Važno je

Šta znači kada se rak pluća proširi na limfne čvorove? Razumevanje metastaza i koraci u lečenju

Shutterstock

Rak pluća se često širi na limfne čvorove pre nego što se proširi na druge delove tela - evo šta to znači za prognozu i lečenje.

Rak plućapočinje u plućima, ali ponekad ćelije raka izađu i putuju do obližnjih limfnih čvorova. Kada rak uđe u limfni sistem, može se proširiti na udaljene organe i tkiva. Medicinski termin za rak koji se proširio je„metastaze“.

Znanje da li se rak pluća nalazi u limfnim čvorovima i na koje se limfne čvorove proširio, pomaže lekarima da odrede stadijum raka i odluče koje tretmane treba koristiti.

Iako operacija i dalje može biti opcija kada dođe do metastaza raka pluća u limfne čvorove, često se dodaju i tretmani na nivou celog tela poput hemoterapije ili imunoterapije. Rak pluća koji se nalazi u limfnim čvorovima van pluća generalno ima nižu stopu preživljavanja od raka koji se nalazi samo u plućima, ali tretmani i dalje mogu biti efikasni protiv njega.

Metastaze limfnih čvorova

Limfni čvorovi su važan deo imunog sistema. Ove strukture u obliku pasulja filtriraju neželjene supstance, uključujući klice poput bakterija i virusa, oštećene ćelije i ćelije raka:

- Limfni čvorovi su poput kanti za smeće u telu - objašnjava dr Ričard Anderson,torakalni hirurg iz OSF HealthCare-a u Peoriji,Ilinois i objašnjava:

- Svo „smeće“ koje završi u limfnim čvorovima putuje (zajedno sa limfnom tečnošću) kroz mrežu limfnih sudova po celom telu. Limfni čvorovi i sudovi su zajednički poznati kao limfni sistem. Ćelije raka koje se odvoje od tumora u plućima mogu se provući kroz zidove limfnih sudova u limfni sistem. Odatle mogu doći do limfnih čvorova.

Prvi limfni čvorovi na koje se ćelije raka pluća obično šire su oni najbliži plućima, ali rak može da se proširi i na dalje čvorove.

- Tačno poznavanje toga koji su limfni čvorovi zahvaćeni pomaže lekarima da utvrde stadijum raka i odluče se za najbolji tretman - kaže dr Tingting Tan, medicinski onkolog i hematolog u Sitiju nade u Njuport Biču, Kalifornija.

Tačno poznavanje toga koji su limfni čvorovi zahvaćeni pomaže lekarima da utvrde stadijum raka i odluče se za najbolji tretman Foto: Shuterstock

Stadijum raka pluća

- Lekari određuju stadijum raka pluća na osnovu veličine tumora, da li su ćelije raka u limfnim čvorovima, koliko čvorova sadrži rak i da li se rak proširio na udaljena mesta poput kostiju, mozga ili nadbubrežnih žlezda, kaže dr Anderson.

Stadijum nesitnoćelijskog karcinoma pluća (NSCLC)

Nesitnoćelijski karcinom pluća (NSCLC), najčešći tip raka pluća, ima stadijum od 0 do 4. Što je broj veći, to se rak dalje proširio.

Ćelije raka stadijuma 0 nalaze se samo u slojevima pluća i nisu se proširile na druge delove pluća ili na limfne čvorove.

Stadijum 1 Rak je veći. Proširio se na druge delove pluća, ali se nije proširio na limfne čvorove.
Stadijum 2 Tumor je veći nego u stadijumu 1 i mogao se proširiti na obližnje limfne čvorove.
Rak trećeg stadijuma je u limfnim čvorovima, moguće uključujući čvorove u medijastinumu (područje između pluća).
Stadijum 4 Rak se proširio na udaljene limfne čvorove i organe.

Stadijum raka pluća malih ćelija (SCLC)

Sitnoćelijski rak pluća (SCLC) ima samo dve faze:

Ograničeni stadijum: Rak se nalazi na jednoj strani grudnog koša. Može biti u limfnim čvorovima na istoj strani grudnog koša kao i tumor.
Ekstenzivni stadijum: Rak se proširio kroz jedno plućno krilo, na drugo plućno krilo ili na druge delove tela.

Klasifikacije limfnih čvorova

Sistem stadijuma uzima u obzir ne samo da li je došlo do metastaza raka pluća u limfne čvorove, već i u kojim čvorovima se rak nalazi. Ipsilateralno znači da su zahvaćeni čvorovi na istoj strani tela kao i rak. Kontralateralno znači da su na suprotnoj strani tela od raka.

Ovo su limfni čvorovi kroz koje rak pluća može da se proširi:

* Peribronhijalni limfni čvorovi nalaze se blizu disajnih prolaza - bronhija - u plućima.
* Hilarni limfni čvorovi se nalaze u hilumu - području gde disajni putevi, krvni sudovi i živci ulaze u pluća.
* Plućni limfni čvorovi se nalaze u plućima.
* Medijastinalni limfni čvorovi se nalaze u medijastinumu - prostoru između pluća.
* Subkarinalni limfni čvorovi se nalaze u području gde se dušnik deli na desni i levi plućni disajni put.
* Supraklavikularni čvorovi se nalaze iznad ključne kosti.

TNM određivanje stadijuma

Američki zajednički komitet za rak (AJCC) TNM sistem dalje klasifikuje rak pluća na osnovu ova tri faktora:

T: Koliko je veliki tumor i da li je prorastao u obližnje strukture ili organe?
N: Da li se rak proširio na limfne čvorove, i ako jeste, na koje?
M: Da li je rak metastazirao ili se proširio na udaljene organe poput mozga, kostiju ili nadbubrežnih žlezda?

N je stepenovan od 0 do 3. Što je broj veći, to se rak proširio na više limfnih čvorova:

N0: Nema raka u limfnim čvorovima.
N1: Postoji rak u plućnim ili hilarnim limfnim čvorovima na istoj strani tela kao i rak.
N2: Postoji rak u medijastinalnim limfnim čvorovima na istoj strani tela kao i rak ili u subkarinalnim čvorovima.
N3: Postoji rak u medijastinalnim, hilarnim ili supraklavikularnim čvorovima na suprotnoj strani tela od raka.

Simptomi metastaza raka pluća u limfne čvorove

Metastatski rak plućaizaziva opšte simptome raka pluća, kao i simptome koji su specifični za širenje u limfnim čvorovima.

Simptomi raka pluća uključuju:

* Konstantan kašalj
* Iskašljavanje krvi
* Kratak dah
* Hripav glas
* Gubitak apetita
* Neobjašnjiv gubitak težine
* Ponovljene infekcije pluća
* Umor i slabost

Pročitajte: 

Kako se postavlja dijagnoza raka pluća? Doktorka objašnjava koji su koraci ključni u otkrivanju bolesti koja u Srbiji godišnje odnese 5.000 života

Rak pluća počinje u plućima, ali ponekad ćelije raka izađu i putuju do obližnjih limfnih čvorova Foto: Shutterstock

Specifični simptomi - otečenost, kvržice u vratu ili ispod pazuha

Ako je rak u limfnim čvorovima, pacijenti se mogu osećati otečeno. Osećaće se kao kvržice u vratu ili ispod pazuha. Pošto su otečeni limfni čvorovi takođe znak infekcije, važno je da se obratite lekaru radi testova kako bi se potvrdio uzrok.

Dijagnostikovanje metastaza u limfnim čvorovima

Slikovni testovi mogu pokazati da li se rak pluća proširio, i ako jeste, koliko se proširio:

Kompjuterizovana tomografija (CT)

CT skeniranje pravi više rendgenskih snimaka iz različitih uglova, a zatim računar kombinuje slike kako bi stvorio veoma detaljnu sliku poprečnog preseka sumnjivog područja. Ovaj test može pokazati uvećanje koje bi moglo biti rak u limfnom čvoru.

Pozitronska emisiona tomografija (PET)

PET skeniranje koristi radioaktivni šećer da bi pronašlo područja raka u limfnim čvorovima ili udaljenim mestima. Ćelije raka unose više šećera nego zdravo tkivo, što ih čini „svetlim“ na skeniranju.

- Jedini način da se potvrdi dijagnoza jeste biopsija. Ovo može uključivati hirurško uklanjanje limfnog čvora ili korišćenje igle za prikupljanje uzoraka tkiva - kaže dr Tan i objašnjava:

- Lekar može da vodi iglu kamerom postavljenom u disajne puteve, što se naziva endobronhijalni ultrazvuk (EBUS). Laboratorija zatim testira uzorke biopsije na rak. Pored EBUZ-a, vaš lekar može koristiti i druge metode snimanja tokom biopsije, u zavisnosti od lokacije limfnih čvorova iz kojih želi da uzme uzorak. Na primer, medijastinoskopija koristi osvetljenu cev za pregled područja između pluća, iz kojeg se može uzeti uzorak tkiva.

Rak u limfnim čvorovima utiče na stadijum i lečenje Foto: Shutterstock

Mogućnosti lečenja raka pluća sa metastazama limfnih čvorova

Kada se rak proširi na limfne čvorove, može biti potreban sistemskiji (telesni) tretman.

- Plan lečenja zavisi od toga koliko se rak proširio i šta pacijent preferira - kaže Tan.

Mogućnosti lečenja uključuju jednu ili više ovih terapija:

Hirurška intervencija

U zavisnosti od obima raka, operacija može uključivati uklanjanje dela režnja, celog režnja ili celog plućnog krila. Hirurg će ukloniti tumor, deo okolnog tkiva i sve limfne čvorove za koje se sumnja ili se zna da sadrže rak.

Hemoterapija

Ovaj tretman koristi moćne lekove za uništavanje ćelija raka po celom telu. Često je deo lečenja raka pluća koji se proširio na limfne čvorove, ponekad u kombinaciji sa hirurškom intervencijom ili radioterapijom. Hemoterapija za rak pluća se obično primenjuje u venu.

Radioterapija

Koristi visokoenergetske rendgenske zrake da ošteti DNK unutar ćelija raka i spreči njihovu deobu. Radioterapija je često deo lečenja kada se rak pluća proširio na limfne čvorove, ponekad uz hemoterapiju ili imunoterapiju. Zračenje se isporučuje spolja iz aparata ili interno iz peleta ili drugih radioaktivnih predmeta smeštenih unutar tela blizu tumora.

Ciljana terapija

Ovi lekovi blokiraju proteine ili druge supstance koje pomažu rastu raka pluća. Ciljana terapija je tretman za rak pluća sa određenim genskim mutacijama, kao što su KRAS, EGFR ili ALK.

Imunoterapija

Ovaj tretman pomaže imunom sistemu da se efikasnije bori protiv raka. Inhibitori imunoloških kontrolnih tačaka su vrsta imunoterapije koja se koristi za lečenje raka pluća. Ovi lekovi deluju na ćelijske „prekidače“ koji uključuju ili isključuju imune ćelije koje se bore protiv raka kako bi pokrenule napad.

Prognoza i izgledi

Kada rak prodre iz pluća i dospe u limfne čvorove, može uticati na prognozu. Izgledi zavise od toga koliko se rak proširio i koliko dobro reaguje na lečenje.

Kada se rak proširio izvan pluća na limfne čvorove, petogodišnja relativna stopa preživljavanja je 37 procenata za NSLC i 18 procenata za SLC. Kada se rak proširi na udaljene organe, petogodišnja stopa preživljavanja je 9 procenata za NSLC i 3 procenta za SLC.

Međutim, ovi brojevi ne govore celu priču. Svaka osoba sa rakom pluća je jedinstvena i opšta statistika možda ne odražava vaš ishod. Tehnologija lečenja se razvija, a ova statistika je od velikih grupa ljudi kojima je dijagnostikovan i lečen pre pet ili više godina. Moguće je da su današnji izgledi za rak pluća koji je metastazirao u limfne čvorove bolji nego u prošlosti.

- Iako je rak pluća sa zahvaćenim limfnim čvorovima napredniji od raka ograničenog na pluća, individualizovani pristupi lečenju mogu pomoći pacijentima da postignu značajnu kontrolu bolesti i održe kvalitet života - kaže Tan.

Zaključak

* Rak pluća može se proširiti iz pluća u obližnje limfne čvorove ili u čvorove u vratu ili stomaku.
* Rak u limfnim čvorovima utiče na stadijum i lečenje.
* Mogućnosti lečenja raka pluća u limfnim čvorovima uključuju hirurgiju, radioterapiju, hemoterapiju, imunoterapiju i ciljanu terapiju.
* Prognoza zavisi od toga koliko se rak proširio i da li je zahvatio udaljene organe.

Izvor: Everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs

Prof. dr Marić: Svakog dana rak pluća se otkrije kod 19 ljudi u Srbiji, ali ova bolest više nije smrtna presuda