Trči ljubav – Fantastičnih 10

Trčanje sa psima u prirodi doprinosi dobrom zdravlju: Terapija za višak energije i manjak povezanosti

Sofija Nikić

„Trči ljubav – Fantastičnih 10“, javni i besplatni čas trčanja sa psima okupio je u nedelju na Košutnjaku brojne zaljubljenike u trail trčanje, prirodu i pse.

Ovaj nesvakidašnji događaj organizovalo je jedino udruženje ovakve vrste u Srbiji “Trčanje sa psom” kako bi promovisali zdrav, aktivan stil života, boravak u prirodi i odgovorno vlasništvo, uz poseban fokus na rad sa hiperaktivnim psima.

- Ovo je bio trening posvećen svima koji žele više mira u kući sa hiperaktivnim psima i više radosti u životu, trčanjem sa psom. Kada pas ima višak energije, to nije problem već potencijal, samo mnogi to ne znaju da iskoriste i onda dolazi do problema u ponašanju. Trening na zemlji, u šumi, uz mirise prirode i bez stresa, najzdraviji je kanal da se energija oslobodi na prirodan način. U paru je lakše. Zato trčimo zajedno, zbog zdravlja, ljubavi i balansa. Trčalo se ovaj put na Košutnjaku, pet i 10 kilometara i nadamo se da je poslužilo kao vetar u leđa prisutnim trkačima da nastave da vode aktivan stil života. S druge strane, sve koji nisu stigli da dođu, želimo da motivišemo da počnu ili nastave da trče sa svojim psom, da beže u prirodu, jer tamo su svi odgovori i rešenja. Tamo je mir i najbolja zabava - istakla je Anđelka Popadić, predsednica udruženja Trčanje sa psom.

Ovaj put trčalo se na Košurnjaku pet i 10 kilometara Foto: Sofija Nikić

Posebnu vrednost događaju dalo je prisustvo Gorske službe spasavanja Srbije, koja je pružala podršku na stazi i podelila ključne savete o bezbednosti u planinskim uslovima, jer kada pričamo o provođenju vremena u prirodi, posebno o trčanju, ne možemo da ne spomenemo bezbednost, praćenje markacije i slušanje prirode. U šumi čovek može lako da se izgubi ako skrene s puta, a onda i da se povredi, jer markacije postoje s razlogom. Ukoliko do problema u prirodi i nepristupačnom terenu i dođe, treba znati kome se i obratiti i kako postupiti u datom trenutku.

- Na trail terenima, najčešće povrede su uganuća i iščašenja, a mogu se dogoditi i ljudima i psima. Ove povrede su uglavnom bezazlene, ali im mi pristupamo sa puno pažnje. Najčešće imobilišemo povredu i ograničimo pokret povređene regije, kako se trkači ne bi dodatno povredili prilikom transporta. Treba uzeti u obzir da su trkači ljudi različitih životnih dobi, zdravstvenog stanja, psihičke i fizičke spremnosti. U skladu sa tim mehanizmi povređivanja i vrste povreda mogu biti razni. Bilo da je u pitanju obično uganuće, prelom ili neka vrsta šoka, mi smo obučeni da što efikasnije zbrinemo povređenog trkača i transportujemo ga do hitne pomoći. Priprema tela, dobra kondicija i osluškivanje sopstvenog stanja su ključni za bezbedno kretanje. Takođe, važno je poznavati teren, pratiti markacije i ne precenjivati sopstvene granice – rekli su iz Gorske službe spasavanja Srbije.

Zajednički boravak u prirodi može doprineti zdravlju, međusobnom razumevanju i boljoj povezanosti između čoveka i psa. Foto: Sofija Nikić

Značaj PET - terapije za decu

Na događaju je pored mnogobrojnih trkača sa psima, podršku dalo i udruženje „Prijateljska šapa“ iz Novog Sada koji se bave PET terapijom - terapijom za decu uz asistenciju terapijskih pasa. Naime, kroz PET terapiju pomaže se deci sa smetnjama u razvoju. Terapija ima velike rezultate jer podstiče razvoj i nadogradnju postojećih veština kod dece. Osim tretmana sa decom sa smetnjama u razvoju, psi su uključeni i u grupne aktivnosti u vrtićima i školama, kako bi se deca upoznala sa potrebama pasa, i načinom na koji se prema psu ophodimo.

Događaj “Trči ljubav – Fantastičnih 10”, još jednom je potvrdio koliko zajednički boravak u prirodi može doprineti zdravlju, međusobnom razumevanju i boljoj povezanosti između čoveka i psa. Ljubav prema životu, kretanju i prirodi bila je pokretačka snaga ove inicijative – jer kad trčiš ljubav, sve je lakše.

Preporuka za trail trčanje: Za sve koji žele da nastave sa ovakvim vidom aktivnosti preporučujemo dragulj Beograda - Košutnjačku šumu, zatim Avalu, a pored toga i Vršačke planine kao idealnu destinaciju za lagani, ali i ozbiljniji trail trening jer je u pitanju raznovrstan teren. Za trkače koji se spremaju za ozbiljnije trke, Gudurički vrh može da bude sjajna tačka za pripremu, bez prevelike gužve i uz prelepe pejzaže.

U slučaju nezgode na nepristupačnim terenima svi građani mogu obratiti Gorskoj službi spasavanja na broj - 062 46 46 46, koja preko svojih lokalnih stanica brzo reaguje i pruža pomoć.

Anđelki je trčanje sa psom Mokom stil života: Hranimo dušu i telo, a zadovoljstvo je obostrano