12 saveta za poboljšanje sluha: Ove jednostavne, zdrave navike sprečavaju njegov gubitak
Posledice gubitka sluha vide se mnogo dalje od samih ušiju. Zbog gubitka sluha, možete imati problema i sa glavoboljom i visokim krvnim pritiskom, a pojedine osobe se mogu oseaćti socijalno izolovano i depresivno.
Da li stalno pojačavate ton dok gledate televiziju? Da li često tražite od drugih da ponove rečenicu? Ako je odgovor potvrdan, niste sami. Više od 1,5 milijardi ljudi širom sveta, čak 20 odsto globalne populacije, ima određeni stepen gubitka sluha.
Naš sluh je delikatan i složen i igra ključnu ulogu u našem mentalnom blagostanju.
Postoje tri osnovna tipa gubitka sluha:
- Konduktivni gubitak sluha: javlja se kada zvuci ne mogu da prođu kroz spoljašnje i srednje uvo do unutrašnjeg uha.
- Senzorineuralni gubitak sluha: javlja se kod oštećenja unutrašnjeg uha ili problema sa nervima koji vode od unutrašnjeg uha do mozga. To je najčešći tip gubitka sluha.
- Mešoviti gubitak sluha: kombinacija prva dva tipa
Kako zaštititi sluh?
Gubitak sluha može imati značajan uticaj na vaše zdravlje. Ali ipak možete uraditi nešto po pitanju prevencije.
Izbegavajte glasne zvukove
Prekomerna buka je čest uzrok gubitka sluha, ali se takođe može sprečiti. Smanjite jačinu zvuka na svojim uređajima i nosite čepove za uši kada morate da budete u glasnom okruženju. Budite posebno oprezni oko zvukova iznad 80 decibela (npr. na koncertima, noćnim klubovima ili sportskim događajima), koji mogu oštetiti vaš sluh.
Držite uši suvim
Prekomerna vlaga može dovesti do infekcije uha, što može izazvati probleme sa sluhom. Nakon plivanja ili kupanja, nagnite glavu u stranu dok povlačite ušnu resicu da biste uklonili vodu iz ušnog kanala.
Ostavite cigarete
Pušenje može povećati vaše šanse za gubitak sluha. To je zato što nikotin može ometati neurotransmitere koji prenose poruke od vašeg slušnog nerva do vašeg mozga.
Vodite računa o neželjenim efektima lekova
Neki lekovi mogu dovesti do trajnog gubitka sluha, pa razgovarajte sa svojom lekarom o svim mogućim neželjenim efektima pre nego što počnete da uzimate novi lek. To uključuje pojedine antibiotike, diuretike i lekove protiv malarije.
Previše ušnog voska
Ušni vosak štiti unutrašnjost vašeg uha tako što zadržava prljavštinu i sprečava rast bakterija. Iako je ušni vosak prirodan i suštinski deo odbrane vašeg tela, nakupljanje voska može dovesti do gubitka sluha.
Izbegavajte štapiće za uši
Nikada nemojte ubacivati nikakve predmete u ušni kanal, uključujući pamučne štapiće. To može oštetiti bubnu opnu, što može uzrokovati gubitak sluha.
Uzimajte vitamine i dodatke ishrani
Zdrava ishrana bogata vitaminima i mineralima važna je za vaše opšte zdravlje, uključujući i sluh. Pokazalo se da nekoliko vitamina i minerala poboljšavaju funkciju uha i sluha.
- Folna kiselina podstiče cirkulaciju krvi u ušima i može stimulisati proizvodnju energije u ćelijama potrebne za sluh.
- Magnezijum može promovisati zdravu funkciju nerava u ušima i pomoći u zaustavljanju oštećenja sluznice arterija.
- Cink podržava imuni sistem, što može pomoći u sprečavanju infekcija uha. Takođe štiti ćelije dlake u uhu.
Zaštitite uši od hladnoće
Vaše uši imaju minimalnu masnoću kao izolaciju, tako da krvni sudovi moraju da sužavaju protok krvi da bi ostali topli po hladnom vremenu. Ovo utiče na zdravlje vaših ušiju, čineći vas podložnim infekcijama uha i promrzlinama. Da biste to sprečili, zaštitite uši štitnicima, šalom ili kapuljačom kada je napolju hladno.
Vežbajte redovno
Vežbanje povećava protok krvi u ušima, što pomaže da sitne dlačice u unutrašnjem uhu ostanu zdrave. Ove ćelije pretvaraju zvuk u električne impulse za mozak, a pošto se ćelije ne regenerišu, vaš sluh može biti trajno pogođen kada su oštećene. Praktikujte jednostavne aktivnosti kao što je šetnja, baštovanstvo ili čak kućni poslovi, i na taj način poboljšatjte stanje sluha.
Fokusirajte se na zvukove
Isprobajte ovu vežbu da biste usavršili svoj sluh: Pustite dva različita zvuka ili pesme sa zvučnika postavljenih u dva različita dela sobe. Zatvorite oči i zamolite nekoga da se kreće u bučnoj prostoriji dok čitate rečenicu naglas. Ponovite im rečenicu i pokušajte da locirate gde se nalaze.
Meditirajte
Meditacija može biti odličan način za smanjenje stresa i poboljšanje sluha. Na kraju krajeva, meditacija uključuje duboko disanje, što može povećati protok krvi i kiseonika kroz vaše telo. Uključujući meditaciju u svoju dnevnu rutinu, možete poboljšati svoju sposobnost percepcije i obrade zvukova, uključujući govor.
Vežbajte jogu
Joga je još jedan zdrav način za poboljšanje sluha i ublažavanje simptoma tinitusa. Vežbanje joge može povećati cirkulaciju u ušima i mozgu, što pomaže u uklanjanju toksina i poboljšanju funkcije nerava. Najbolje poze za cirkulaciju i zdravlje sluha uključuju poze kobre, lotosa, drveta i trougla.
Izvor: carecredit.com/Zdravlje.Kurir.rs
Koliko slušalice zaista oštećuju sluh? Ovo su prvi simptomi zbog kojih morate da se javite lekaru.