Bolji osećaj korak po korak

Probajte izazov hodanja 6-6-6: Evo šta podrazumeva i zbog čega je to jednostavan put do boljeg zdravlja

Shutterstock

Za razliku od intenzivnog treninga koji može biti prezahtevan za početnike, izazov hodanja 6-6-6 je pristupačan način vežbanja koji ne zahteva posebnu opremu ili članstvo u teretani, a rezultati se mogu osetiti već nakon nekoliko nedelja redovnog praktikovanja.

U moru fitnes trendova koji često zahtevaju skupu opremu ili komplikovane rutine vežbanja, pojavio se jednostavan pristup vežbanju koji dobija sve više poklonika - takozvani 6-6-6 izazov hodanja. Ovakav pristup fizičkoj aktivnosti dokazuje da ponekad najjednostavnija rešenja donose najbolje rezultate.

Šta je 6-6-6 izazov hodanja?

Koncept je jednostavan, ali efikasan: posvetite 60 minuta svog vremena šetnji dnevno. Možete ga izvoditi ili u 6 ujutru ili u 6 uveče, uz 6 minuta zagrevanja i 6 minuta opuštanja mišića. Otuda i naziv izazov 6-6-6.

Dr Milica Mekdauel, sertifikovani stručnjak za vežbanje, za zdravstveni veb portal Healthline ističe da je hodanje najefikasniji oblik preventivne fizičke aktivnosti, a već 3.500 koraka dnevno može značajno da smanji rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Izazov 6-6-6 nije jednostavna lagana šetnja, već zahteva održavanje umereno brzog tempa Foto: Shutterstock

Važno je napomenuti da izazov 6-6-6 nije jednostavna lagana šetnja, već zahteva održavanje umereno brzog tempa koji povećava broj otkucaja srca. Mike Julom, sertifikovani lični trener, objašnjava da se većina vežbi izvodi bržim tempom koji predstavlja izazov za kardiovaskularni sistem. 

Idealno je održavati tempo u takozvanoj „Zoni 2” otkucaja srca, koji je približno na nivou od 50 odsto maksimalnog pulsa, odnosno polovine pulsa koji se javlja pri najvećem naporu.

Jutarnja šetnja - za savršen početak dana

Ako se odlučite za jutarnju varijantu u šest sati, očekuje vas značajna korist za zdravlje. Istraživanje objavljeno u British Journal of Sports pokazuje da stariji ljudi koji dan započinju jutarnjom šetnjom pokazuju bolje kognitivne sposobnosti od svojih neaktivnih vršnjaka.

Za ubrzavanje metabolizma posebno je efikasna jutarnja šetnja, koja je odličan način da se „zagrejete“ za predstojeće dnevne zadatke. Pored toga, svež jutarnji vazduh i mirno okruženje pomažu u poboljšanju mentalnu jasnoću i fokus, dok u isto vreme smanjuju nivo stresa i anksioznosti pre početka radnog dana.

Istraživanja pokazuju da večernja šetnja posle obroka efikasnije snižava šećer u krvi od jutarnje šetnje pre obroka Foto: Shutterstock

Večernja šetnja - brojne zdravstvene prednosti

Za one koji više vole da vežbaju u večernjim satima, šetnja u šest sati uveče takođe donosi svoje prednosti. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Nutrients, večernja šetnja posle obroka efikasnije snižava šećer u krvi od jutarnje šetnje pre obroka.

Večernja šetnja se pokazala kao izuzetno efikasno u borbi protiv svakodnevnog stresa i napetosti. Takođe značajno doprinosi boljem varenju i smanjenju nadimanja, priprema organizam za kvalitetniji san, pomaže u regulaciji krvnog pritiska i smanjenju večernje anksioznosti.

Kako započeti sa izazovom hodanja 6-6-6?

Ako niste u formi, stručnjaci preporučuju postepeni početak aktivnosti. Počnite sa kraćim šetnjama od 10 do 15 minuta i postepeno povećavajte trajanje do cilja od 60 minuta.

Odabir udobne odeće i obuće uz dobru podršku je ključ uspešnog programa. Započnite svaku šetnju sa šestominutnim zagrevanjem koje uključuje lagano istezanje i postepeno povećanje tempa.

Tokom glavnog dela šetnje održavajte tempo kojim možete normalno da dišete, ali koji predstavlja određeni izazov vašem telu. Za dodatni intenzitet, možete uključiti i hodanje uzbrdo ili alternativne intervale bržeg i sporijeg hodanja. Završite svaku sesiju sa šestominutnim opuštanjem mišića i laganim istezanjem.

Za dodatni intenzitet, možete uključiti i hodanje uzbrdo Foto: Shutterstock

Zdravstvene prednosti hodanja

Prema Američkom udruženju za srce, redovno hodanje (bilo da je u obliku 150-minutnog nedeljnog programa ili izazova 6-6-6) pruža sveobuhvatne zdravstvene prednosti. Kvalitet sna se značajno poboljšava, kao i kognitivne funkcije mozga. Hodanje doprinosi smanjenju rizika od srčanih oboljenja, moždanog udara i dijabetesa.

Pored toga, redovni program šetnje pomaže u regulisanju krvnog pritiska i nivoa holesterola uz povećanje energije i izdržljivosti. Uticaj na mišićno-skeletni sistem je posebno važan, jer redovno hodanje jača kosti i mišiće, a takođe pomaže u održavanju zdrave telesne težine.

Za razliku od intenzivnih treninga koji mogu biti prezahtevni za početnike, izazov hodanja 6-6-6 je pristupačan način vežbanja koji ne zahteva posebnu opremu ili članstvo u teretani. Ključ uspeha leži u doslednosti i postepenom napretku, a rezultati se mogu osetiti nakon nekoliko nedelja redovne upotrebe.

Izvori: Adiva.hr/Healthline/Health Shots/Zdravlje.Kurir.rs

Znate li šta je tiho hodanje i zbog čega mnogi obožavaju ovu tehniku? Saznajte u ovom tekstu.