Šta izaziva rak grla i kako da ga prepoznate? Lekari sa Mejo klinike otkrivaju sve o bolesti s kojom se borio i čuveni Val Kilmer
Iako mnogi od nas ne razmišljaju o tome, rak grla postaje sve češći zdravstveni problem. Svake godine, milioni ljudi širom sveta saznaju da su oboleli od ove ozbiljne bolesti, a isto se 2014. godine desilo i čuvenom holivudskom glumcu Val Kilmeru, koji je preminuo u utorak u Los Anđeles od posledica upale pluća.
Rak grla može da zahvati različite delove grla, od glasnih žica do područja odmah iza nosa. Ono što je najzanimljivije, simptomi mogu da budu suptilni i lako se pomešaju sa običnim prehladama ili alergijama, te se često ne prepoznaju na vreme. Ipak, rano otkrivanje ove vrste raka može značajno da poveća šanse za uspešno lečenje.
Vrste raka grla
Rak grla je opšti termin koji se odnosi na maligne promene u ždrelu (ždreleni karcinom) ili na glasnim žicama (laringealni karcinom). Iako većina ovih karcinoma zahvata iste vrste ćelija, razlikuju se prema tačnoj lokaciji na kojoj su nastali:
- Nazofaringealni karcinom - počinje u nazofarinksu, delu grla koji se nalazi odmah iza nosa.
- Orofaringealni karcinom - razvija se u orofarinksu, delu grla koji se nalazi iza usta i obuhvata krajnike.
- Hipofaringealni(laringofaringealni) karcinom - nastaje u donjem delu ždrela, neposredno iznad jednjaka i dušnika.
- Glotični karcinom - zahvata glasne žice.
- Supraglotični karcinom - javlja se u gornjem delu laringsa, uključujući epiglotis, hrskavicu koja sprečava da hrana dospe u dušnik.
- Subglotični karcinom - počinje u donjem delu laringsa, ispod glasnih žica.
Simptomi raka grla
Rak grla može da ima različite simptome, a neki od najčešćih su:
- Uporan kašalj
- Promene u glasu, poput promuklosti ili nejasnog govora
- Otežano gutanje
- Bol u uhu
- Čvorić ili rana u grlu koja ne zarasta
- Hronična upala grla
- Neobjašnjiv gubitak težine
Kada posetiti lekara?
Ako primetite bilo koji od ovih simptoma koji ne prolaze, obavezno se obratite lekaru. Mnogi od ovih simptoma nisu specifični za rak i češće su povezani sa manje ozbiljnim stanjima, ali je važno da lekar utvrdi pravi uzrok tegoba.
Uzroci raka grla
Rak grla nastaje kada ćelije u grlu pretrpe genetske mutacije koje ih navode da nekontrolisano rastu i ne umiru kada bi trebalo. Te abnormalne ćelije se grupišu i mogu da formiraju tumor. Iako tačan uzrok ovih mutacija nije u potpunosti poznat, postoje faktori koji povećavaju rizik od razvoja ove bolesti.
Faktori rizika
Određeni faktori mogu da povećaju verovatnoću razvoja raka grla, a to su:
Kako smanjiti rizik od raka grla?
Ne postoji siguran način da se spreči rak grla, ali određene navike mogu da smanje rizik:
- Prestanite da pušite - Ako pušite, potražite pomoć kako biste prestali. Ako ne pušite, nemojte ni počinjati. Pušenje je jedan od glavnih faktora rizika za rak grla.
Smanjite unos alkohola - Ako pijete alkohol, neka to bude umereno. Preporučuje se da žene ne piju više od jednog pića dnevno, a muškarci ne više od dva.
Jedite zdravu hranu - Ishrana bogata voćem i povrćem, koje sadrži vitamine i antioksidanse, može da pomogne u smanjenju rizika.
Zaštitite se od HPV infekcije - Neki oblici raka grla povezani su sa HPV-om, virusom koji se prenosi seksualnim kontaktom. Korišćenje kondoma i smanjenje broja seksualnih partnera može da smanji rizik. Ukoliko ste mlađi ili ste roditelj, razgovarajte sa lekarom, odnosno sa pedijatrom o HPV vakcini, koja može da pomogne u zaštiti od infekcije i smanji rizik od raka grla i drugih karcinoma povezanih sa HPV-om.
Rak grla može se uspešno lečiti ako se otkrije na vreme. Redovni pregledi i zdrav način života ključni su za smanjenje rizika i očuvanje zdravlja, poručuju lekari.
Izvor: Mayoclinic.org/Zdravlje.kurir.rs