U pravom trenutku

Tanju je povreda mladeža odvela lekaru: "Bio je normalne boje i izgleda, nije slutilo na zlo, a onda sam saznala da imam melanom"

Shutterstock, Privatna Arhiva

Promene na mladežu nisu jedini znak koji ukazuje na mogućnost postojanja maligniteta. Tanja Lojanica početkom 2020. godine slučajano je povredila mladež i nakon njegovog skidanja i analize, iako mladež nije izgledao sumnjivo, postavljenja joj je dijagnoza melanoma nakon čega dolazi operacija i borba za oporavak.

- U februaru 2020. godine, kada je krenula korona, sasvim slučajno sam zakačila i povredila mladež na leđima. Svakodnevno peckanje i svrab bili su mi signali da moram otići lekaru. Nažalost, korona je imala prioritet, tako da sam nakon četiri meseca, tačnije u junu, otišla i skinula mladež. Naizgled normalnog oblika i boje, mladež nije naslućivao na loš rezultat. Nakon toga se vraćam sasvim normalnom načinu života. 

Nakon deset dana stiže rezultat analize i od tada se sve menja.

- Upoznavanje sa dijagnozom, traganje za saznanjem šta je to uopšte melanom, kreće borba koja traje, evo, već četiri i po godine. Ubrzo dolazi operacija, na kojoj mi lekar skida dublji i širi deo oko mladeža i otklanja mi najbliže žlezde ispod pazduha radi preventive.

Velika podrška u svemu ovome su mi deca i suprug, kaže Tanja Foto: Privatna Arhiva

Tanjin oporavak je bio dug ali uspešan, a na kontrole odlazi na svaka tri meseca kod prof. dr Lidije Kandolf. 

- Moj oporavak jeste bio dug, ali Bogu hvala i uspešan. Lečenje nastavljam kod prof. dr Lidije Kandolf, koja odlučuje da bi dolazim na kontrole na svaka tri meseca s rezultatima i pregledom kože. Prošlo je četiri i po godine od tada i mogu reći da sam okej, ali uvek, naravno, postoji doza straha i strepnje pred kontrolu. Normalno funkcionišem i radim. Imam blagi otok desne šake, to jest linfedem, ali i to držim pod kontrolom uz limfne drenaže i vežbe.

U ranijem intervjuu za Zdravlje Kurir, prof. dr Lidija Kandolf istakla je važnost redovnih kontrola, posebno kod osoba koje su već imale dijagnozu melanoma. 

-  Kada imamo visokorizični melanom koji se možda već sa kože proširio u limfne čvorove, nakon hirurgije slede vrlo striktne tromesečne kontrole prve tri godine, kasnije do pete godine na šest meseci. Radimo i kompjuterizovane tomografije, ultrazvuk, kao i tumor markere iz krvi, a od 2024. godine imamo dostupnu adjuvantnu preventivnu terapiju koja smanjuje rizik od širenja bolesti. U četvrtom stadijumu, kad već imamo promene u unutrašnjim organima, onkolog takođe ima ritam kontrola na svaka tri meseca, gde se prati efekat terapije. 

Bogu sam zahvalna jer sam se na vreme javila, ali strogo poštujem kontrole i instrukcije lekara Foto: Privatna Arhiva

Tanja kaže da strogo poštuje kontrole kod lekara i da je veoma zahvalna što se na vreme javila na pregled i uhvatila dijagnozu u pravom trenutku.

- U svom životu nisam puno toga promenila. Jedino bežim od sunca, ali se više družim s pozitivnim ljudima. Bogu sam zahvalna jer sam se na vreme javila, ali strogo poštujem kontrole i instrukcije lekara. Velika podrška u svemu ovome su mi deca i suprug. Velika hvala njima, dr kandolf i svim lekarima na VMA. U svakom slučaju „nema opuštanja“, jer s melanomom se nikad ne zna… nažalost - zaključuje Tanja. 

Upozoravajuća statistika

Istraživanja pokazuju da se u Srbiji na svakih pet godina broj obolelih od melanoma povećava za 20 odsto, a isti trend postoji i u svetu. Takođe, postalo je jasno da je UV zračenje odgovorno za ubrzano starenje kože, i da je zaštita od sunca tokom cele godine osnov za usporavanje znakova starenja na koži.

Iz knjige: Od mladeža do melanoma (UPOM) 

Dermatolog savetuje kada je neophodno uklanjanje mladeža.