana električna stimulacija nerava (TENS), koja blokira bolne impulse.

Ako ovi tretmani ne pomognu, lekar može preporučiti:

  • Manipulacija pod anestezijom: Tokom ove operacije, bićete uspavani, a lekar će pomeriti vaše rame, što će izazvati istezanje ili kidanje spojnica kako bi se otpuštila zategnutost. To će omogućiti širenje vašeg opsega pokreta.
  • Artroskopija ramena:  Vaš lekar će napraviti rezove na uskim delovima zglobne kapsule kako bi olakšao pokretljivost (kapularno oslobađanje). Kroz ove male rezove, u vaše rame će biti ubačeni mali instrumenti veličine olovke.

Procenjuje se da većina osoba sa smrznutim ramenom, uz odgovarajući tretman, može da povrati pokretljivost i funkciju u roku od godine dana, dok potpuni oporavak može potrajati i do dve godine.

Izvor: Ordinacija.vecernji.hr/Zdravlje.Kurir.rs

Bol u ovom delu tela može upućivati i na mnogo ozbiljnija oboljenja, pa pre otpočinjanja fizikalne terapije obavezno odradite dodatne preglede. Evo na šta treba da obratite pažnju.