dr Nenad Stanković

Na koji način se smanjuju i uklanjaju ožiljci? Specijalista kozmetologije otkriva šta daje najbolje rezultate i kada početi sa tretmanima

Shutterstock, Privatna Arhiva

Bilo da je reč o atrofičnim, hipertrofičnim ili keloidnim ožiljcima, ove neželjene estetske pojave mogu u velikoj meri uticati na sliku o sebi i narušiti samopouzdanje osobe koja se bori sa ovim ozbiljnim problemima. Na sreću, dostignuća u savremenoj medicini pružaju veru u to da se mnogi ožiljci mogu ublažiti i trajno ukloniti.

O tome na koji način je potrebno negovati ožiljno tkivo nakon zarastanja rane i kako se i u kojoj meri postojeći ožiljici mogu ublažiti, razgovarali smo sa dr Nenadom Stankovićem, specijalistom kozmetologije i doktorandom na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu.

- Nakon pojave akni i strija, neretko se događa situacija da se ne stvori dovoljno kolagena što uzrokuje ulegnuća u koži, pa u tom slučaju nastaju atrofični ožiljci koji se uspešno tretiraju intenzivnijim tretmanima uz duži period oporavka kao što su ablativni laseri, duboki hemijski pilinzi, mikrodermoabrazija do minimalno invazivnih koji ne podrazumevaju oporavak i tada primenjujemo biostimulativne i fotoakustične lasere u kombinaciji sa injektabilnim bioregenerativnim tretmanima poput mezoterapije, polinukleotida, sopstvene krvne plazme obogaćene trombocitima i faktorima rasta, egzozoma i sve to sa ciljem aktivne regeneracije ožiljnog tkiva. Privremeno rešenje može se dobiti popunjavanjem ožiljaka hijaluronskim filerima koji vizuelno smanjuju dubinu ožiljaka, ali ih ne uklanjaju trajno - kaže dr Stanković.

Pročitajte: 

Zašto nastaju strije i da li ih je moguće ukloniti? Doktorka otkriva od čega to zavisi

Nakon pojave akni ne stvara se dovoljno kolagena što uzrokuje ulegnuća u koži Foto: Shutterstock

Kombinovane metode pružaju najbolje efekte

Kod hipertrofičnih ožiljaka dolazi do preterane sinteze kolagena gde se ožiljno tkivo nalazi iznad površine kože ostajući u njegovim granicama, promenjene je boje i narušava estetiku teksture kože.

- Najlakše se uklanja ablativnim Er:YAG i CO2 laserima čime se postiže ravnanje ožiljnog tkiva sa površinom kože. Dinamika izvođenja tretmana zavisi od dubine ožiljaka, starosne dobi, sposobnosti organizma za regeneraciju, genetike i inteziteta tretmana. Naime, što je procedura agresivnija, rezultati će biti brže primetni, a put do rešavanja problema kraći.

Za koji model rešavanja problema će se doktor opredeliti, zavisi od vrste i dubine ožiljaka, kao i očekivanja pacijenata.

- Kako je u pitanju narušen integritet kože, neophodno je imati puno strpljenja kako bi sprovedeni postupci doveli do pozitivnih promena. Kombinovane metode svakako pružaju najbolje efekte koje su u medicinskoj praksi dokazano dale odlične rezultate. Ukoliko tretmane izvodi stručnjak u oblasti estetske medicine uz vrhunsku lasersku tehnologiju i proverene preparate, eventualne komplikacije se mogu svesti uglavnom na promenu u boji tkiva što se može rešavati određenim procedurama koje će smanjiti, odnosno povećati pigment.

Kod hirurških ožiljaka najbolje je otpočeti sa terapijom neposredno nakon skidanja konaca Foto: Shutterstock

Kada je najbolje početi sa tretmanom ožiljaka?

- Kod hirurških ožiljaka najbolje je otpočeti sa terapijom neposredno nakon skidanja konaca, dok kod ožiljaka od akni i strija takođe treba reagovati blagovremeno dok je ožiljno tkivo mlado. Kada postoji dobra mikrocirkulacija, sve navedene procedure obezbediće brži oporavak i značajno bolji izgled kože.

Kada se primenjuju laseri, a kada hemijski pilinzi?

Rezultati zavise od vrste ožiljaka, tipa i dinamike tretmana, individualnog odgovora organizma i dalje nege kože koja je neophodna.

- Kada je reč o ožiljcima posle povrede, naročito nakon hirurških intervencija, treba ih tretirati preparatima na bazi silikona zato što poboljšavaju proces zarastanja rana čim se skinu konci. Potom se pristupa određivanju terapije za njihovo efikasno uklanjanje. Kod atrofičnih ožiljaka primenom ablativnog lasera ili dubokog hemijskog pilinga na bazi trihlorsirćetne kiseline, vidljiv napredak će se uočiti već nakon prvog tretmana. Usled pojave hipertrofičnih i keloidnih ožiljaka, treba kreirati poseban plan terapije, naročito kod keloida koji imaju sposobnost ponovnog javljanja, stoga je upotreba kortikosteroida u njihovom slučaju gotovo obavezna.

Ožiljici od povreda i hirurški ožiljici tretiraju se preparatima na bazi silikona zato što poboljšavaju proces zarastanja rana Foto: Shutterstock

Odmah nakon formiranja ožiljka ne bi trebalo preterivati sa proizvodima za negu

Doktor Stanković objasnio je i kako izgleda proces zarastanja rana i stvaranje ožiljaka, i na koji način je u tom periodu potreno negovati ožiljno tkivo.

- Prva etapa u zarastanju rana i povreda jeste zatvaranje krvnih sudova sa ugruškom kako ne bi došlo do iskrvarenja, potom nastupa borba organizma protiv infekcije i stranih tela. Sledeća faza je regeneracija i traje dve nedelje. Sitni krvni sudovi polako počinju da vraćaju stari oblik na mestu povrede. Organizam nadomešćuje gubitak supstanci novim tkivom sintetišući vlakna kolagena budući da je spreman za samoisceljivanje. U tom periodu ne bi trebalo preterivati sa nanošenjem proizvoda kako bi se prirodni proces nesmetano obavio. Rana treba da ostane suva i poželjno je da bude zaštićena.

Kako se postupa kod hirurških i ožiljaka od akni?

- Kod hirurških ožiljaka najbolje je otpočeti sa terapijom neposredno nakon skidanja konaca, dok kod ožiljaka od akni i strija takođe treba reagovati blagovremeno dok je ožiljno tkivo mlado. Kada postoji dobra mikrocirkulacija, sve navedene procedure obezbediće brži oporavak i značajno bolji izgled kože.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Dermatolozi objašnjavaju: Kako nastaju ožiljci i kako ih se rešiti