važno je da znate

6 razloga zbog kojih srce kuca ubrzano: Nisu svi poziv za paniku

Shutterstock

Neke situacije i uslovi mogu povećati broj otkucaja srca. Ako je vaše srce zdravo, to je samo privremena nelagodnost.

Srce radi težak i zahtevan posao, pumpa krv i hranljive materije u vaše organe i pod pritiskom je svake sekunde svakog dana. To je u proseku 60 do 100 otkucaja u minuti, a ako je više, govorimo o tahikardiji.

Ako vam je srce zdravo, tahikardija je uglavnom samo neprijatna i privremena pojava. Međutim, ako je u pitanju bolesno srce, tahikardija može biti opasna po život. Međutim, nije svaki brz otkucaj srca problem.

Na primer, dečija srca kucaju mnogo brže od odraslih, a takođe je povećan broj otkucaja srca kod osoba niskog rasta i kod žena. Neki uslovi takođe mogu izazvati tahikardiju. 

Kada ste pod stresom, oslobađa se hormon kortizol, koji utiče na vaš otkucaj srca Foto: Shutterstock

Evo nekoliko razloga zašto vam srce može brže kucati:

Stres

Kada ste pod stresom, oslobađa se hormon kortizol, koji utiče na vaš otkucaj srca i povećava krvni pritisak, što dovodi do ubrzanog pulsa. Ovo je normalna reakcija na stres i možete isprobati vežbe opuštanja kao što je meditacija da biste se smirili.

Preterana stimulacija

Za to mogu biti krivi kafa, alkohol, nikotin ili ADHD lekovi, jer mogu izazvati visok krvni pritisak i tahikardiju. Ako su ovo okidači, pratite zdravu ishranu i ograničite unos ovih supstanci. Prema smernicama, maksimalni unos kofeina za odrasle ne bi trebalo da prelazi 400 miligrama dnevno.

Dehidracija

Kada ste dehidrirani, vaš efektivni volumen krvi se smanjuje, što snižava vaš krvni pritisak, što može dovesti do povećanja broja otkucaja srca dok vaše telo nadoknađuje smanjenu zapreminu krvi.

Anksioznost oslobađa kortizol, koji ubrzava rad srca i podiže krvni pritisak. Foto: Shutterstock

Anksioznost

Anksiozni poremećaji su najčešća mentalna bolest na svetu. Anksioznost oslobađa kortizol, koji ubrzava rad srca i podiže krvni pritisak. Možete se smiriti fokusiranjem na svoje disanje.

Stavite ruku na stomak i fokusirajte se na udisanje i izdisanje, brojanje.Uradite ovu vežbu 10 sekundi, ponavljajući ako je potrebno.

Nedostatak sna

Ovo je čest uzrok brzog otkucaja srca. Nedostatak sna ometa hormone i može izazvati visok krvni pritisak i tahikardiju. Stručnjaci preporučuju 7 do 9 sati sna za potpuni oporavak.

Bol

Prema rečima stručnjaka sa klinike Mejo, akutni bol takođe izaziva oslobađanje hormona stresa, a sve njegove negativne efekte smo već naveli. Bez obzira da li je bol uzrokovan prelomima, ranama ili nekim drugim zdravstvenim stanjem, ako se leči, otkucaji srca će se vratiti u normalu.

Izvor: ordinacija.vecernji.hr/Zdravlje.Kurir.rs