Dr Vanja Milošević

Zašto nastaju policistični jajnici? Ginekolog otkriva šta ovaj sindrom pravi u našem organizmu - od reproduktivnog doba do menopauze

Shutterstock, Kurir Televizija

Dr Vanja Milošević, ginekolog, objašnjava zbog čega dolazi do pojave policističnih jajnika, i šta ovaj sindrom pravi u našem organizmu - od reproduktivnog doba do menopauze.

Sindrom policističnih jajnika i menopauza su povezani sa hormonima, ali menopauza ne leči policistične jajnike. Dakle, kada uđete u menopauzu, možda ćete i dalje imati neke simptome ovog sindroma, pored simptoma menopauze.

Žene koje imaju policistične jajnike obično imaju viši nivo muških hormona, uključujući testosteron. Sindrom policističnih jajnika takođe utiče na vaše telo bude manje osetljivo na insulin, što dovodi do povišenih nivoa šećera u krvi. Povišen nivo šećera u krvi može dodatno povećati nivo muških hormona, pogoršavajući simptome sindroma policističnih jajnika.  Žene sa ovim sindromom takođe mogu imati nizak nivo ženskog hormona progesterona koji pomaže u regulaciji menstruacije i održavanju trudnoće.

Problem u menopauzi ne prestaje

Godinama pre nego što menopauza počne, prirodno počinjete da proizvodite manje estrogena i progesterona. Pad nivoa ženskih hormona na kraju uzrokuje prestanak ovulacije, a menopauza počinje kada ciklus izostane u periodu od godinu dana. I policistični jajnici i menopauza utiču na nivoe progesterona u krvi, ali utiču i na vaše hormone na različite načine. Zato menopauza ne može uticati na to da sindom policističnih jajnika nestane, prenosi portal Healthline.

Menopauza ne može uticati na to da sindom policističnih jajnika nestane Foto: Shutterstock

Od čega zavisi kada ćete ući u menopauzu? 

- Kada čujem da ljudi pričaju da su ranica na gliću materice i policistični jajnici uobičajena stvar kroz žene, to je vrlo pogrešan stav. Menopauza znači gubitak funkcije jajnika, dakle jajnici se u jednom trenutku se “istroše”. Od trenutka kada žena dobije menstruaciju sa 13 ili 14 godina, do menopauze, u svakoj ovulaciji ode jedna jajna ćelija. Jajnik je kao kupina ili malina. Iz tih folikula svakog meseca izađe jedna jajna ćelija. To je jedini organ koji nema u dva ciklusa, u dva merenja istu veličinu, obim i dimenzije. Dakle, ti folikuli se tokom čitavo reproduktivnog perioda menjaju. Čak i nakon menopauze, mnoge žene koje imaju dijagnozu policističnih jajnika i dalje mogu imati neke simptome ovog sindroma - objašnjava dr Milošević. 

Mnoge žene se pitaju zbog čega neke ranije, a neke kasnije uđu u menopauzu.

- Upravo je važno to kada ste prvi put dobile ciklus. Žene koje dobile ciklus ranije, uslovno pre i gube taj ciklus. I još nešto što je interesantno, žene koje su rađale idu kasnije u menopauzu. U periodu trudnoće i laktacije jajnici miruju. Zato mi ženama koje imaju policistični sindrom preporučujemo pre svega trudnoću, a onda i kontracepciju. Policistični jajnici su u suštini potreba organizma da se jajnici odmore. 

Zbog čega su policistični jajnici danas češća pojava? 

Čini se da se u odnosu na ranije generacije, policističini jajnici danas javljaju kao epidemija.

- Sada možemo pričati o epidemiji policističnih jajnika. Kažu, pa to nekada nije bilo tako. Znate zbog čega? Naše bake su sa 27-28 godina završavale period rađenja, a to je period kada današnje žene u proseku počinju da rađaju. Takođe, žene koje su dobile karcinom dojke, oko 85 odsto je onih koje nisu rađale. Tokom trudnoće ne samo da jajnici mirujum, već i nivo estrogena i progesterone se diže i pravi depo za menopauzu. Naše bake su takođe bile dosta fizički aktivne, a mi danas dosta sedimo. Dakle, sve ima svoje uporište u prirodi - kaže naš sagovornik. 

Policitsično stanje jajnika je rezultat ubrzane aktivnosti jajnika Foto: Shutterstock

Policistično stanje jajnika je rezultat ubrzane aktivnosti jajnika i tada, navodi dr Milošević, jajnik treba "smiriti".

- Zato će svaki dobronamerni lekar ženi preporučiti prvo trudnoću, a neki mogu preporučiti i kontracepciju. Ali ne zaboravite da kontracepcija može biti najveća bomba za organizam. Žene često pre toga i ne urade hormonski status, ne znaju kakvo im je stanje u organizmu. A sve je to individualno, ono što odgovara jednoj ženi, ne znači da će i drugoj - ističe dr Milošević. 

Svako doživljava menopauzu različito, međutim, postoje neki uobičajeni simptomi menopauze koji se javljaju i kod žena sa policističnim jajnicima. Zbog toga može biti teško razlikovati ova dva stanja, posebno ako žena počinje da uočava znake policističnih jajnika tek u 40-im godinama.

Neki od ovih simptoma uključuju:

 - neredovne menstruacije, ili izostanak ciklusa

- povećanje telesne težine
- promene raspoloženja
- poteškoće sa spavanjem
- pojačana maljavost u područjima kao što su lice i grudi

Jedna studija pokazuje da žene sa PCOS-om mogu proći kroz menopauzu u proseku dve godine kasnije od žena bez ovog stanja, prenosi portal The Gynae Centre. 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.