Šta je "moždana magla" i zašto nastaje? Posledice su ogromne - od hroničnog umora do potpune konfuzije

Shutterstock

„Moždana magla“ nije medicinsko stanje. To je termin za simptome koji mogu uticati na kognitivne sposobnosti. Ovaj osećaj je mentalna konfuzija koja može postati prepreka svakodnevnom životu, ali je na sreću, moguće izaći iz njega.

Šta je "moždana magla"?

"Moždana magla" (kognitivna magla ili “brain fog”) je stanje koje obično karakterišu poteškoće sa koncentracijom, pamćenjem, jasnim razmišljanjem i donošenjem odluka.

"Moždana magla" može uticati na svakodnevne aktivnosti i kvalitet života, smanjujući produktivnost i sposobnost obavljanja svakodnevnih zadataka. Tretman ove pojave obično zavisi od uzroka, pa se može uključivati lečenje osnovnog medicinskog stanja, promene u načinu života.

Oni koji imaju ovaj problem žale se na poteškoće u koncentraciji i na osećaj umora, i kažu da je za njih „držanje koraka sa svakodnevnim obavezama gotovo nemoguć zadatak."

Koji su uzroci "moždane magle"?

Kognitivna ili moždana magla može biti uzrokovana raznim faktorima, uključujući:

Shutterstock 
Visok krvni pritisak može oštetiti krvne sudove u mozgu, što može dovesti do smanjenja dotoka krvi i kiseonika u mozak.foto: Shutterstock

Alkohol je veliki krivac za nastanak moždane magle zbog svog uticaja i na hidrataciju i na naš centralni nervni sistem. Efekti alkohola ne osećaju se samo dok pijemo, već i danima nakon toga.

Koji su simptomi moždane magle?

  • Propusti u pamćenju - zaboravljanje datuma, događaja i stvari koje treba uraditi, ulazak u sobu a da ne znamo zašto, ponavljanje istih stvari zaboravljajući da ste ih već radili.
  • Loša koncentracija
  • Poteškoće u komunikaciji, ne pronalaženje adekvatne reči
  • Poteškoće u organizovanju i donošenju odluka
  • Opšti osećaj mentalne konfuzije i umora - osećaj potpune psihičke i fizičke iscrpljenosti

Ima onih koji ove simptome doživljavaju samo nekoliko sati ili nekoliko dana, često zbog nedostatka sna ili stresa, ali onda prođu. Za neke ljude, međutim, svi ovi simptomi su svakodnevni život, i iako ne uključuju strukturno oštećenje mozga, mogu imati negativan uticaj na mentalno i fizičko zdravlje.

Shutterstock 
Loša koncentracija i hroničan umor su glavni simptomi "moždane magle"foto: Shutterstock

Postoji li način da se eliminiše moždana magla?

Dobra vest je da se ljudi generalno oporavljaju od ovog stanja mentalne konfuzije.

Prvi koraci

Pre svega, briga o telu, a samim tim i usvajanje uravnotežene ishrane, pokušaj vežbanja i spavanje 8 do 9 sati noću.

Još jedna korisna akcija za uklanjanje moždane magle je izbegavanje nepotrebnih izvora stresa, koliko je to moguće, i svih onih situacija koje „težu“ psihi. Rešenje je i pronalaženje ugodnih dnevnih aktivnosti poput joge, meditacije, crtanja...

Možda vam ovo može pomoći

Ako imate stresan i obavezama prenatrpan život, održavanje dnevnog reda ili sastavljanje spiskova može pomoći da oslobodite malo prostora u mozgu - zamislimo ga kao računar - ponekad morate da „oslobodite RAM“, jer ako je previše pun, loše funkcioniše. Time se stvara prostor za nove, neophodne informacije.

Shutterstock 
zdrava ishrana, fizička aktivnost i kvalitetan san pomoći će vam da se rešite "moždane magle"foto: Shutterstock

Ako stanje mentalne konfuzije i dalje traje, preporučljivo je da razgovarate sa svojim lekarom. Simptomi mogu biti posledica depresivnog stanja i u tom slučaju je najbolje da se pratite kod specijaliste i preduzmete kurs psihoterapije.

Prenela: N.R.

Izvor: Geopop.it/Zdravlje.Kurir.rs