DA LI STE ZNALI?

Magnezijum održava zdrav srčani ritam: Nedostatak ovog minerala može izazvati aritmije i druge zdravstvene probleme

Promo

Verovatno znate da vam je potreban kalcijum za vaše kosti i kalijum za mišiće, ali magnezijum je mineral koji igra ključnu ulogu u vašem zdravlju. On utiče na mnoge vitalne funkcije, uključujući zdravlje srca, regulaciju krvnog pritiska, i rad mišića i nervnog sistema. Iako ga telo ne proizvodi, njegova uloga je nezamenjiva.

 Prema podacima Nacionalnog instituta za zdravlje, telo odrasle osobe sadrži 25 grama magnezijuma, od čega je 50 do 60 odsto u kostima, a ostatak u mekim tkivima i ćelijama. Preporučeni dnevni unos (RDA) za magnezijum, varira u zavisnosti od vašeg uzrasta i pola.

- Trenutni preporučeni dnevni unos magnezijuma je 420 miligrama (mg) za muškarce i 320 mg za žene od 31 godine i više - objašnjava Kristen Kembel, farmaceutkinja, klinička farmaceutkinja u Univerzitetskoj bolnici Djuk u Durhemu, Severna Karolina.

Telo koristi magnezijum za proizvodnju energije i razgradnju glukoze, kao i za sintezu DNK i RNK. 

- Zaista ne možete imati previše magnezijuma - objašnjava Kristofer DeSimone, srčani elektrofiziolog i vanredni profesor medicine na Mejo klinici. On dodaje da zdravo telo efikasno eliminiše višak magnezijuma prema potrebi.

Kako vaše telo reguliše nivoe magnezijuma

Nivo magnezijuma u telu regulišu bubrezi i creva. Zdravi bubrezi apsorbuju oko polovinu unosa magnezijuma, dok kod osoba sa oboljenjima bubrega nivoi mogu biti neregulisani.

Magnezijum pomaže vašem srcu da zadrži zdrav ritam

Magnezijum je ključan za pravilnu električnu aktivnost u ćelijama, posebno u srcu.

Istraživanja ukazuju da nizak nivo magnezijuma se često javlja kod osoba sa atrijalnom fibrilacijom Foto: Shutterstock

- Magnezijum je važan elektrolit i potreban za homeostazu, naročito u ćelijama koje reaguju na električne impulse - objašnjava dr DeSimon i dodaje:

- On pomaže u održavanju zdravog srčanog ritma jer je uključen u transport elektrolita poput kalcijuma i kalijuma u ćelije.

Nedostatak magnezijuma može izazvati grčeve mišića i aritmije, kao i nepravilne otkucaje srca. Dr Kembel navodi da se nizak nivo magnezijuma često javlja kod osoba sa atrijalnom fibrilacijom i ozbiljnim aritmijama. Nizak magnezijum može takođe povećati rizik od opasnih srčanih ritmova, a istraživanja pokazuju da je povezan sa kardiovaskularnim bolestima i atrijalnom fibrilacijom.

Ko je u opasnosti od nedostatka magnezijuma?

Količina magnezijuma u telu zavisi od faktora kao što su ishrana i funkcija bubrega.

S godinama, apsorpcija magnezijuma opada. Glavni uzroci nižih nivoa kod starijih osoba su loša ishrana, smanjena apsorpcija i povećano izlučivanje urinom.

Nedostatak magnezijuma može nastati zbog alkoholizma, bolesti poput Kronove bolesti, prekomernog mokrenja ili upotrebe diuretika. Pacijenti na diureticima, posebno oni sa visokim krvnim pritiskom ili srčanom insuficijencijom, moraju pažljivo pratiti nivo magnezijuma.

Simptomi nedostatka magnezijuma i u kojim namirnicama ga možete naći?

Nizak nivo magnezijuma, kada se ne leči, može dovesti do komplikacija kao što je srčani zastoj. Trebalo bi da znate simptome nedostatka magnezijuma, koji uključuju:

  • neobičan pokret očiju
  • slabost
  • umor
  • konvulzije (nenormalni, nagli i nevoljni pokreti mišića, koji mogu uključivati trzanje, drhtanje ili grčenje)

Stručnjaci savetuju da hranljive materije unosimo prvenstveno iz hrane. Dr Kampbel preporučuje magnezijum iz zelenog lisnatog povrća, žitarica, kinoe, orašastih plodova i pasulja.

Umor jedan je od simptoma nedostatka magnezijuma Foto: Shutterstock

  • proizvodi od soje kao što su tofu ili sojino mleko
  • zeleno lisnato povrće poput spanaća
  • nisko-masni obični jogurt
  • seme bundeve ili čije
  • mahunarke
  • crni pasulj
  • avokado
  • banane

Kada posegnuti za suplementima magnezijuma?

Iako magnezijum možemo uneti kroz hranu, neki ljudi ga moraju dopunjavati dodacima. Dr Campbell napominje da su dodaci preporučljivi za one sa niskim nivoima magnezijuma, a najbolji oblici su magnezijum citrat, glukonat i glicinat (oblik magnezijuma koji je vezan za aminokiselinu glicin).

Napomena

Pre upotrebe suplemenata, obavezno se posavetujte sa lekarom kako biste izbegli interakciju sa drugim lekovima. Iako prekomerni unos magnezijuma iz hrane nije opasan, visok unos suplemenata može izazvati probleme poput dijareje, mučnine i, u ekstremnim slučajevima, toksičnosti.

Izvor: Everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs

Kako da prepoznate da vam je potreban magnezijum? Ovih 7 simptoma mogu biti znak