Kada je vreme za merenje gustine kostiju? Ovo je zlatni standard za otkrivanje osteoporoze
Osteoporoza nastaje kada kosti oslabe usled hormonskih promena izazvanih starenjem, lekovima ili drugim faktorima, a evo šta je zlatni standard da se ona otkrije na vreme.
Baš kao što se zgrada oslanja na čelične grede radi stabilnosti, tako se i telo oslanja na unutrašnju potporu svojih kostiju, koje se u najvećoj meri formiraju u mladosti. Kako osoba stari, a posebno nakon što žena uđe u menopauzu, kosti počinju da gube svoju čvrstinu. Ako dovoljno oslabe, može doći do preloma.
- Kako bi dijagnoza i lečenje osteoporoze bili što delotvorniji, važno je da se bolest otkrije pre nego što dođe do preloma - kaže dr Ira Kana, vanredna profesorka reumatologije na bolnici Mount Sinai West u Njujorku i dodaje:
- Najbolji scenario je otkriti bolest pre nego što se pojave vidljivi simptomi.
Skriningi gustine kostiju koriste se za otkrivanje osteoporoze i njenog početnog stadijuma – osteopenije.
- Rezultati snimanja gustine kostiju daju dobar uvid u čvrstinu kostiju. To je zlatni standard - kaže dr Kana.
Ako skrining pokaže prisustvo bolesti ili otkrije da su kosti manje guste nego što bi trebalo, moguće je uvesti promene u načinu života i uzimati odgovarajuću terapiju kako bi se očuvala snaga kostiju što je duže moguće.
Šta je snimanje gustine kostiju?
Najčešće korišćeni aparat za skrining osteoporoze je vrsta rendgenskog snimanja sa niskim nivoom zračenja, poznata kao dvoenergetska rendgenska apsorpciometrija (DEXA). Ona meri količinu kalcijuma i drugih minerala u vašim kostima.
Test se može obaviti samo uz lekarski uput. Zbog specijalizovane opreme, najčešće se sprovodi u radiološkim centrima ili bolnicama.
Rezultate pregleda tumači radiolog, koji zatim sarađuje sa vašim izabranim lekarom kako bi se odredio najbolji plan lečenja.
Kako da znate da vam je potreban test gustine kostiju?
Radna grupa za preventivne zdravstvene usluge SAD (U.S. Preventive Services Task Force) trenutno preporučuje da se žene od 65 godina i starije testiraju na zdravlje kostiju. (Za muškarce još uvek nema dovoljno dokaza da bi se preporučio rutinski skrining.)
Žene u postmenopauzi koje su mlađe od 65 godina, a imaju povećan rizik od osteoporoze, takođe bi trebalo da se testiraju.
Faktori rizika uključuju:
- menopauzu
- nisku telesnu težinu
- porodičnu istoriju preloma kuka
- pušenje
- prekomerno konzumiranje alkohola
- upotrebu određenih lekova, poput kortikosteroida kod autoimunih bolesti ili insulina kod dijabetesa
- Žene i njihovi lekari bi trebalo da budu svesni faktora rizika za nisku gustinu kostiju i da testiraju one koje imaju rizičite faktore i pre navršenih 65 godina - kaže dr Stefani Fobion, direktorka Centra za zdravlje žena Klinike Mejo u Ročesteru, Minesota, i medicinska direktorka Menopauzalnog društva.
Dr Kana napominje da se snimanje gustine kostiju preporučuje na svake dve godine nakon prvog pregleda. Osobe koje su na terapiji za osteoporozu mogu biti upućene na češće kontrole kako bi se proverilo da li lekovi deluju.
Postoje li rizici od snimanja gustine kostiju?
DEXA koristi izuzetno nizak nivo zračenja za merenje gustine kostiju, zbog čega većina ljudi ne bi trebalo da brine, navodi dr Kana.
- To je manje zračenja nego što dobijemo svakodnevno iz prirodne sredine dok hodamo napolju - objašnjava ona.
Ali postoji jedini izuzetak: ako ste trudni, obavezno obavestite lekara, jer bi trebalo izbegavati izlaganje zračenju tokom trudnoće.
Kako izgleda test gustine kostiju?
Snimanje gustine kostiju ne zahteva posebnu pripremu.
- Ako uzimate suplemente kalcijuma, lekar može zatražiti da ih ne uzimate najmanje 24 sata pre pregleda.
- Možete obući široku, udobnu odeću, ali izbegavajte bilo šta što sadrži metalne kopče, kuke ili rajsferšluse, jer mogu ometati rad aparata.
- Za razliku od zatvorenog aparata za magnetnu rezonancu, DEXA skener je otvoren i snimanje se izvodi na stolu.
- Ležaćete na leđima na stolu tokom skeniranja, koje traje oko 10 do 30 minuta. Važno je da ostanete mirni tokom pregleda, jer pomeranje može zamagliti slike.
- Sam pregled je bezbolan. Velika pokretna ruka skenera polako prelazi preko određenih delova tela, najčešće preko kuka i donjeg dela kičme. Skener emituje uski snop rendgenskih zraka niskog intenziteta kako bi izračunao gustinu vaših kostiju.
Kako se tumače rezultati?
Snimak gustine kostiju se upoređuje sa referentnim snimkom zdrave, mlade odrasle osobe. Razlika između ta dva izražava se kao standardno odstupanje, poznato kao T-vrednost (T-score).
Vaš lekar može takođe analizirati i Z-vrednost (Z-score). Ona pokazuje koliko standardnih devijacija vaša gustina kostiju odstupa od prosečne za vašu:
- starost
- telesnu težinu
- etničko ili rasno poreklo
Ako je vaša Z-vrednost znatno viša ili niža od prosečne, lekar može preporučiti dodatna ispitivanja kako bi se otkrio uzrok odstupanja.
Šta ako T-vrednost ukazuje na osteoporozu?
Osobe čiji T-rezultat pokazuje značajan gubitak koštane mase trebalo bi da započnu terapiju lekovima, kaže dr Kana. Neki se brinu zbog mogućih neželjenih efekata, uključujući vrlo redak rizik od oštećenja vilice poznat kao osteonekroza.
- Ali kada govorimo o analizi rizika i koristi, rizik od nelečenja je mnogo verovatnije da će ozbiljno uticati na kvalitet života i smrtnost nego izuzetno retka pojava osteonekroze - naglašava dr Kana.
Postoji više vrsta lekova – bisfosfonati, hormonska terapija i drugi – koji se koriste za lečenje osteoporoze. Vi i vaš lekar treba da razgovarate o mogućnostima kako biste pronašli terapiju koja vam najviše odgovara.
Izvor: everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs
Kalcijum u telu je pod njihovom kontrolom: Paratiroidne žlezde ne daju simptome, ali mogu da izazovu ozbiljne probleme