Koje analize krvi su važne za procenu rizika od bolesti srca? Povišene vrednosti ukazuju na srčanu slabost, aterosklerozu, moždani udar
Analiza krvi može dati mnoge naznake o zdravlju srca. Na primer, visok nivo "lošeg" holesterola može biti znak povećanog rizika od srčanog udara. Takođe, druge supstance u krvi mogu ukazivati na srčanu insuficijenciju ili rizik od stvaranja masnih naslaga, poznatih kao plakovi, u arterijama. Ovo stanje se zove ateroskleroza.
Važno je zapamtiti da jedan test krvi ne odlučuje o riziku od srčanih bolesti. Najveći faktori rizika za srčane bolesti su pušenje, visok krvni pritisak, visok holesterol i dijabetes.
Napomena: Sve analize krvi kao i tumačenje rezultata važno je da poverite svom odabranom lekaru i kardiologu. Stručnjaci ističu da pacijenti nikako ne bi trebalo da rezultate svojih testova tumače sami jer su referentne vrednosti su za svaku kategoriju pacijenata različite u zavisnosti od njihovog stanja i pridruženih zdravstvenih problema.
Ovo su samo neki od testova krvi koji se koriste za dijagnostikovanje i kontrolu srčanih bolesti.
Test holesterola
Test holesterola, koji se takođe naziva lipidni panel ili lipidni profil, meri nivo masti u krvi. Rezultati ovog testa mogu pokazati rizik od srčanog udara ili drugih srčanih bolesti. Test najčešće meri:
- Ukupni holesterol. Ovo je količina holesterola u krvi. Visok nivo može povećati rizik od srčanih bolesti.
Preporučene koncentracije ukupnog holesterola su & 5,20 mmol/L, umereno-rizične od 5,2 – 6,19 mmol/L, dok se vrednosti ≥ 6,2 mmol/L smatraju visoko-rizičnim.
- Holesterol niske gustine lipoproteina (LDL). Ovaj holesterol se često naziva "lošim" holesterolom. Previše LDL holesterola u krvi uzrokuje nakupljanje plaka u arterijama. Ovo nakupljanje smanjuje protok krvi i dovodi do srčanih i vaskularnih problema.
Optimalnom koncentracijom LDL-holesterola se smatra vrednost ispod 2,6 mmol/L, graničnom od 2,6 – 3,34 mmol/L, visoko-rizičnom od 3,35 – 4,89 mmol/L, dok se vrlo visoko-rizičnom smatraju koncentracije ≥ 4,9 mmol/L.
Ovo je posebno važno za osobe sa dijabetesom ili istorijom srčanog udara, srčanog stenta, operacije srčanog bajpasa ili drugih srčanih ili vaskularnih bolesti. Kod osoba sa najvećim rizikom od srčanih udara, cilj je da LDL nivo bude ispod 70 mg/dL (1,8 mmol/L).
- Holesterol visoke gustine lipoproteina (HDL). Ovaj holesterol se često naziva "dobrim" holesterolom jer pomaže u transportu LDL ("lošeg") holesterola iz arterija. Na taj način se arterije održavaju otvorenim, a krv teže teče.
Poželjne vrednosti HDL-holesterola su ≥ 1,55 mmol/L, dok se vrednosti & 1,0 mmol/L smatraju visoko-rizičnim, s tim što žene prosečno imaju viši HDL-holesterol od muškaraca u toku celog života.
- Trigliceridi.Trigliceridi su još jedan tip masti u krvi. Visok nivo triglicerida može povećati rizik od srčanih bolesti.
Nivo triglicerida treba da bude manji od 150 mg/dL (1,7 mmol/L).
- Ne-HDL holesterol. Ukupni holesterol minus HDL holesterol daje vrednost ne-HDL holesterola (non-HDL-C). Non-HDL-C je povezan sa nakupljanjem plaka u arterijama. Ovaj marker može biti bolji indikator rizika nego ukupni holesterol ili LDL holesterol.
Visoko osetljiv C-reaktivni protein (hs-CRP)
Jetra proizvodi C-reaktivni protein (CRP) kao deo odgovora tela na povrede ili infekcije. Ovaj odgovor uzrokuje oticanje unutar tela, poznato kao upala.
Upala ima ključnu ulogu u nakupljanju plaka u arterijama, što dovodi do ateroskleroze. Testovi na visoko osetljivi CRP (hs-CRP) pomažu u proceni rizika od srčanih bolesti pre nego što se pojave simptomi. Viši nivoi hs-CRP-a povezani su sa višim rizikom od srčanog udara, moždanog udara i srčanih bolesti.
Mnogo faktora, poput prehlade ili dugog trčanja, može uzrokovati privremeno povećanje nivoa CRP-a.Zato treba uraditi dva testa, sa razmakom od dve nedelje. Nivo hs-CRP-a iznad 2,0 miligrama po litru (mg/L) ukazuje na veći rizik od srčanih bolesti.
Lipoprotein (a)
Lipoprotein (a), ili Lp(a), je tip LDL holesterola. Genetika utiče na nivo Lp(a), dok stil života ne.
Visoki nivoi Lp(a) mogu ukazivati na veći rizik od srčanih bolesti, ali nije potpuno jasno koliki je taj rizik. Vaš lekar može preporučiti testiranje na Lp(a) ako imate aterosklerozu ili srčanu bolest, a holesterol vam je inače u preporučenim granicama. Takođe, test može biti preporučen ako imate porodičnu istoriju ranog nastanka srčanih bolesti, iznenadne smrti ili moždanog udara.
Plazma ceramidi
Ovaj test meri nivo ceramida u krvi. Svi sojevi ćelija proizvode ceramide, koji igraju ključnu ulogu u rastu, funkciji i smrti mnogih vrsta tkiva. Ceramidi su povezani sa aterosklerozom.
Tri vrste ceramida povezane su sa nakupljanjem plaka u arterijama i insulinskom rezistencijom, što može dovesti do dijabetesa tipa 2. Visoki nivoi ovih ceramida u krvi ukazuju na veći rizik od razvoja srčanih bolesti u roku od jedne do 5 godina.
Natriuretički peptidi
Brahijalni natriuretički peptid je protein koji proizvode srce i krvni sudovi. Takođe se naziva B-tipski natriuretički peptid (BNP). BNP pomaže telu da eliminiše tečnosti, opušta krvne sudove i preusmerava natrijum u urin.
Kada dođe do oštećenja srca, telo pušta visoke nivoe BNP-a u krv kako bi olakšalo naprezanje srca. Jedna od važnih upotreba BNP-a je da pomogne u dijagnostikovanju da li je otežano disanje izazvano srčanom insuficijencijom.
Nivoi BNP-a variraju u zavisnosti od uzrasta, pola i težine. Kod osoba sa srčanom insuficijencijom, određivanje osnovnog nivoa BNP-a može biti korisno.
Troponin T
Troponin T je protein koji se nalazi u srčanom mišiću. Test visoke osetljivosti na troponin T pomaže lekarima u dijagnostikovanju srčanog udara. Ovaj test takođe pokazuje rizik od srčanih bolesti. Povišen nivo troponina T povezan je sa većim rizikom od srčanih bolesti, čak i kod osoba koje nemaju simptome.
Izvor: Mayoclinic.org/Zdravlje.Kurir.rs
Da li možete da popijete kafu pre jutarnjeg vađenja krvi? Evo šta bi trebalo da znate pre nego što uzmete prvi gutljaj
Probajte džem sa jagodama od samo tri sastojka: Ukusan, zdrav i hranljiv