Da li komarci preferiraju određenu krvnu grupu? Možda, ali to nije jedini faktor koji objašnjava zašto neko više privlači ove leteće napasti, a istraživači se ne slažu u vezi sa konačnim odgovorom.

Postoje dve vrste ljudi: oni koji se vraćaju iz prirode prekriveni ubodima komaraca koji svrbe i oni koji mogu da provedu sate na istom mestu a da ne budu njihove žrtve. Jasno je da su komarci slektivni, ali šta tačno čini neke ljude privlačnijim za njih?

Istraživanja pokazuju da različiti faktori mogu da čine nekoga privlačnijim za komarce, od mikroorganizama na koži i ugljen-dioksida koji se oslobađa tokom disanja, do boje odeće (crvena, narandžasta i crna su najprivlačnije za komarce). Na kraju, velika razlika u naklonosti komaraca svodi se na dva faktora: prirodni miris tela i genetiku.

Pravila za privlačenje komaraca

Komarci nas ujedaju iz praktičnih razloga. Samo ženke ujedaju kako bi dobile "obrok" izvlačeći proteine iz naše krvi za proizvodnju jaja. Da bi pronašle svoju žrtvu, ženke komaraca koriste svoje antene i palpe, organe između antena, da detektuju ugljen-dioksid i mirise.

dehidrirana-devojka-na-suncu-shutterstock-1998014303.jpg
Shutterstock 

To znači da ljudi koji imaju brži metabolizam i emituju više ugljen-dioksida, uključujući trudnice, ljude koji vežbaju ili konzumiraju alkohol, imaju tendenciju da budu privlačniji za komarce.

Pitanje da li komarci više vole određenu krvnu grupu je kontroverzno. Jedna teorija sugeriše da krvna grupa može da utiče na izbor komaraca. Ako je to tačno, koja krvna grupa im se najviše dopada? Studija iz 2019. godine pokazala je da komaraci, prenosioci denga virusa, preferiraju ljude sa nultom krvnom grupom.

Međutim, druga istraživanja napominju da eksperimentalni i laboratorijski podaci o tome da li krvna grupa čini osobu privlačnijom za komarce dovode do spekulacija i kontradiktornosti.

Umesto toga, istraživači izveštavaju da je veća verovatnoća da ćete biti "mamac za komarce" zbog mirisa kože i mikroorganizama na njoj, a ne krvne grupe.

Zašto svrbe ubodi komaraca?

Kada nas komarac ujede, on tokom izvlačenja krvi ubrizgava i nešto od svoje pljuvačke. Ta pljuvačka sadrži antikoagulans i proteine.

sijalicakomarcipocetna.jpg
Promo 

Ovi proteini su strane supstance koje pokreću imuni sistem tela i oslobađanje histamina, jedinjenje koje pomaže belim krvnim zrncima da se izbore sa "agresorom". Histamin je ono što uzrokuje svrab, upalu i oticanje.

Iz toga razloga pomažu lokalni antihistaminici za ublažavanje svraba.

Preporuke Instituta "Batut" za zaštitu od komaraca

  • Nosite odeću dugih rukava i nogavica, svetle boje. Najbolje je da bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću
  • Izbegavajte boravak na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru
  • Koristite zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta
  • Ako je moguće, boravite u klimatizovanim prostorima, broj insekata u takvim uslovima značajno je smanjen
  • Izbegavajte područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare
  • Najmanje jednom nedeljno ispraznite vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki
  • Uklonite odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu

Priremila: N.L.

Izvor: Pfizer.com/Healthline.com/Zdravlje.kurir.rs