Perimenopauza pogoršava migrenu: Nestabilan estrogen je ključni okidač
Ako živite sa neurološkim stanjem migrene, prelazak u menopauzu poznat kao perimenopauza može biti veoma težak.
- Tokom perimenopauze, koja obično počinje sredinom četrdesetih godina i traje 8 do 10 godina, menstruacija postaje neredovna jer jajnici proizvode sve manje i manje hormona estrogena. Žene koje imaju simptome migrene povezane sa menstrualnim ciklusom sklone su problemima sa migrenom tokom perimenopauze - kaže dr Džaidip Kapur, neurolog i direktor Instituta za mozak Univerziteta Virdžinije u Šarlotsvilu, Virdžinija.
Ali postoje načini da se spreče ili smanje simptomi i napadi migrene čak i tokom ovog perioda.
- Uvek se zalažem da pacijenti preuzmu kontrolu nad svojom preventivnom negom mnogo pre nego što nastupi menopauza - kaže dr Šiveš Kumar, osnivač i glavni izvršni direktor kompanije "Reliant Physicians" u Las Vegasu.
Veza između perimenopauze i migrene
Kod značajnog broja žena sa migrenom, glavobolje i drugi simptomi su povezani sa fluktuacijama nivoa hormona, posebno nivoa estrogena, koji može značajno da raste i pada tokom perimenopauze.
- Ali dok mnoge žene sa migrenom doživljavaju pogoršanje simptoma tokom perimenopauze, mnoge neće. To je veoma individualna stvar - kaže dr Vinsent T. Martin, direktor centra za glavobolju i bol u licu na Univerzitetu u Sinsinatiju.
On objašnjava da je za neke žene pad nivoa estrogena okidač migrene - ali za druge žene, sam estrogen je okidač migrene, i one se osećaju bolje sa nižim nivoima.
Nakon menopauze, koja se definiše kao vreme kada žena nema menstruaciju 12 uzastopnih meseci, nivoi hormona su mnogo stabilniji. Za mnoge, ali ne sve žene, ovo znači prestanak simptoma migrene.
Kako perimenopauzalne hormonske fluktuacije dovode do napada migrene
Dr Radž Sing, internista u Las Vegasu, kaže da fluktuacije estrogena mogu pokrenuti puteve bola u mozgu menjajući nivoe supstanci nazvanih CGRP (peptid povezan sa genom kalcitonina).
- Žene koje doživljavaju migrenu često imaju viši nivo CGRP-a u krvi i suzama tokom menstruacije u poređenju sa ženama bez migrene - kaže dr Sing.
- Estrogen bi mogao uticati na promene kroz svoj uticaj na prirodni opioidni sistem tela. Još jedan hormon, oksitocin — koji se proizvodi u hipotalamusu — takođe može igrati ulogu u napadima migrene koji se javljaju kada nivo estrogena padne.
Vežbanje
* Odvojite vreme za redovno vežbanje. Trenutna preporuka za odrasle je 150 minuta fizičke aktivnosti umerenog intenziteta nedeljno plus dva dana aktivnosti za jačanje mišića.
Hidratacija
* Obavezno pijte puno vode. Stručnjaci preporučuju 4 do 6 čaša dnevno, mada nekim ljudima može biti potrebno više.
Upravljanje stresom
Kumar kaže da prakse poput fokusa pažnje, meditacije i smanjenja vremena provedenog ispred ekrana mogu biti korisne.
Lekovi
Razgovarajte o sledećim opcijama lečenja migrene sa svojim lekarom:
Triptani
Triptani su lekovi koje osoba uzima kada oseti da dolazi napad migrene. Možda nećete moći da uzimate triptane ako imate određena stanja, kao što su srčana oboljenja, istorija moždanog udara ili nekontrolisani visok krvni pritisak, ili ako uzimate određene druge lekove.
NSAIL
Nesteroidni antiinflamatorni lekovi mogu biti korisni tokom napada migrene. Neželjeni efekti NSAIL uključuju povećan rizik od srčanog i moždanog udara.
Hormonska terapija zamene (HRT)
- Za žene koje smatraju da nizak nivo estrogena izaziva napade migrene, estrogenski flaster može biti od pomoći, kaže Martin. (On objašnjava da su estrogenski flasteri efikasniji od estrogenskih pilula u održavanju konzistentnog nivoa hormona u krvotoku.) Ali upozorava da kod nekih žena čija tela „vole“ nizak nivo estrogena, zamena estrogena može pokrenuti, a ne ublažitisimptome migrene.
Kada posetiti lekara
Ako primetite da se simptomi migrene pogoršavaju ili vam otežavaju svakodnevno funkcionisanje, potražite pomoć lekara. Promene vida bi takođe trebalo da podstaknu posetu lekaru.
Everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs