Malo poznati simptomi raka pluća: Evo šta sve treba da znate o kanceru koji odnosi najviše života
Rak pluća je jedan od najčešćih i svakako najsmrtonosniji karcinom kod oba pola, a glavni razlog tome su nespecifični simptomi, koji pacijenta kasno dovode do lekara. U Srbiji od raka pluća godišnje oboli gotovo 7.000, a umre više od 5.000 osoba.
Rak pluća nastaje kada ćelije u plućnom tkivu nekontrolisano rastu i formiraju tumore, ometajući normalan rad ovog organa. Bez blagovremene intervencije, može da se proširi na druge delove tela. Postoje dva glavna tipa ovog kancera.
Osobe koje puše su pod najvećim rizikom koji se povećava sa pušačkim stažom i brojem popušenih cigareta. Odustajanje od ove navike, čak i nakon mnogih godina, značajno smanjuje šanse za razvoj bolesti, a ovaj kancer se može javiti, ali daleko ređe, i kod osoba koje nikada nisu pušile.
Prvog avgusta obeležen je Svetski dan borbe protiv raka pluća, a Srbija će na jesen uvesti organizovani skrining na rano otkrivanje raka pluća, najpre u Beogradu, a kasnije će biti prošren i na ostatak zemlje.
Simptomi
Rak pluća obično ne uzrokuje tegobe u ranoj fazi. Simptomi se obično javljaju kada je bolest uznapredovala i mogu da uključuju:
Nespecifični simpomi mogu da uključuju umor, malaksalost, gubitak apetita ili spontani gubitak na telesnoj težini, a oni se javljaju i kod drugih vrsta kancera.
Njima mogu da se pridruže bol u kostima, glavobolje, kao i oticanje lica i vrata, što je često znak da se rak širi na druge delove tela.
Faktori rizika
Nekoliko faktora povećava rizik od raka pluća. Na neke od njih, kao što su prestanak pušenja, možemo da utičemo, dok na druge, poput porodične istorije bolesti, ne možemo. Faktori rizika za rak pluća uključuju:
Prevencija
Ne postoji siguran način da se spreči rak pluća, ali možete da smanjite rizik. Ako nikada niste pušili, nemojte počinjati. Ukoliko pušite, prestanite odmah.
Pripremila: N.L.
Izvor: Mayoclinic.org/Zdravlje.kurir.rs
Bonus video:
Kantarion umesto antidepresiva: Blagotvorno deluje na žensko zdravlje i probleme sa nesanicom