Čulo mirisa može da se vežba: Vodič kroz olfaktorni trening i kada se preporučuje

Olfaktivni trening je vrlo jednostavna i prijatna metoda koja se preporučuje svima koji su izgubili njuh, iako je potrebno strpljenje jer trening traje najmanje šest meseci.

Shutterstock

Tokom pandemije koronavirusa gubitak čula mirisa, pa i ukusa nije bio retka pojava. Naime, miris i ukus su povezani, pa gubitak njuha često dovodi do pogoršanja ili "iskrivljavanja" ukusa. Razlog leži u tome što olfaktorno područje u nosu kontroliše oba ova čula.

Pri žvakanju hrane, molekuli mirisa ulaze u zadnji deo nosa, čime se stvara celokupno iskustvo ukusa - naši receptori za ukus prepoznaju da li je hrana slatka, kisela, gorka ili slana, dok nos otkriva detalje poput toga da li je to slatka čokolada ili slatkoća zrele breskve. Zbog toga, uživanje u punoći ukusa može da pokvari već obična prehlada koja uzrokuje zapušen nos.

Korona nije jedini uzrok gubitka mirisa

Postoji mnogo uzroka za gubitak ili poremećaj mirisa i ukusa, uključujući respiratorne infekcije (kao što je COVID), alergije, nazalne polipe, traume glave, neurološke bolesti, pušenje, starenje, izloženost hemikalijama, određeni lekovi i drugi faktori.

Ako vas gubitak mirisa muči duže od dva do tri dana, bilo bi korisno da se posavetujete sa lekarom. Dugotrajan gubitak mirisa nije bezopasan, jer može da oteža prepoznavanje opasnosti poput mirisa prirodnog gasa ili dima, a zbog smanjenog ukusa mogli biste da pojedete pokvarenu ili kontaminiranu hranu. Gubitak mirisa može takođe da bude simptom bolesti poput Alchajmerove ili Parkinsonove bolesti.

Shutterstock  Mnogobrojni su razlozi slabljenja čula mirisa

Dobra vest je da čulo mirisa možete vežbati u udobnosti svog doma.

Šta je olfaktivni trening?

Olfaktivni trening je nehirurška i nefarmakološka opcija lečenja za osobe s poremećajem čula mirisa. Jednostavno rečeno, to je metoda vežbanja njuha koja se bazira na izlaganju četiri različita mirisa dva puta dnevno, tokom najmanje šest meseci.

Iako su mnoge studije ispitivale efikasnost olfaktivnog treninga, rezultati nisu uvek jasni zbog, na primer, nedostatka odgovarajućih kontrolnih grupa, a neki pacijenti s vremenom prirodno povrate njuh. Mlađi ljudi, oni sa relativno očuvanim njuhom, žene i nepušači imaju bolje šanse za spontano poboljšanje njuha. Takođe, pušači bi svakako trebalo da prestanu da puše, jer ova navika ne samo da slabi čulo mirisa, već može da ometa svaki pokušaj poboljšanja.

Iako mehanizam delovanja još nije potpuno shvaćen, olfaktivni trening je relativno siguran, bez ozbiljnih nuspojava, i sve se više primenjuje u svakodnevnoj praksi za osobe sa poremećajem čula mirisa različitog porekla.

Shutterstock  Žene i nepušači imaju bolje šanse za spontano poboljšanje njuha

Kako napraviti set za trening mirisa

Za olfaktivni trening možete pripremiti set sa četiri staklene bočice zapremine 30 ml. Takve bočice obično se mogu nabaviti putem interneta. Biće vam potreban i papir za akvarel, makaze, i četiri eterična ulja. Preporučuju se mirisi ruže, limuna, karanfilića i eukaliptusa, ali možete koristiti bilo koji miris po vašem izboru. Na bočicama stavite etikete sa nazivima mirisa da biste izbegli zabunu.

Za razliku od bočica koje dolaze sa eteričnim uljima, bočice koje ćete sami pripremiti omogućavaju bolje oslobađanje mirisa, a takođe ćete izbeći direktni kontakt dozatora sa kožom.

Isecite četiri kružića od akvarel papira koji će stati u dno bočica. U svaku bočicu nakapajte 7-8 kapi jednog eteričnog ulja. Više od toga nije potrebno. Na poklopcima bočica takođe stavite etikete kako biste ih razlikovali.

Shuterstock  Pripremite četiri eterična ulja i naoružajte se strpljenjem

Bočice čuvajte na mestu gde nećete zaboraviti da ih koristite dva puta dnevno, recimo pored kreveta. Na taj način ćete ih upotrebiti odmah nakon buđenja i pre spavanja.

Uputstva za trening njuha

Izaberite miran trenutak kada vas ništa neće ometati i pokušajte da se koncentrišete na iskustvo, kao da je reč o meditaciji.

Otvorite bočicu, prinesite je nosu i njušite 20-30 sekundi. Usmerite pažnju na miris koji pokušavate da prepoznate. Zatvorite bočicu, opustite se, udahnite nekoliko puta i pređite na sledeću bočicu. Ponavljajte ovo za sve četiri bočice, dva puta dnevno.

Nemojte se obeshrabriti ako ne osetite miris ili ako vam miris deluje "iskrivljeno". Da je vaš njuh funkcionalan, ne bi vam bio potreban trening, zar ne? Budite strpljivi, jer ovo je proces obnove neuronskih veza i neće se dogoditi preko noći. Pomislite na to kao na rehabilitaciju posle moždanog udara.

Olfaktivni trening nije samo "njiškanje" mirisa, već uključuje angažovanje mozga. Njuškamo zapravo mozak, jer on obrađuje sve informacije, uključujući one o mirisima. Zbog toga je koncentracija važna - pokušajte da "uhvatite" miris. S vremenom će vas trening dovesti do bolje svesti o mirisima.

Pripremila: N.L.

Izvor: Adiva.hr/Zdravlje.kurir.rs