Poznato je da neki začini, od kojih su neki karakteristični za mediteransku ishranu, blagotvorno utiču na metaboličko zdravlje, a sada su stručnjaci sa Univerziteta u Saragosi pokušali da saznaju kako tačno pojedini začini utiču na nivo šećera u krvi.
U tu svrhu analizirali su 77 ranije sprovedenih studija u koje su uključene odrasle osobe sa dijabetesom tipa 2, odnosno podatke o njihovim vrednostima glukoze (prosečan nivo šećera u krvi u prethodna tri meseca).
Kao i podatke o uzimanju dijetetskih suplemenata sa sastojcima pomenutog i nekih drugih začina. Kriterijume je ispunilo 3.050 ljudi.
Od pet začina koji su dali rezultate u snižavanju nivoa šećera u krvi, najefikasniji se pokazao crni kimsa smanjenjem od 0,9 do 1,4 mmol/l, a zatim slede cimet i đumbir.
Dalje, istraživanje je povezivalo samo đumbir i crni kim sa značajnim poboljšanjima u merenju hemoglobina A1c, a samo cimet i đumbir sa značajnim smanjenjem vrednosti insulina.
Snižavanje nivoa šećera u krvi nije jedina korist koju možemo da dobijemo od pomenutih začina:
Crni kim
Crni kim je dostupan na tržištu kao hladno ceđeno ulje, hladno ceđene uljne kapsule, kapi i prah za seme.
Najčešće se pominju dnevne doze od 3 do 5 grama, a tačna količina zavisi od sadržaja timohinona, najvažnijeg aktivnog jedinjenja crnog kima, u proizvodima.
U nekoliko kliničkih ispitivanja, pokazalo se da uzimanje ulja ili semena crnog kima značajno poboljšava profil lipida i reguliše nivo šećera u krvi.
Najozbiljniji neželjeni efekat crnog kima može biti razređivanje krvi i povećan rizik od krvarenja.
Posebna svojstva cimeta
Efikasnost prijatno aromatičnog cimeta u regulisanju šećera u krvi i insulina može biti posledica toga što može da imitira dejstvo insulina i tako doprinese boljoj regulaciji dijabetesa, pokazala je analiza osam studija iz 2022. godine, prema rezultatima koji cimet snižava šećer u krvi mereno i natašte i posle jela.
U istraživanju, učesnici su uzimali od 120 miligrama do 6 grama cimeta dnevno tokom četiri do 18 nedelja.
Đumbir može sprečiti opadanje moždane funkcije
Zahvaljujući obilju antioksidanata, đumbir smanjuje hronične upale u telu, uključujući i mozak, štiteći ga od slobodnih radikala.
Stimuliše proizvodnju transmitera u mozgu odgovornih za pamćenje, fokusiranje i vreme reakcije, kao i dopamina i serotonina, koji su važni u borbi protiv mentalnih bolesti poput depresije.
Prenela: N.R.
Izvor: Živim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs