Letnje vrućine su rizik za trombozu: Doktor otkriva kako da prepoznate rane simptome
Tromboza koja pogađa arterije može da dovede do ozbiljnih stanja poput infarkta miokarda ili moždanog udara, a simptomi zavise od zahvaćenog organa.
Vrućine i visoke temperature izazivaju pojačano znojenje, što dovodi do gubitka tečnosti i dehidracije, čime se smanjuje zapremina krvi i povećava njena gustina. Ovo usporava cirkulaciju i olakšava stvaranje krvnih ugrušaka, čime se povećava rizik od tromboze, kaže za naš portal vaskularni hirurg dr Dario Jocić.
Šta je tromboza?
Tromboza je stanje u kojem se krvni ugrušak (tromb) formira unutar krvnog suda, što može da ometa normalan protok krvi. Najčešće vrste su duboka venska tromboza (DVT), kao i arterijska tromboza.
Kako se leči?
Rizične grupe podložnije stvaranju ugrušaka su starije osobe, ljudi sa prethodnom istorijom tromboze, osobe sa poremećajima koagulacije, trudnice, gojazne osobe, pušači, kao i oni koji koriste hormonsku terapiju ili kontraceptivne pilule.
Mere prevencije
Tokom letnjih meseci važno je unositi dovoljno tečnosti, izbegavati dugotrajno sedenje ili stajanje, redovno se kretati i nositi laganu, udobnu odeću. Takođe, treba izbegavati prekomernu izloženost suncu i visokim temperaturama.
Od koristi mogu da budu i suplementi omega-3 masnih kiselina, kao i vitamina E, ali ih nemojte uzimati na svoju ruku, bez konsultacije s lekarom.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni