Vodič kroz najbolje i najgore položaje za spavanje: Fizioterapeut savetuje kako da se budite bez bola u leđima
Iako se često zanemaruje, kvalitet i količina sna imaju ključan uticaj na naše svakodnevne funkcije, koncentraciju, emocije, i ukupno blagostanje.
Osim trajanja sna, veoma je važno obratiti pažnju i na položaj u kojem spavamo, jer on može značajno da utiče na to da li ćemo se probuditi sa bolom u leđima, umorni i ukočeni, kaže Srđan Anđelkov, fizioterapeut, specijalista manuelne terapije.
Spavanje na leđima
Spavanje na leđima se smatra jednom od najboljih pozicija za održavanje kičme u neutralnom položaju, ali kod osoba koje hrču ili pate od apneje u snu, može da pogorša simptome.
- Ovaj požaj je odličan za ljude sa bolovima u leđima, jer omogućava ravnomernu raspodelu težine i smanjuje pritisak na kičmu. Dodavanje jastuka ispod kolena može dodatno da pomogne u smanjenju napetosti u donjem delu leđa - navodi fizioterapeut.
Spavanje na boku
Spavanje na boku je jedna od najčešćih pozicija i preporučuje se osobama koje hrču, kao i trudnicama. Može da poboljša disanje i smanji rizik od pojave gastroezofagealnog refluksa (GERD), odnosno gorušice. Spavanje na levoj strani se smatra boljim zbog poboljšane cirkulacije krvi, ali predugo forsiranje jedne strane može da dovedei do pojave bolova u kukovima i ramenima.
- Spavanje na boku može da bude udobno za mnoge ljude koji pate od bolova u leđima, posebno kada se koristi jastuk između kolena. Ovaj položaj pomaže u održavanju kičme u pravilnom poravnanju i smanjuje pritisak na donji deo leđa - dodaje naša sagovornik.
Spavanje na stomaku
Iako neki ljudi preferiraju ovu poziciju, spavanje na stomaku može da izazove niz problema. Ova pozicija stavlja pritisak na kičmu i vrat, što može da dovede do bolova i nelagodnosti. Takođe, može da oteža disanje, jer je potrebno okretanje glave na jednu stranu, što opet može da uzrokuje napetost u vratu. Dakle, preskočite je.
Fetalni položaj
Spavanje u fetalnom položaju, gde su kolena savijena prema grudima, može da bude udobno, ali može da stvori napetost u kičmi i zglobovima. Ako se telo u ovom položaju previše stegne, može da se ograniči disanje, stoga se preporučuje da se drži u što opuštenijem stanju.
- Pravilna pozicija prilikom spavanja može značajno da smanji bol u leđima i pomogne vam da se osećate odmornije i opuštenije ujutru. Ako bolovi u leđima traju duže vreme ili se pogoršavaju, najbolje je konsultovati se sa lekarom ili fizijatrom za individualizovane savete i tretman - savetuje naš sagovornik.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice