U poslednje vreme dosta se priča o antiupalnoj ishrani, s obzirom na to da je hronična upala izvor različitih bolesti i zdravstvenih problema. U nastavku vam donosimo pet namirnica oko kojih su se stručnjaci saglasili da imaju antiupalno dejstvo.

Antiupalna ishrana se fokusira na namirnice koje smanjuju upale u telu, čime pomaže u prevenciji i ublažavanju hroničnih bolesti poput srčanih oboljenja, dijabetesa i artritisa. Ova ishrana uključuje voće, povrće, integralne žitarice, zdrave masti i proteine iz ribe i mahunarki. S druge strane treba izbegavati prerađene namirnice, rafinisane šećere i zasićene masti. Sledi top pet antiupalnih namirnica.

Bademi

Bademi su dobar izvor vlakana, biljnih proteina, minerala, antioksidansa i omega 3 masnih kiselina. Ovi orašasti plodovi su vaš saveznik u slučaju problema sa srcem, kožom, pa čak i kod anksioznosti. Tunjevina, losos, sardina ili skuša pružaju drugu vrstu antiupalnih omega 3 kiselina, koja je komplementarna onoj u orašastim plodovima.

orasasti-plodovi-shutterstock-1041262999.jpg
Shutterstock 

Borovnice

Ovi mali plodovi, poput jagoda, malina, crvenih ribizli i svih bobica uopšte, prepuni su antioksidansa, koji pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa. Ovaj stres na ćelijskom nivou ubrzava starenje i izaziva upalne reakcije.

shutterstock-507475756.jpg
Shuterstock 

Heljda

Helda je nova kinoa. Bogata je vlaknima, antioksidansima, biljnim proteinima i nema glutena. Vlakna nam omogućavaju da "hranimo" dobre bakterije u crevima, koje zatim pomažu u borbi protiv upala.

profimedia0102178427.jpg
Profimedia 

Kefir

Ovo fermentisano piće sadrži prirodne probiotike koji imaju više korisnih efekata na zdravlje:regulišu probavu, jačaju imunitet, prijatelj su kože, čuvaju mentalno zdravlje. Kada je crevna flora poremećena, moguće posledice su propustljivost creva i prolazak endotoksina u krv, što može da izazove upalne reakcije.

kefir-shutterstock-2283628069.jpg
Shutterstock 

Crna čokolada

Čokolada je dobra za vaše zdravlje, sve dok birate one bogate kakaom (85 odsto), a ne mlečne. Naime, kakao je odgovoran za njene koristi, a ovo prehrambeno je jedan od najbogatijih izvora antioksidansa u biljnom svetu, kao i minerala, vlakna i teobromina, antiupalne supstance. Nasuprot tome, mlečne ili bele čokolade imaju previše šećera i mogu da izazovu upalu.

profimedia0429990397.jpg
Profimedia 

Prenela: N.R.

Izvor:Ljepotaizdravlje.ba/Zdravlje.Kurir.rs