dr Sara Dunja Pampelfort

Bol koji liči na išijas može da bude simptom endometrioze: Ginekolog opisuje i vezu ove bolesti sa štitnom žlezdom

Shutterstock, Privatna Arhiva

Dokazano je da postoji slična geneska promena kod reumatskog artritisa i endometrioze, koja dovodi do promena ne samo u genima nego i u stvaranju patoloških krvnih sudova (angiogenezi), a onda i do pogrešnog odgovora imunog sistema.

Zbog toga je česta pojava da pacijentkinje koje pate od endometrioze istovremeno imaju i problem sa bolovima u zglobovima tj. tegobe slične reumatskim. 

- Drugi razlog zašto su zglobovi u karličnoj regiji pogođeni, a najčešće je to ileosakralni zglob, jeste to što endometrioza može da raste dublje u tkivo i samim tim zahvati i određene nerve ove regije. To izaziva bolove u karličnom koštanom sistemu koji se pre svega javljaju kratko uoči ciklusa i pojačavaju se kada počne menstruacija - objašnjava dr Sara Dunja Pempelfort, ginekolog, jedan od vodećih evropskih stručnjaka za endometriozu.

Prema njenim rečima primećena je i veza endometrioze sa štitnom žlezdom tj. da mnogo pacijentkinja sa endometriozom imaju smanjenu funkciju rada štitnjače. 

- Još nema dokaza zašto je endometrioza toliko često povezana s promenama na štitnoj žlezdi, kao što je recimo Hašimoto tireoditis, upalne promene, ili kao što su autoimune promene tipa Grejvs-Bazedovljeva bolest. Ali znamo da jako mnogo pacijentkinja koje imaju endometriozu imaju smanjenu funkciju rada štitne žlezde, tako da bi uvek trebalo pogledati i druge organe. Dakle, ono što moramo da pratimo jeste štitna žlezda, moramo da uradimo uvek i hormonski status da se vidi da nije možda još neka druga promena povezena sa endometriozom, jer se s njom takođe često javljaju i policistični jajnici - poručuje doktorka i dodaje da jedna od osam žena ima endometriozu. 

Endometrioza je česta hronična, progresivna, upalna bolest oboležena rastom tkiva nalik na endometrij Foto: Shutterstock

Šta je endometrioza?

Endometrioza je česta hronična, progresivna, upalna bolest obeležena rastom tkiva nalik na endometrij /sluznicu materice/ izvan šupljine materice, a može zahvatiti gotovo bilo koji organ u telu žene - mišični deo materice, ali i creva, mokraćnu bešiku, pluća, kožu, a najčešće jajnike.

Najčešći simptomi endometrioze su:

* bolne menstruacije

* bolni odnosi

- bol pri pražnjenju creva i/ ili mokrenja

* bol u maloj karlici u smislu nelagode, nadutosti, mučnina

* ponekad i anksioznost i depresija prvenstveno izazavani zbog poremećaja kavliteta života

Evo koje aktivnosti preporučuju stručnjaci ukoliko imate endometriozu: Vežbanje može da pomogne