Kako da pregurate leto bez stomačnih tegoba? Ovo je najbolje rešenje ako vas uhvati infekcija, a ovo su znaci za uzbunu
Stomačni problemi nastaju uglavnom zbog unosa lako kvarljivih namirnica, ali i zbog nagle promene sredine, klime i vode za piće, a inače su česti leti. Imunitet crevne flore se narušava, zbog čega odrasli i deca osećaju tegobe poput bolova u stomaku, povraćanja i proliva.
Unos tečnosti, dijeta i nakoknada izubljenih elektrolita je prva pomoć u ovakvim situacijama, dok teži slučajevi zahtevaju infuziju i detaljniji lekarski pregled, kaže kaže dr Jelena Stojanović, lekar opšte prakse.
Bolesti prljavih ruku
Letnje stomačne infekcije su uglavnom bakterijskog ili virusnog porekla, eventualno pojedini toksin može da izazove problem.
Najbrže i najčešće se kvare meso, mleko, mlečni proizvodi, kao i jaja, te izbegavajte da pripremate kremove, sladolede ili majonez od nekuvanih jaja.
- Kad se hrana termički obradi manja je šansa da nešto "zakačimo", te treba konzumirati sveže pripremljene namirnice ili ih čim pre odložiti u frižider i zaštititi koliko, toliko od kvarenja – sugeriše doktorka.
Virusi i bakterije
Virusne infekcije manifestuju se uglavnom u blažoj formi, a najčešći uzročnik je rota virus. Bakterijske crevne infekcije izazivaju patogene i nepatogene bakterije, odnosno salmonela, šigela i stafilokok.
Što više tečnosti
Temperatura je češći pratilac bakterijskih infekcija, a u situacijama kada je visoka, kao i kad prioliv duže traje radi se kolpokultura. Na taj način može da se vidi da li je izazivač bakterija i skladu s tim specifično tretira antibioticima. Infuzije se praktikuju ukoliko pacijent povraća, a ne može da jede i pije, odnosno da unosi tečnost, dodaje doktorka.
Dijeta samo dan, dva
Kada je reč o tome šta jesti preskočite sveže voće i povrće, meso i mesne prerađevine, mleko i mlečne prerađevine (osim probiotskog jogurta), kao i jaja.
Ravnoteža crevne flore
I lekovi mogu da pomognu, takozvani crevni antibiotici koji brzo i efikasno zaustavljaju dijareju, kao i čuveni probiotici.
- Među probioticima ima razlika, ali nisu velike i koji god da odaberete sigurno je dobar, ali i obavezan da bi se napravila ravnoteža crevne flore i organizam oporavio – savetuje doktorka.
Ukoliko se spremate na put, a imate sklonost ka stomačnim infekcijama, uzimajte probiotik nekoliko dana pred put, kao i tokom odmora, poručuje doktorka.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Koje lekove ne smete naglo da prestane da uzimate? Klinički farmakolog otkriva sve opasnosti neredovne terapije