Kako visok testosteron utiče na zdravlje žena? Od maljavosti do policističnih jajnika
Testosteron, poznat i kao "muški" polni hormon, prirodno se luči i kod muškaraca i kod žena, ali u različitim količinama. Pojedine žene imaju više testosterona nego što je to uobičajeno, kao u slučaju alžirske bokserke Iman Helif koja je akuelizovala ovu temu.
Hormon testosteron je androgeni (seksualni) hormon koji se luči kod oba pola, ali se vezuje za muškarce zbog njegovog uticaja na ubrzani rast polnih organa, njihov razvoj, proizvodnju spermatozoida, pojačanu maljavost, seksualnu želju i agresiju.
Kontrola nivoa testosterona u krvi radi se u procesu ispitivanja plodnosti kod muškaraca, kod problema sa erekcijom, preuranjenog puberteta, karcinoma prostate ili utvrđivanja uzroka osteoporoze.
Manjak teststerona
Manjak testosterona kod oba pola se manifestuje u osetnom padu energije i osećaju umora, manjom seksualnom željom, težom kontrolom telesne težine, a vremenom može dovesti do depresije, lošijeg kvaliteta kose i noktiju, naglih promena raspoloženja, kao i napada vrućine i znojenja.
Višak testosterona
Višak testosterona utiče na masniju kožu, pojavu akni i mašćenje kose, a često se javlja i povećanja razdražljivost, kao i agresija.
Iako su simptomi uvećanog testosterona fizički vidljiviji kod žena, nije to jedini razlog lečenja disbalansa. Važnije je nivo testosterona dovesti u normalu zbog bolesti i poremećaja koje povećane vrednosti ovog hormona izazivaju:
Referentne vrednosti
Za muškarce: 9,9 - 27,8 nmol/L
Za žene: 0,22 - 2,9 nmol/L
Kontrolu testosterona je, zbog dnevnih varijacija nivoa u krvi, najbolje uraditi u prepodnevnim časovima, do 10 časova.
Pripremila: N.L.
Izvor: Sansazaroditeljstvo.org.rs/Zdravlje.kurir.rs
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni