5 biljaka za zdravu štitnu žlezdu: Čuveni travar otkriva kako ih koristiti za maksimalan efekat
Uz redovnu terapiju prepisanu od strane endokrinologa, određene biljke mogu da postanu vaši saveznici u borbi s poremećajima štitne žlezde.
Ukoliko patite od Hašimoto tireoditisa, hipertireoze ili hipofunkciještitne žlezde izazvane nedostatkom joda, određene biljke, uz redovnu terapiju koju je prepisao endokrinolog, mogu da budu od pomoći, kaže na svom kanalu Snaga bilja čuveni novinar i fitoterapeut Momčilo Antonijević i otkriva koje su to biljke i kako ih koristiti za najbolji efekat.
Crna ribizla
Za osobe sa Hašimoto sindromom, autoimunim poremećajem štitne žlezde, list crne ribizle je pravi izbor. Ova biljka ima izuzetna imunomodularna svojstva, što znači da fino podešava naš imuni sistem da reaguje kada je potrebno i na način na koji je potrebno.
- Dve do tri šolje čaja od lista crne ribizle dnevno u roku od dva do tri meseca mogu da naprave značajnu razliku - smatra travar.
Orah
Ako je smanjen rad štitne žlezde posledica nedostatka joda, biljka za vas je orah. Bilo da je reč o čaju od listova oraha ili preparatima od zelenih oraščića, svi oni su izuzetno bogati jodom, kolagenom i vitaminom C. Redovna upotreba pomaže normalizaciji rada štitne žlezde i opštem jačanju organizma.
Matičnjak
Matičnjak ima široku primenu, ali je posebno korisna kod hipertireoze (pojačanog rada štitne žlezde), sugeriše Momčilo.
- Zanimljivo je da se preporučuje i kod hipofunkcije štitne žlezde, jer doprinosi normalizaciji njenog rada, naročito ako su problemi izazvani stresom. Matičnjak se koristi u obliku čaja, dve do tri šolje dnevno - dodaje.
Noni
Dobro poznata biljka za jačanje imunog sistema (posebno tokom oporavka od teških terapija), noni, ima i značajne efekte na zdravlje štitne žlezde. Deluje tako što podstiče proizvodnju azot oksida, što pomaže normalizaciji funkcije štitne žlezde, posebno kod hipotireoze.
- Dnevna doza od 30 ml soka nonija, koji se može pronaći u bolje opremljenim apotekama, doprinosi tome da postane i ostanete zdravi - naglašava Momčilo.
Bela petoprsta
Relativno nepoznata u našem regionu, bela petoprsta (Potentila alba) dolazi iz ruske, beloruske i ukrainske narodne medicine. Ova biljka se vekovima koristi za tretiranje hipotireoze, ali i poremećaja u strukturi i veličiništitne žlezde.
- Jedno straživanje iz 2021. godine pokazalo je da utiče na sprematogenezu, pa bi muškarci koji rade na potomstvu trebalo da je koriste obazrivo. Ovaj efekat prolazi nakon prestanka upotrebe, a u međuvremenu se preporučuje noni - poručuje travar.
Pripremila: Nataša Lazović
Pročitajte nešto više o čaju od šipka koji ublažava prehladu, ali i bol u zglobovima - Momčilo Antonijević otkriva kako ga pravilno spremiti, a da pritom sačuvate sve korisne sastojke.
Pogledajte i kako se izvodi joga asana kamila, koja je dobra za zdravlje štitne žlezde: