Kako da se oporavite posle loše prospavane noći? Stručnjaci otkrivaju 3 jednostavna trika

Shutterstock

Iza vas je teška noć? Svima se desi da loše spavaju s vremena na vreme, ali život ponekad ne može da čeka da se naspavate. Tada vam je potrebna sva energija ovog sveta da pregurate dan

Prva stvar koja će vam verovatno ujutru pasti na pamet jeste da popijete šoljicu kafe. Kofein podiže energiju, ali nemojte preterivati, kaže stručnjak za poremećaje spavanja dr Jojs Volslejben, sa Njujorške medicinske škole. Dve šolje kafe su dovoljne, jer previše kofeina može da izazove nervozu i tremor. Isto važi i za suplemente koji obećavaju povećanje budnosti. Sledi još nekoliko saveta vodećih stručnjaka za spavanje kako da izgurate dan posle neprospavane noći.

Ne oslanjajte se na šećer

Kada vam nedostaje sna, moguće je da ćete biti u iskušenju da posegnete za čokoladicom. Nemojte.Šećer će vam brzo podići energiju, alito neće trajati dugo, i na kraju ćete se osećati još umornije, kaže klinički psiholog i stručnjak za medicinu spavanja dr Majkl Brijes.

Umesto toga, držite se uravnotežene ishrane i stavite naglasak na hranu bogatu proteinima poput orašastih plodova i nemasnog mesa, kaže on. Takođe, izbegavajte obilne obroke i proste ugljene hidrate, poput testenine, kako biste izbegli pad energije.

Shutterstock 
birajte proteinski doručakfoto: Shutterstock

Brijes predlaže da za ručak i večeru birate salatu sa pečenim piletinom ili ribom u kombinaciji sa povrćem.

Za doručak predlaže hranu bogatu proteinima poput jaja i običnog grčkog jogurta. Ako volite slatko, izaberite voće, a ne krofnu. Prirodni šećer u voću se duže vari nego običan i neće vam toliko oscilirati nivo glukoze u krvi.

Pravite pauze

Nakon loše prospavane noći, nivo pažnje je slabiji nego obično. Da biste ostali fokusirani, pravite pauze tokom dana, kaže dr Džefri Drumer sa Fjužnslip centra u Atlanti.

- Prošetajte se napolju. Dobićete potrebnu dozu sunčeve svetlosti uz fizičku aktivnost. Pokret stimuliše pažnju i koncentraciju u mozgu, a sunčeva svetlost daje telu prirodne signale za podizanje budnosti - kaže dr Durmer.

Ako imate vremena, dremnite na kratko. Dremanje do 25 minuta pomaže da se napunite energijom, kaže Brijes.

Shutterstock 
nemojte se nalivati kafom, prošetajtefoto: Shutterstock

- Dremanje duže od toga učiniće vas pospanijim nego što već jeste. Za još bolji učinak predlažem "dremku-latte". Popijte šoljicu ohlađene filter kafe što brže možete, zatim dremnite 25 minuta i bićete spremni za akciju najmanje četiri sata - kaže on.

Pojednostavite svoj dan

Svakako niste na vrhuncu sposobnosti ako ste loše spavali. Zato olakšajte sebi radni dan koliko god možete. Fokusiranjem na manji broj stvari, možete i dalje kvalitetno da obavite posao bez stresa, kaže Durmer.

Recimo da imate pet zadataka za taj dan. Smanjite ih na dva ili tri i trudite se da ih uradite što bolje, savetuje.

Takođe, možda je pametno odložiti donošenje velikih odluka dok se ne odmorite.

Shutterstock 
ne dremajte duže od 25 minutafoto: Shutterstock

Ka ponovo dođe vreme za spavanje

Možda ćete želeti da spavate duže sledeće noći, ali i ovde važi pravilo umerenosti. Spavanje duže od dva sata nego inače može da poremeti ritam spavanja, te pokušajte da ne ležete mnogo ranije nego obično. Ako ste jako umorni, sačekajte do sat vremena pre uobičajenog vremena za spavanje.

Ako imate problem da zaspite, probajte da brojite unazad od 300 po tri brojke (preskačući dve). Matematika pomaže da ne razmišljate o drugim stvarima i ubrzo ćete zaspati, poručuju stručnajci.

Pripremila: N.L.

Izvor: Webmd.com/Zdravlje.kurir.rs