Faktori kao što su nezdrava ishrana, stres, nedostatak fizičke aktivnosti, pušenje i genetska predispozicija mogu da doprinesu bržem starenju srca.

Da li srce može da bude starije od nas zavisi od toga da li može da podmiri osnovne metaboličke potrebe kod čoveka, ono za šta je fiziološki predodređeno, kaže na Instagamu kardiolog dr Svetislav Mališić.

- To znači da može pumpa krv do svakog organa da bi čovek mogao da funkcioniše normalno. Naravno, to se ne dešava kod hroničnih srčanih bolesnika. Imamo jako mlade pacijente koji imaju srčanu slabost. Nije to srce toliko mlado kao što je mlad taj pacijent. Zašto? Zato što je njegovo srce slabo i bolesno. U tom slučaju možemo da kažemo da to srce nije baš toliko mlado koliko je mlad pacijent - kaže doktor.

Ipak, ovo je samo i isključivo rezervisano za hronične srčane bolesnike. Kada je mlad čovek u pitanju i kada je u zdrav, onda je i njegovo srce mlado, kao i zdravo.

srce-shutterstock-2313853229.jpg
Shutterstock 

- Srce jeste staro onoliko koliko je star čovek, ali samo i isključivo u situaciji kada je reč o zdravom čoveku. Kada je u pitanju bolesna osoba, onda je situacija drugačija - kaže dr Mališić.

Kako se utvrđuje starost srca?

Starost ovog organa možemo da utvrdimo jednostavnim kardiološkim pregledom, dodaje.

- Dakle onim što radimo rutinski svakog dana: kardiološki pregled, fizički pregled, merenje krvnog pritiska, EKG, ultrazvuk srca, testovi fizičkog opterećenja. Sve to daje odgovor na pitanje u kakvom se stanju nalaze naše srce i da li je zaista staro koliko i mi - poručuje doktor.

Pripremila: N.L.