Ivana je pre 11 godina pobedila hepatitis C – sve je počelo umorom: "Bolest je izlečiva, ali samo ako znate da je imate"
Ivana Dragojević, predsednica Udruženja pacijenata obolelih od hepatitisa Hronos, je pre 11 godina imala je sreću da hepatitis C “uhvati” na vreme, kao i da bude među prvima koji su u Srbiji dobili najsavremeniju terapiju u vidu donacije. Danas je ova terapija dostupna svima o trošku RFZO, a jedini uslov je da znate da ste zaraženi.
Hepatitis se može izlečiti, ali samo ako znate da ga imate, te Svetska zdravstvena organizacija preporučuje da se svaka odrasla osoba testira na hepatitis C i B, barem jednom u životu, kaže Ivana Dragojević.
- Lečenje traje između osam i dvanaest nedelja, a lekovi su dostupni i pokriveni sredstvima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Dakle, ne postoji prepreka - samo treba da znamo da infekcija postoji - navodi.
Problem sa hepatitisom je što najčešće ne daje nikakve simptome - ili su oni toliko blagi i neupadljivi da čovek ni ne posumnja da je zaražen. Kada se tome doda i snažna stigma koja prati ovu bolest, jer se često, iako ne sasvim opravdano, vezuje isključivo za takozvane rizične grupe (intravenske narkomane, osobe homoseksualne orijentacije, seksualne radnike…), mnogi ljudi jednostavno zaključe da nema potrebe da se testiraju.
- I onda dođemo u situaciju da u isto vreme otkrijemo i da imamo ozbiljno oštećenje jetre i hepatitis. Onda je sve komplikovano - sugeriše naša sagovornica.
Terapija u rangu čarobnog štapića
Jedini simptom koji može da ukaže na hepatitis je umor, ali se danas često olako odbacije kao deo savremenog, stresnog načina života. Umor je krajem 2006. godine odveo i Ivanu kod lekara.
- Neprimereno sam dugo spavala i budila se umorna. U tom periodu sam radila tri posla pa sam pomislila da je to uzelo danak, da sam malokrvna ili nešto na tu temu. Analize su pokazale da su mi enzimi jetre tri puta veći nego što su referentne vrednosti za žene. Imala sam sreće da me lekarka opšte prakse odmah uputi na Infektivnu kliniku gde je ustanovljeno da imam hepatitis C - priseća se Ivana Dragojević.
Za lečenje je u tom trenutku postojao samo pegilovani interferon, a terapija je trajala godinu dana.
- Terapija je bila jako teška i nedovoljno uspešna za sve pacijente. Ja sam bila u grupi onih koji nisu uspeli da se izleče. Poslali su me kući sa rečenicom: "Mlada si, imaš vremena da čekaš…", šta god to značilo - kaže.
Ivana nije tip koji sedi i čeka, pronašla je kontakt udruženja Hronos i uz tadašnju predsednicu počela da se informiše o bolesti, i o svemu što je pacijentima nedostajalo.
- Nakon godina čekanja 2014. godine se pojavljuje u svetu nova, inovativna terapija. U tom trenutku sam već stekla kontakte odlazeći na kongrese i edukacije koji su se organizovali preko Evropskog udruženja, a čiji je Hronos član. Želela sam da saznam sve što mogu o hepatitisima i lečenju. Na kongresima srećete razne evropske kompanije i moja ideja je bila da se prijavim na neku kliničku studiju kako bi ušla u program lečenja. Tada je terapija koštala blizu 50.000 evra - navodi.
U isto vreme u Srbiji farmaceutska kompanija daje kao donaciju najsavremeniju terapiju za 20 pacijenata, a Ivana je opet imala sreće da bude među njima, jer je ulazila u profil traženog pacijenata.
- Slobodno možete da čitate "dobila sam na lutriji". Svima govorim da je nova savremena terapija u rangu čarobnog štapića, a procenat izlečenja je 98 odsto. Ja, na moju veliku sreću nemam posledice od hepatitisa, jer je očigledno otkriven na vreme - objašnjava naša sagovornica.
Može da oboli svako
Ivana dodaje da većina zaraženih ne zna za svoju bolest, kao i da svako može da se zarazi (hepatitis B ili C virusom). Dovoljne su minimalne povrede kože ili sluznice preko kojih, u dodiru sa krvlju inficirane osobe, nastaje infekcija.
- Vi hepatitis možete da dobijete i u kozmetičkom salonu, ako se instrumenti ne sterilizuju kako treba. Kod pedikira i manikira takođe, a to niko ne povezuje. Mora se ići u proverene salone i kada su u pitanju pirsing, tetovaža, trajna šminka i svi tretmani koji uključuju bockanje, a ne kod priučenih osoba koje su posle dvomesečnog kursa otvorile salon - upozorava.
Na kraju podseća da se bliži Svetski dan borbe protiv hepatitisa (28. jula), a ovogodišnji slogan “Hepatitis ne može da čeka” ukazuje na hitnost u otkrivanju, lečenju i sprečavanju ozbiljnih posledica ove bolesti, kao što su ciroza ili rak jetre. Kampanja poziva na bržu akciju, jer svakih 30 sekundi neko u svetu premine od komplikacija izazvanih hepatitisom.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.