Šta tačno dovodi do neprijatnog mirisa tela i kako ga smanjiti? Ovo su situacije kada treba potražiti pomoć
Foto: Shutterstock

pažnja

Šta tačno dovodi do neprijatnog mirisa tela i kako ga smanjiti? Ovo su situacije kada treba potražiti pomoć

Zdravlje -

Neprijatan miris tela nastaje kada se znoj pomeša sa bakterijama na koži. Iako ponekad može da bude blag ili čak prijatan, češće je zapravo neprijatan.

Miris tela može da utiče na vaše samopouzdanje, odnose sa drugima i način života, pa mnogi traže načine kako da ga smanje.

Bromhidroza i hiperhidroza

Iako je neprijatan miris tela normalna pojava, preterano jak odor može da bude znak stanja koje se zove bromhidroza, dok se pojačano znojenje naziva hiperhidrozom. Znoj se sam po sebi ne oseća, ali kada se pomeša sa bakterijama na koži, stvara karakterističan miris, najčešće ispod pazuha, na stopalima, dlanovima i u genitalnoj regiji.

Šta izaziva neprijatan miris tela?

Miris tela nastaje kada bakterije i gljivice na koži razlažu znoj. Postoje dve glavne vrste znojnih žlezda: ekrine, koje su raspoređene po celom telu i pomažu u regulaciji telesne temperature, i apokrine, koje se nalaze u pazuhu, genitalijama i oko bradavica. Apokrine žlezde su posebno povezane sa neprijatnim mirisom tela, jer proizvode znoj koji bakterije lakše razlažu.

antiperspiranti su najbolja linija odbrane
antiperspiranti su najbolja linija odbranefoto: Shutterstock

Faktori koji utiču na miris tela

Nekoliko faktora može da poveća šanse za ovu pojavu. Na primer, genetika može da igra određenu ulogu, kao i pol - muškarci se obično više znoje i time su skloniji neprijatnim mirisima. Ostali faktori uključuju:

  • pojačanu fizičku aktivnost
  • stres
  • hormonalne promene
  • određene namirnice (crni i beli luk, alkohol)
  • pojedina medicinska stanja (bolesti jetre ili dijabetes)

Kako smanjiti neprijatan miris?

Da biste ublažili ovaj problem, najčešće su dovoljne jednostavne higijenske mere. Ostavljanje znoja na koži duže vreme pojačava miris tela. Stoga, presvlačenje odeće i tuširanje posle fizičke aktivnosti ili bilo koje druge situacije u kojoj ste se oznojili lako rešava stvar.

Redovno tuširanje (nezavisno od aktivnosti) takođe smanjuje telesne mirise, jer se njime uklanjaju bakterije i gljivice koje dovode do problema. Probajte i antibakterijski sapun.

redovno tuširanje se podrazumeva
redovno tuširanje se podrazumevafoto: Shutterstock

Održavajte telo što suvljim. Naravno, to nije uvek moguće, i tu na scenu stupaju antiperspiranti. Dok dezodoransi prikrivaju mirise, antiperspiranti pomažu da koža ostane suva smanjenjem znojenja. Takođe maskiraju miris tela.

Iako su ove mere dovoljne za većinu ljudi, u težim slučajevima se posavetujte sa dermatologom koji može da vam preporuči botoks za blokiranje znojnih žlezda, određene lekove, aparate ili medicinske maramice.

Kako ga sprečiti?

Iako se miris tela ne može potpuno blokirati, postoje stvari koje možete da preduzmete da biste ublažili problem. Ovo uključuje:

  • Redovno tuširanje
  • Tuširanje posle vežbanja ili fizičkog napora
  • Često menjanje odeće
  • Korišćenje dezodoransa ili antiperspiranata
  • Brijanje pazuha jer dlake zadržavaju vlagu, što dovodi do jačeg mirisa tela
  • Smanjenje stresa
  • Izbegavanje problematične hrane
neprijatan miris tela može da bude i znak bolesti
neprijatan miris tela može da bude i znak bolestifoto: Shutterstock

Kada posetiti lekara

Ukoliko vas miris tela opterećuje do te mere da izaziva emocionalni stres ili utiče na vaše odnose, karijeru ili društveni život, vreme je da posetite lekara.

Takođe, ako primetite nešto neuobičajeno, poput mirisa ribe, slatkog mirisa ili mirisa na varikinu, obratite se lekaru jer to može da ukazuje na ozbiljnija zdravstvena stanja.

Pripremila: N.L.

Izvor: Health.com/Zdravlje.kurir.rs

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track