Ovaj simptom nikada ne smete da ignorišete: Može da bude znak bolesti štitne žlezde, dijabetesa, raka...
Nenamerni gubitak težine često se doživljava kao pozitivna promena, posebno u društvu koje ceni vitku liniju. Međutim, kada kilogrami počnu da nestaju bez ikakvog svesnog napora, to može da bude znak koji ukazuje na zdravstvene probleme.
Za razliku od gubitka težine koji se postiže zdravom ishranom i vežbanjem, nenamerno mršavljenje može da bude simptom ozbiljnih zdravstvenih problema, od metaboličkih poremećaja i hroničnih bolesti do psiholoških problema. Zato je važno da rano prepoznate ove probleme kako biste mogli pravovremeno da reagujete.
Dijabetes
Brz gubitak težine takođe može da bude simptom dijabetesa, posebno dijabetesa tipa 1. To se dešava kada telu nedostaje dovoljno insulina za transport glukoze iz krvi u ćelije za energiju. Tada telo sagoreva masti i mišiće za energiju, što dovodi do gubitka kilograma.
Pratilac kancera
Nenamerni gubitak težine čest je simptom i kod mnogih vrsta raka, posebno kod karcinoma gornjeg dela gastrointestinalnog trakta poput raka želuca i jetre. Cancer Research UK ističe da do 80 posto osoba sa uznapredovalim rakom doživljava kaheksiju, stanje koje karakteriše ekstremni gubitak mišića i masti. Ovaj sindrom može da se pojaviti i kod drugih ozbiljnih bolesti kao što su HIV, bolesti bubrega i bolesti srca, koje su često izazvane upalom koja podstiče gubitak mišića i povlači energiju od ostatka tela.
Depresija, anksioznost i poremećaji ishrane kao što su anoreksija i bulimija takođe mogu značajno da utiču na gubitak težine. Ovi poremećaji često uključuju restriktivne prehrambene navike i preteranu usredsređenost na telesnu težinu i izgled.
Pripremila: N.L.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.kurir.rs
Šta je zapravo malaksalost, koji su mogući uzroci i kako se leči? Evo šta kažu stručnjaci sa Harvarda