Da li đumbir zaista pomaže kod artritisa? Reumatolog otkriva kako ga koristiti i u kojim slučajevima
Studije su pokazale da đumbir može da ublaži bolove i ukočenost kod osteoartritisa, ali postoji nekoliko važnih pravila kako ga koristiti.
Pacijenti sa artritisom često tragaju za dodatnim načinima da ublaže bol, upale, otoke i ukočenost u zglobovima. Među biljnim preparatima koji se najčešće pominju nalazi se đumbir - neizostavan začin u mnogim kuhinjama i poznato prirodno sredstvo protiv mučnine, koji se preporučuje trudnicama i deci sa stomačnim tegobama. Ali, da li on zaista može da pomogne i kod artritisa odgovara na svom blogu reumatolog doc. dr Ivica Jeremić.
Đumbir i osteoartritis - šta kažu studije
U slučaju osteoartritisa, sprovedene su tri studije u kojima je polovina pacijenata dobijala placebo, a druga polovina đumbir. Rezultati su pokazali da đumbir daje bolje rezultate, navodi doktor, ali dokazi još nisu dovoljno jaki da bi se dao konačan medicinski zaključak.
Dalja istraživanja iz 2021. godine ispitivala su dejstvo kombinacije đumbira, bibera i kurkumina (aktivne supstance iz kurkume sa protivupalnim efektima) u poređenju sa klasičnim lekom protiv bolova. Pokazalo se da je ova biljna kombinacija jednako efikasna kao i lek.
- Još jedna značajna studija pratila je bezbednost i efikasnost visoko koncentrovanog ekstrakta đumbira kod pacijenata sa osteoartritisom kolena. Učestvovalo je 261 pacijent sa umerenim do jakim bolovima. Nakon šest nedelja, grupa koja je uzimala đumbir prijavila je smanjenje bola i lakše kretanje, a neželjeni efekti bili su blagi - objašnjava reumatolog.
Zaključak je da standardizovan ekstrakt đumbira može da ublaži simptome osteoartritisa, bez ozbiljnih neželjenih efekata, dodaje.
A šta je sa reumatoidnim artritisom?
Kada je reč o reumatoidnom artritisu, dosadašnje studije nisu dovoljne da se donesu čvrsti zaključci. Ipak, poznato je da đumbir, u kontrolisanim dozama, može da smanji upalu i doprinese olakšanju tegoba.
U kom obliku je najdelotvorniji?
Đumbir je dostupan u kapsulama, tinkturama, čajevima, praškovima i svežem obliku. Možete ga koristiti onako kako vam najviše prija, ali važno je da birate kvalitetne i proverene proizvode.
- U suplementima je njegova koncentracija i čistoća najstrože kontrolisana, kao i ispitana, pa se savetuje da se upravo ovakav oblik koristi za terapijske svrhe - sugeriše dr Jeremić.
Čaj od đumbira pravi se jednostavno - nekoliko tankih kolutova oljuštenog đumbira prelije se šoljom ključale vode i ostavi da odstoji 5-10 minuta. Po želji se može dodati med i limun, dok bi šećer trebalo izbegavati, jer može da pojača upalne procese u telu.
Đumbir možete koristiti i kao začin prilikom pripreme jela - odlično se slaže sa supama, čorbama i mesom.
Đumbir i spoljašnja primena
Ova biljka može se koristiti i za lokalnu primenu u vidu obloga, krema ili ulja za masažu, gde direktno deluje na ublažavanje bolova u zglobovima.
Koliko đumbira sme da se koristi?
Dr Jeremić preporučuje da se počne sa manjom dozom - oko 200 mg dnevno, a potom, u dogovoru sa lekarom, može da se postepeno povećava.
Kada treba biti oprezan?
Đumbir može da uspori zgrušavanje krvi, pa ga ne bi trebalo koristiti uz antikoagulantnu terapiju. Takođe se ne preporučuje osobama sa kamenom u bubregu, povišenim krvnim pritiskom i onima sa značajnim manjkom kilograma. Retko, može da izazove alergijsku reakciju.
- Važno je zapamtiti da nijedan prirodni preparat ne može da zameni zvanične medicinske terapije, ali u kombinaciji s njima može da olakša tegobe i doprinese kvalitetnijem životu pacijenata - poručuje dr Jeremić.
Izvor: Reumatologija.rs/Zdravlje.kurir.rs
Vodič kroz osteoporozu, tihog kradljivca kostiju: Reumatolog otkriva kako je prepoznati, sprečiti i lečiti