Mediteranska dijeta bogata polifenolima usporava starenje mozga: Kontrola šećera u krvi ovde igra ključnu ulogu
Nova studija sugeriše da mediteranska i zeleno-MED dijeta, bogata polifenolima mogu usporiti starenje mozga i smanjiti neurodegeneraciju. Kontrola šećera u krvi ovde igra ključnu ulogu u očuvanju zapremine mozga.
U nedavnoj studiji, naučnici su istraživali kako određeni faktori ishrane utiču na veličinu mozga u odnosu na starost.
Proučavali su efekte mediteranske i zelene mediteranske dijete na hipokampus, deo mozga ključan za pamćenje, i analizirali kako poboljšana kontrola šećera u krvi može uticati na zdravlje mozga.
Dijabetes tipa 2 povezan sa atrofijom mozga
Mozak prirodno prolazi kroz proces starenja, koji uključuje smanjenje njegovog volumena, posebno u delovima poput hipokampusa.
Ovaj proces može biti ubrzan usled bolesti kao što su dijabetes tipa 2, visok krvni pritisak i povišeni holesterol, što vodi ka kognitivnom oštećenju.
U takvim slučajevima, praćenje promena u zapremini hipokampusa postalo je važan marker za procenu zdravlja mozga.
Studija je testirala značaj mediteranske ishrane
Studija je zasnovana na prethodnom istraživanju, 18-mesečnom ispitivanju pod nazivom DIRECT PLUS, u kojem je učestvovalo gotovo 300 osoba starijih od 30 godina sa problemima kao što su dislipidemija (stanje koje označava nepravilnosti u nivoima lipida) ili abdominalna gojaznost (prekomernu količinu masti koja se taloži u predelu stomaka).
Učesnici su bili podeljeni u tri grupe:
- Grupa sa standardnim smernicama za zdravu ishranu (kontrolna grupa).
- Grupa koja je pratila mediteransku dijetu sa smanjenim unosom kalorija.
- Grupa koja je pratila zelenu mediteransku dijetu, bogatu polifenolima (zeleni čaj, Mankai šejkovi).
Svaka grupa je dobila uputstva za ishranu i fizičku aktivnost, a takođe su obavljeni brojni klinički testovi i MR skeniranja mozga kako bi se pratila zapremina hipokampusa.
Poboljšanje kontrole glikemije
Studija je pokazala da zelena mediteranska dijeta, koja je uključivala zelene čajeve i Mankai šejkove, rezultira poboljšanjem kontrole glikemije i usporava neurodegeneraciju povezanu sa starenjem.
Ova dijeta je bila povezana sa sporijim starenjem mozga i smanjenjem atrofije hipokampusa.
Osobe koje su imale bolje rezultate u kontroli glukoze i niže nivoe hemoglobina A1c, insulinske rezistencije i C-reaktivnog proteina, pokazale su značajna poboljšanja u zdravlju mozga.
Zaključak studije
Rezultati studije ukazuju na to da zdrava ishrana, poput mediteranske dijete bogate voćem, povrćem, nemasnim mesom, može pomoći u usporavanju starenja mozga i smanjenju atrofije mozga.
Takođe, hrana bogata polifenolima, kao što su zeleni čaj i Mankai šejkovi, može biti korisna u ublažavanju neurodegeneracije.
Ovi nalazi otvaraju mogućnosti za nove intervencije usmerene na kognitivno zdravlje i zaštitu od bolesti poput Alchajmerove bolesti.
Prenela: N.R.
Izvor: News-medical.net/Zdravlje.Kurir.rs
Kada su otečeni limfni čvorovi razlog za brigu? Obratite pažnju na ove prateće simptome