korisni saveti

Zbog čega se tokom leta javlja problem sa zatvorom? Ovo su biljke, napici i hrana koji mogu ublažiti simptome

Shutterstock

Uprkos brojnim upozorenjima da treba obratiti posebnu pažnju na unos tečnosti tokom leta, posebno je teško ispuniti ovaj zahtev na ekstremnim vrućinama. Uz intenzivno znojenje, nije retkost da se javlja i blaga do umerena dehidracija, što se može prepoznati po osećaju žeđi, suvim ustima, vrtoglavici, slabosti, tamnoj mokraći i često po pojavi zatvora.

Ukoliko imate manje od tri stolice ili imate otežano pražnjenje creva, znači da najverovatnije imate zatvor. To je prilično čest zdravstveni problem koji može biti uzrokovan:

  • nedovoljan unos vlakana
  • nedovoljan unos tečnosti
  • sedentarni način života
  • određeni lekovi
  • drugi zdravstveniproblemi (sindrom iritabilnog creva, dijabetes, Parkinsonova bolest, itd.)

Dugotrajna ili hronična opstipacija je svakako razlog da se što pre obratite lekaru, ali kada su u pitanju prolazni poremećaji varenja, poput ovih letnjih, mogu pomoći promene u ishrani i fizička aktivnosta. Nije preporučljivo da na svoju ruku, bez savetoavnja sa lekarom ili farmaceutom, uzimate laksative koji se mogu nabaviti bez recepta.

Foto: Shutterstock
Ukoliko imate manje od tri stolice ili da imate otežano pražnjenje creva, znači da najverovatnije imate zatvorfoto: Shutterstock

Hrana i napici koji pomažu kod zatvora

Ukoliko vas tokom leta muči zatvora, pokušajte da stimulišete varenje sledećim namirnicama i pićima:

  • Namirnice bogate vlaknima – hleb od celog zrna i žitarice, voće, povrće, orasi, semenke i mahunarke su na listi odličnih izvora vlakana. Voće kao što su smokve i šljive su poznati prirodni laksativi, a tokom vrelih dana od velike pomoći mogu biti i lubenice koje, osim što sadrže vlakna, nadoknađuju izgubljenu tečnost i minerale.
  • Namirnice bogate magnezijumom – na ovoj listi su tamno lisnato povrće, avokado, orasi, žitarice obogaćene magnezijumom, čia semenke i masne ribe (tunjevina, pastrmka, losos, skuša, sardine i druge).
  • Probiotičke namirniceu ovu grupu spadaju neke već pomenute namirnice poput čia semenki i smokava, kao i kefir, jogurt i sir, a pomažu i brokoli i suve šljive.
  • Voda – tokom letnjih meseci, ali i tokom cele godine treba unositi dovoljno vode. Adekvatna hidratacija je izuzetno važna u prevenciji i lečenju opstipacije. Pijte dosta vode tokom dana (2,5 do 3 litra) da biste omekšali suvu stolicu i poboljšali probavu.
  • Sok od suve šljive – Istraživanja pokazuju da ispijanje soka od suve šljive može sprečiti stvaranje tvrde stolice.
Foto: Shutterstock
Suve šljive možete skuvati i kao kompot i rashladiti foto: Shutterstock

Napitak od suvih šljiva

Podsetimo se jednostavnog recepta naših baka za napitak od suvih šljiva: ostavite nekoliko suvih šljiva u vodi preko noći i popijte napitak ujutru.

Iako nije baš ukusan, odlično podstiče varenje. Suve šljive možete skuvati i kao kompot, piti topao ili rashlađen, što će pozitivno uticati na varenje.

Biljke koje pomažu kod zatvora

Istraživanja sugeriraju da ove biljke deluju i kao prirodni laksativi, bilo kao dodatak prehrani ili u obliku biljnih čajeva:

  • Sena – Sena je snažan prirodni laksativ koji izaziva kontrakcije u mišićima koji oblažu creva. Možete uzeti u obliku dodatka prehrani ili čaja, bez prethodnog traženja stručnog savetnika ili lekara. Naime, senu se ne preporučuje koristiti kroz duže vreme, a postoje i određene nuspojave i kontraindikacije.
  • Đumbir Istraživanja pokazuju da đumbir može ubrzati probavne aktivnosti dok se takođe bori nadutost i grčeve.
  • Paprena metvica – Mnogi ljudi piju čaj od paprene metvice za lečenje gastrointestinalnih stanja i simptoma. Djeluje umirujuće na probavni trakt, a može ublažiti i zatvoriti.
  • Aloe vera – sok, čaj i dodaci prehrani od aloe vere deluju na povremeni zatvarač, poboljšavajući pokretljivost creva.
Foto: Shutterstock
Đumbir može ubrzati probavu, a istovremeno se bori protiv nadimanja i grčevafoto: Shutterstock

Kretanje je ključno za dobru probavu

Veoma je važno da se krećete. Ako već ne vežbate redovno, svakako prošetajte i iskoristite svaku priliku da plivate tokom leta.

Samo hodanje od 10 do 15 minuta nekoliko puta dnevno može pomoći telu i digestivnom sistemu da bolje funkcionišu. Istovremeno, vodite računa da šetate tokom ranog jutra ili večeri kako biste izbegli najtopliji deo dana i ne zaboravite da pijete vodu.

Prenela: O.M.

(izvor: adiva.hr/Zdravlje.Kurir.rs)