Zdravlje

10 saveta za pravilnu zaštitu kože od sunca: Izbegnite opekotine, starenje kože i UV oštećenja

Shutterstock

Boravak na otvorenom tokom letnjih meseci može vam pomoći da ostanete aktivni i zdravi. Dok ste napolju, neophodno je da zaštitite kožu od štetnih ultraljubičastih (UV) zraka sunca.

Koristite kremu za sunčanje širokog spektra koja štiti od UVA i UVB zraka: 

* UVB zraci su povezani sa opekotinama od sunca i rakom kože.
* UVA zracisu prisutni čak i po oblačnim danima i mogu proći kroz staklo. Oni doprinose oštećenju kože što može dovesti do bora i drugih efekata starenja kože i mogu povećati rizik od raka kože.
* Krema za sunčanje treba da ima faktor zaštite od sunca (SPF) od najmanje 15. Američka akademija za dermatologiju preporučuje upotrebu kreme za sunčanje sa SPF -om od 30 ili više.

Saveti za upotrebu kreme za sunčanje uključuju: 

* Nanesite kremu za sunčanje obilno na suvu kožu 15 minuta pre izlaska napolje. Koristite oko 30 ml (otprilike onoliko koliko puni čašicu) na sve nepokrivene delove kože, uključujući vrat, lice, uši, ruke i stopala.
* Ponovo nanosite kremu za sunčanje svaka dva sata, ili češće ako plivate ili se znojite.
* Koristite samo formulacije zaštitnih krema za sunčanje u losionima, kremama, gelovima, sprejevima i puteru. Izbegavajte upotrebu kreme za sunčanje u drugim oblicima, uključujući maramice, gel za tuširanje i šampon.

Nanesite kremu za sunčanje obilno na suvu kožu 15 minuta pre izlaska napolje Foto: Shutterstock

Pokrijte izloženu kožu

Tokom izuzetno sunčanih dana, dobra je ideja pokriti izloženu kožu. Odeća koju nosite pružiće različite nivoe UV zaštite.

Odeća za zaštitu od sunca sadrži: 

* Košulje dugih rukava, duge pantalone i duge suknje
* Tamne boje, koje pružaju veću zaštitu od svetlih boja
* Gusto tkane tkanine koje bolje štite od odeće od labavog tkanja
* Suve tkanine preko mokrih tkanina
* Ne nudi sva odeća UV zaštitu. Ako svetlost može da prođe kroz tkaninu, mogu i UV zraci.

Ako provodite puno vremena na suncu, razmislite o odeći sa visokim UV faktorom zaštite. Ova odeća za zaštitu od sunca napravljena je od čvrsto tkanih tkanina sa UV blokirajućim efektom.

Nosite sunčane naočare

Naočare za sunce koje blokiraju UV zračenje mogu zaštititi oči i osetljivu kožu oko njih. Idealne naočare za sunce trebalo bi da blokiraju najmanje 99% do 100% UVA i UVB zraka. 

Sunčane naočare koje nude zaštitu od 99% do 100% imaće etikete na kojima piše „UV apsorpcija do 400 nm“ ili „ispunjava ANSI UV zahteve“ .

Ako su naočare označene kao „kozmetičke“, one blokiraju samo oko 70% UV zraka. Ako nema oznake, ne možete potvrditi da li blokiraju uopšte UV zračenje.

Nosite šešir širokog oboda

Izaberite šešir sa širokim obodom, obima najmanje 5 do 7,5 cm, kako biste osigurali adekvatnu zaštitu od sunca. 6 Ovo će pomoći u zaštiti delova glave i lica koji su najosetljiviji na jaku sunčevu svetlost, kao što su uši, oči, čelo, nos i teme.

Ostanite u zatvorenom prostoru kada je sunce najintenzivnije

Sunce je najintenzivnije u satima između 10:00 i 16:00 časova. Najopasniji sunčevi zraci, nazvani UVB zraci, najjači su u tim satima. U najtoplijem delu dana, takođe je dobra ideja da držite prozore zatvorenim, a roletne i zavese spuštenim. Koristite klima uređaj i ventilatore kako biste u domu održali hladnoću i udobnost.

Pronađite dobru hladovinu

Ako ste napolju na suncu i vaša senka je kraća od vas, ovo je vreme kada su sunčevi zraci najintenzivniji i najopasniji. Ako ste napolju tokom ovih perioda, pokušajte da ostanete ispod drveća ili krošnji ili koristite prenosivu senku za sunce.

Ostanite hidrirani

Izlaganje suncu može dovesti do dehidracije i suve, iritirane kože koja je podložnija oštećenjima.  Iako se individualne potrebe razlikuju, pijte kad god ste žedni i težite da pijete najmanje osam čaša vode dnevno. Povećajte unos tečnosti tokom vrućih letnjih dana i dok provodite vreme napolju.

Pijete najmanje osam čaša vode dnevno Foto: Shutterstock

Proverite UV indeks

Nacionalna meteorološka služba i Agencija za zaštitu životne sredine izdaju prognozu UV indeksa. UV indeks je prognoza očekivanog rizika od izlaganja UV zračenju sunca.

UV indeks od 7 ili više može značiti visok rizik od izlaganja suncu bez zaštite. Sa ovim nivoima, potrebna je dodatna zaštita kože i očiju. Za veoma osetljive osobe (starije odrasle osobe, mala deca i osobe sa teškim zdravstvenim problemima), zaštita može značiti boravak u zatvorenom prostoru.

Najviši nivoi UV zračenja su obično između 10:00 i 16:00 časova 

Vežbajte negu posle sunčanja

Prekomerno izlaganje suncu može se desiti uprkos dobroj zaštiti kože. Nega posle sunčanja podržava oporavak kože i pomaže u ograničavanju oštećenja.

Ako dobijete opekotine od sunca, preduzmite sledeće mere:

Ohladite kožu: Koristite hladne obloge ili hladnu kupku da biste smanjili otok i crvenilo.
Hidratacija: Koristite gel od aloe vere ili druge hidratantne sastojke da biste umirili kožu i održali je hidriranom.
Ostanite hidrirani: Pijte dodatnu vodu kako biste obnovili i rehidrirali svoje telo.

Vodite računa o lekovima koje pijete

Neki lekovi mogu povećati rizik od oštećenja kože izazvanog suncem. To uključuje antibiotike i lekove koji se koriste za lečenje akni, poremećaja raspoloženja, visokog krvnog pritiska, alergija i autoimunih artritisnih stanja. 

Neki proizvodi za negu kože koji se mogu kupiti bez recepta, a koji sadrže alfa- ili beta-hidroksi kiseline ili retinole, takođe vas mogu učiniti podložnijim oštećenjima od sunca.

Ako uzimate lekove na recept i provodite puno vremena napolju, konsultujte se sa svojim lekarom kako biste utvrdili da li treba da ograničite izlaganje suncu ili preduzmete dodatne mere predostrožnosti.

Neki lekovi mogu povećati rizik od oštećenja kože izazvanog suncem Foto: Shutterstock

Zaključak 

Zaštita kože od štetnih efekata sunca je ključna kada provodite vreme napolju tokom letnjih meseci.

Koristite kremu za sunčanje širokog spektra sa SPF-om od najmanje 15 da biste zaštitili kožu koja nije prekrivena odećom; međutim, viši SPF-ovi mogu pružiti dodatnu zaštitu.

Dodatni načini zaštite kože uključuju nošenje odeće koja pokriva ruke i noge, šešir širokog oboda za zaštitu glave, vrata i lica i sunčane naočare koje blokiraju UV zrake kako bi zaštitile vaše oči i okolnu kožu.

Izvor: verywellhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs

Pet namirnica koje pomažu kod opekotina od sunca: Ubrzavaju zarastanje kože i ublažavaju simptomeNE PROPUSTITE