Uloga prirodnih ćelija ubica u plodnosti: Imunolog otkriva da li je njihov broj zaista toliko važan?
NK ćelije, poznate i kao “prirodne ubice”, deo su našeg imunskog sistema i imaju važnu ulogu u odbrani organizma. Međutim, u svetu reproduktivne medicine sve više se govori o njihovom mogućem uticaju na trudnoću, naročito kada je reč o ponavljanim pobačajima ili neuspešnim pokušajima vantelesne oplodnje.
Da li one zaista mogu da “napadnu” embrion? Kada se i zašto meri njihov broj? I zašto je važno da žene ne donose zaključke na svoju ruku? Na ova i druga pitanja za naš portal odgovara imunolog i docent na Medicinskom fakultetu dr Irena Vuković, koja je o imunitetu i njegovom uticaju na plodnost održala radionicu na nedavno završenom Trećem VTO Forumu.
- NK ćelije (eng. natural killer) su ćelije našeg imunološkog sistema koje nas brane od virusa tako što ubijaju inficirane ćelije. Isto tako, mogu da eliminišu i tumorske ćelije. Kada je fertilitetu reč, posebna podvrsta ovih ćelija u materici (uterusu) - uNK - imaju važnu ulogu da pripreme endometrijum (unutrašnji sloj materice) za implantaciju embriona. U prevodu da dovedu do nastanka promena na krvnim sudovima kako bi kasnije, nakon implantacije, plod mogao nesmetano da se razvija - objašnjava dr Vuković.
Bez saglasnosti oko “normalnog” broja
NK ćelije su zapravo “dobri momci”, ali neki istraživači su primetili da žene koje imaju ponavljane pobačaje imaju nešto viši broj ovih ćelija u krvi u poređenju sa ženama koje su mogle uspešno da iznesu trudnoću.
- Problem je u tome što se nisu baš dogovorili šta se smatra povišenim brojem NK ćelija, tako je u nekim studijama povišen procenat ako ih imate više od 13 osto, a u drugim ako ih imate više od 20 odsto. Dakle, referentne vrednosti nisu iste ni u svakoj studiji, a ni u svakoj laboratoriji - sugeriše naša sagovornica.
Ako je takva situacija u krvi, zašto ih ne merimo u materici, verovatno se pitate. U svetu pojedine klinike nude i tu analizu, ali reč je o proceduri invazivnijoj od običnog vađenja krvi (uzima se deo tkiva), a kad rezultat stigne, opet se vraćamo na pitanje - koji broj NK ćelija uzeti kao “normalan”?
- Problem broj dva je nije važan samo broj ovih ćelija, već i stepen njihove aktivnosti. Problem broj tri je broj NK ćelija u krvi i materici varira i u zavisnosti od faze menstrualnog ciklusa (ima ih više posle ovulacije), a zavisi od godina žene - starije žene imaju više NK ćelija u poređenju sa mlađim - navodi doktorka.
Da li mogu da ubiju embrion?
Ove “prirodne ubice” bi mogle da se okome i na embrion. Teorijski bi moglo da se desi da ćelije ploda budu prepoznate kao strane, jer beba je u genetskom smislu samo 50 odsto vaša. Drugu polovinu gena dobija od oca. Trudnoća je regulisana, tako da mi devet meseci ignorišemo te proteine koji se razlikuju od naših.
- NK ćelije imaju aktivacione i inhibitorne receptore, a da li će se aktivirati ili ne zavisi od toga preko kojih receptora će dobiti više signala. Kao kad vičete na partnera zbog prljavih sudova, a to se ne bi desilo da vas ne nervira još nešto, važnije od tih sudova - poredi naša sagovornica.
U zaključku, NK ćelije jesu važne za nastanak i održavanje trudnoće, ali mnogo toga o njima još uvek ne znamo i to što znamo ne možemo uvek da izmerimo, dodaje.
Kako oboriti njihov broj?
Ukoliko vam je pronađen povišen procenat NK ćelija u krvi, ono što se nudi kao opcije u lečenju ne uliva previše nade.
- U različitim klinikama za lečenje neplodnosti nude se različite terapije kao što su kortikosteroidi, intravenski imunoglobulini (IVIG), infuzije - i to ne po maloj ceni - ali rezultati variraju od osobe do osobe i analize većeg broja studija su pokazale da ove terapijske opcije ne opravdavaju ni cenu ni potencijalne neželjene efekte, zbog upitne efikasnosti - sugeriše dr Vuković.
Dobra vest je da ako se ispostavi da je potrebno da ovu analizu uradite, ona se može uraditi o trošku RFZO fonda na “uput” u laboratoriji za imunologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu.
- Potrebno je da u bilo kojoj laboratoriji izvadite krv, tražite da vam odrede kompletnu krvnu sliku i da vam daju jednu epruvetu krvi sa EDTA (ljubičasti čep) koju donesete u laboratoriju za imunologiju, svakog radnog dana od 8 do 10 časova. Krvna slika nam treba kako bismo mogli da vam odredimo ne samo procenat, već i tačan broj NK ćelija u krvi. Što se uputa tiče, možete doneti uput od svog ginekologa ili lekara opšte prakse - poručuje dr Irena Vuković.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.