Slušaj vest

Ako ste u srednjim ili kasnim 40-im i iznenada ste primetili povećanje telesne težine, posebno oko stomaka, vrlo je verovatno da ste u perimenopauzi. Ovo je prelazna faza koja prethodi menopauzi i može da traje od četiri do čak osam godina. U tom periodu vaše telo prolazi kroz mnoge hormonske promene, što dovodi do sporijeg metabolizma, većeg apetita, kao i nakupljanja masti.

Iako je povećanje telesne težine u perimenopauzi prirodno, postoje mnogi jednostavni načini da se nosite sa tim. Praćenje uravnotežene ishrane, kao i redovno vežbanje, pomažu da kontrolišete višak kilograma, ali i da ih sprečite. Napomenimo da se svi ovi saveti mogu primeniti i na period menopuze

Dajte prioritet uravnoteženoj ishrani

Žene u perimenopauzi, kao i potom u menopauzi imaju pojačan apetit, što može da dovede do povećanja telesne težine.

Preporučuje se ishrana bogata nemasnim proteinima, zdravim mastima, vlaknima i složenim ugljenim hidratima, uz ograničavanje prerađene hrane, šećera i rafinisanih ugljenih hidrata. Takođe, hrana bogata kalcijumom i vitaminom D pozitivno utiče na zdravlje kostiju.

mediteranska-ishrana2.jpg
Birajte mediteransku ishranu, namirnice bogate kalcijumom i vitaminom D Foto: Shutterstock

Uključite trening snage

Mišićna masa ima tendenciju da se smanjuje s godinama, a to usporava metabolizam. Vežbe snage, poput dizanja tegova, vežbanja s elastičnim trakama ili s telesnom težinom, stimulišu izgradnju mišića, efikasan gubitak masti i poboljšavaju opštu snagu i izdržljivost.

Pijte puno vode

Adekvatan unos vode reguliše apetit, ubrzava metabolizam i sprečava nadutost. Kako se približavate menopauzi, možda ćete se suočiti sa problemima poput suve kože, te hidratacija postaje još važnija. Osim toga, žeđ se može pomešati sa glađu koja se javlja tokom ovog perioda, što može da dovede do unošenja nepotrebnih kalorija. Pijte najmanje 8-10 čaša vode dnevno.

Ovo može da pomogne u prevenciji dobijanja na težini u perimenopauzi.

Dodajte kardio vežbe

Vežbe poput trčanja, vožnje bicikla, plivanja i preskakanja konopca sagorevaju kalorije. Ovo može da pomogne u sprečavanju gomilanja kilograma u perimenopauzi, jer poboljšava zdravlje srca i osigurava zdravu težinu.

preskakanje vijače shutterstock_1970696141.jpg
Preskakanje konopca je idelana vežba za peremenopauzu i menopauzu Foto: Shutterstock

Žene u ovoj fazi trebalo bi da izvode najmanje 150 minuta kardio vežbi umerenog intenziteta svake nedelje.

Efikasno kontrolišite stres

Povišen nivo stresa, izazvan hormonskim promenama, čest je pratilac perimenopauze. Može da doprinese nakupljanju masti, posebno u predelu stomaka, iako intenzitet stresa može da varira tokom vremena, u zavisnosti od drugih faktora.

Joga, meditacija, duboko disanje i različiti hobiji mogu da pomognu u smanjenju stresa i prevenciji viška kilograma.

Spavajte dovoljno 

Loš san remeti hormone gladi, što može da izazvove povećanje telesne težine i pojačanu želju za hranom. Veoma je važno pridržavati se redovnog rasporeda spavanja i uspostaviti opuštajuću rutinu pre spavanja.

profimedia-0643040453.jpg
Loš san remeti hormone gladi, što izaziva pojačanu želju za hranom Foto: Viktor Cap / Panthermedia / Profimedia

Takođe, izbegavajte različite ekrane pre spavanja kako biste poboljšali kvalitet sna.

Koji su ostali simptomi perimenopauze?

Pored povećanja težine, hormonska neravnoteža u perimenopauzi može da izazove simptome poput talasa vrućine, nesanice, umora i problema sa koncentracijom. U upravljanju simptomima birajte holistički pristup - uravnotežena ishrana, vežbanje i kontrola stresa mogu značajno da poboljšaju zdravlje u tom tranzicionom periodu. 

Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.Kurir.rs

Perimenopauza, odnosno period koji prethodi menopauzi, može da bude praćen nizom veoma neprijatnih simptoma. Ovo su 11 prirodnih načina za ublažavanje simptoma perimenopauze