Iako smo svesni koliko su cigarete štetne po naše zdravlje, više od trećine odraslih u Srbiji puši povremeno ili svakodnevno, dok je petina đaka uzrasta 11, 13 i 15 godina probala elektronske cigarete, podaci su Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
U Srbiji najmanje 15.000 ljudi godišnje umire kao posledica upotrebe duvana, u svetu osam miliona ljudi, od toga 1,3 nepušača zbog izloženosti duvanskom dimu, te se epidemija duvana smatra jednom od najvećih pretnji po javno zdravlje s kojom se svet ikada suočio. Na Svetski dan bez duvanskog dima prim. dr med. Petar Borović objašnjava razliku između pušenja i izloženosti dimu i daje savete kako ostaviti duvan na najlaški i najbezbolniji način.
- Nema nikakve razlike između pasivnog i aktivnog pušenja. Dim koji leluja oko pušača sadrži, recimo, sve radioaktivne komponente, kao što su polonijum-210, radioaktivno olovo i slično, o čemu se malo govori. Razlika je samo u tome koliko je dim koncentrisan, odnosno koliko ste blizu pušača i koliko ste dugo bili izloženi, da li je to bilo ponekad ili stalno. Žene pasivni pušači imaju 35-40 odsto veće šanse da obole od raka grlića materice, dojke, srčanih oboljenja. Čak i životinje stradaju, omiljene kuce dobijaju rak pluća, tipičan pušački kancer – opominje prim. dr med. Borović.
Primarijus navodi da u razvijenim zemljama u kojima već dugi niz godina opada broj pušača, ujedno opada i broj obolelih od raka pluća. Kao dobar primer navodi Finsku gde se od 60-ih godina prošlog veka procenat ovog karcinoma smanjio za 63 odsto.
Prevarite mozak
Ako ste pušač i razmišljate o tome da ostavite duvan, ali vam to nikako ne polazi za rukom, najbolji i najlakši način je uz pomoć biljnih preparata na bazi citizina, tvrdi doktor. Citizin je aklaloid koji se prirodno javlja u nekoliko biljnih rodova i koji je uprkos njegovoj toksičnosti našao medicinsku primenu kod odvikavanja od pušenja.
Na pitanje šta je sa psihološkom zavisnošću doktor navodi da je, dok je radio u savetovalištu, svedočio i mnogim “slomovima”.
- Drugog dana odvikavanja dolaze pacijenti, među njima jedna žena plače kao kiša. Pitam je šta se dogodilo, mada znam šta je po sredi, a ona odgovara kroz suze da život bez cigareta nema smisla. Naravno da za nju “nema smisla” kad je pao nivo neurotransmitera u mozgu, ali sa citizinom toga nema - ohrabruje.
Od ostalih trikova probajte jednoprocentni rastvor srebro nitrata koji se pravi u apoteci - kada vam se puši, malo ga promućkate u ustima i posle toga vam cigareta jednostvano neće prijati.
Ili probajte kombinaciju sa solju. Dakle, kad želite da zapalite, gricnete malo soli i posle toga vam se takođe više neće pušiti.
Provokatori i pomagači
Ukoliko želite da još lakše pređete u tabor nepušača izbegavajte kafu, naglašava doktor.
Da biste ubrzali izbacivanje otrova uzimajte što više vode, šargarepu jer obnavlja pluća, paradajz jer smanjuje želju za pušenjem, crni luk – obnavlja bronhije, belo grožđe (kada dođe sezona) - odlično je za pluća. Pored toga zamorite se svakog dana do pojave znoja.
- Najvažnija stvar je stvoriti organizmu uslove bez otrova, hraniti se zdravo, živeti zdravo i telo tako samo može da pobeđuje i najteže bolesti – poručuje naš sagovornik.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.