8 loših životnih navika udvostručuju šanse za razvoj atrijalne fibrilacije: Evo do kakvih zaključka su došli istraživači
Odrasli koji imaju loše rezultate na skali osam ključnih faktora za zdravlje srca (Life’s Essential 8) izloženi su znatno većem riziku od razvoja atrijalne fibrilacije, što ukazuje na to da usvajanje zdravih navika može da bude presudno za prevenciju ove česte srčane aritmije.
U nedavnoj studiji objavljenoj u Američkom časopisu za preventivnu kardiologiju, istraživači u Bostonu proučavali su vezu između rezultata na skali osam ključnih navika (LE8) i rizika od atrijalne fibrilacije (AF).
Atrijalna fibrilacija je najčešća aritmija, čija prevalencija i incidenca rastu širom sveta. Pre trideset godina, framingemska studija srca utvrdila je starost, dijabetes tipa 2, hipertenziju, srčane zalistke, srčanu insuficijenciju i koronarnu bolest srca kao faktore rizika za AF.
Od tada, gojaznost, metabolički sindrom, prekomerni unos alkohola i opstruktivna apneja u snu identifikovani su kao modifikovani faktori rizika za patogenezu AF.
Važno je napomenuti da su nedavne studije ukazale na inverznu vezu između LE8 rezultata i zdravstvenih ishoda, kao što su masna bolest jetre, kardiovaskularne bolesti (KVB), bolesti bubrega, demencija i mortalitet od KVB.
Povezanost LE8 skora i rizika od atrijalne fibrilacije
Da se vratimo na nedavnu studiju koja je ispitivala vezu između LE8 skora i rizika od atrijalne fibrilacije. Učesnici su bili stariji od 45 godina iz dve velike grupe ispitanika. Svi su prošli jedan ili više lekarskih pregleda, a na osnovu toga koliko se pridržavaju osam osnovnih smernica za zdrav život, dodeljen im je zbirni kardiovaskularni zdravstveni skor.
Osam komponenti koje su praćene uključuju:
- ishranu
- navike pušenja
- trajanje spavanja
- indeks telesne mase (ITM)
- nivo glukoze u krvi na prazan stomak
- fizičku aktivnost
- nivo holesterola
- krvni pritisak
LE8 rezultat predstavlja srednju vrednost dobijenu iz rezultata svake od ovih komponenti.
Ishod studije bila je pojava fibrilacije pretkomora, potvrđena elektrokardiogramom. Učesnici su praćeni u proseku do deset godina, odnosno dok se kod njih nije javila fibrilacija pretkomora, dok nisu došli na naredni pregled ili, nažalost, preminuli.
Za analizu povezanosti LE8 skora i rizika od atrijalne fibrilacije korišćeni posebni statistički modeli rizika, koji su uzeli u obzir i mogućnost da osoba premine pre nego što dođe do aritmije, kao i razlike u polu i starosti. Takođe su urađene sekundarne analize za svaku od osam komponenti pojedinačno. Istraživalo se i da li starost menja povezanost između LE8 skora i pojave atrijalne fibrilacije. Pored toga, procenjivana je i veza između LE8 skora i rizika od smrtnosti od svih uzroka.
Šta je otkriveno?
Osobe sa lošim rezultatom na LE8 skali imale su značajno veći rizik od atrijalne fibrilacije, gotovo dvostruko veći u poređenju sa onima sa boljim skorovima, naročito ako su imale nepovoljne vrednosti indeksa telesne mase, krvnog pritiska i šećera u krvi. Zanimljivo je da starost nije uticala na ovu povezanost.
Loš rezultat na LE8 skali bio je povezan i sa većim rizikom od smrtnog ishoda, dok su bolje ocene u fizičkoj aktivnosti, regulaciji šećera i prestanku pušenja smanjivale taj rizik.
Neočekivano, umeren nivo ne-HDL holesterola pokazao je zaštitni efekat, smanjujući rizik od razvoja atrijalne fibrilacije, naveli su istraživači.
Izvor: News-medical.net/Zdravlje.Kurir.rs
Više od četvrtine žena razvije atrijalnu fibrilaciju posle menopauze - 4 stvari povećavaju rizik