OPREZ

3 znaka srčanog udara koje žene ne smeju da ignorišu: Intenzivan bol u grudima nije uvek jedan od simptoma

Shutterstock

Telo ima veoma razvijen način da šalje signale kada nešto nije u redu. Na primer, problem sa srcem ne izaziva bol samo u toj regiji, već može izazvati bol i na drugim mestima. Bol ili pritisak se ponekad javljaju iznenada, nisu izazvani fizičkim naporom i mogu vas probuditi tokom noći.

Većina ljudi povezuje bol ili pritisak u grudimasa srčanim udarom. Međutim, žene posebno treba da obrate pažnju i na dodatne znake srčanih problema.

- Većina žena ima iste simptome kao i muškarci. Do 70 % žena ima pritisak u grudima ili osećaj stezanja. Ali 30% žena ima netipične simptome -  kaže kardiolog dr Lesli Čo.

U nastavku, dr Čo objašnjava tri netipična simptoma na koje žene treba da obrate pažnju – i kako da prepoznaju šta je razlog za brigu, a šta nije.

Ekstremni umor

Kao i mnoge žene, verovatno ste zauzete poslom i porodicom, pa nije čudno što ste često umorni – to je sasvim normalno. Međutim, umor izazvan srčanim problemima je mnogo izraženiji i iscrpljujući.

- Ne govorimo o onom opštem umoru na kraju dana. Ne govorimo o potrebi da odspavate u 5 popodne.“

U ovom slučaju, umor dolazi iznenada i ometa uobičajene aktivnosti.

- Ranije ste mogli da se popnete uz dva sprata stepenica – sada jedva možete jedan. Takođe, osećaj težine u grudima i iscrpljenost čak i bez fizičke aktivnosti, ili posle jednostavnih zadataka poput pravljenja kreveta, odlaska do toaleta ili kupovine, mogu biti znaci upozorenja.

Sve veća zadihanost tokom fizičkog napora može biti alarm za uzbunu Foto: Profimedia

Kratkoća daha

Kako žene stare, manjak fizičke aktivnosti i postepeno gojenje mogu izazvati probleme sa disanjem. Međutim, kratak dah u određenim situacijama može ukazivati na problem sa srcem.

- Možda primetite da kada izvodite psa u šetnju, postajete zadihani, a to vam se ranije nije dešavalo. Ili dok idete do kola, naglo ostajete bez daha.

Posebno je zabrinjavajuće ako vam se disanje pogoršava kada ležite, a poboljšava kada sednete – to može biti znak srčane slabosti. Takođe, sve veća zadihanost tokom fizičkog napora, ili iznenadna bez daha bez vežbanja, treba ozbiljno shvatiti.

Nesposobnost da radite ono što ste ranije mogli

Ovaj simptom može biti teško definisati jer zavisi od vaših ličnih navika i nivoa energije.

- Radi se o značajnoj promeni u vašoj fizičkoj sposobnosti. Ranije ste mogli da hodate po traci 20 minuta, sada jedva izdržite 10 jer ste iscrpljeni.

Drugi mogući znaci srčanog udara

Simptomi se razlikuju od osobe do osobe, ali evo još nekoliko znakova na koje treba obratiti pažnju:

Bol u vratu, vilici, ruci i leđima: Ako se bol širi na vilicu, leđa, vrat ili ruke, a ne možete tačno da odredite izvor bola, to može biti srčani problem – posebno ako se javlja tokom fizičke aktivnosti i prestaje kad stanete.

Neočekivano znojenje: Iako su valunzi česti u menopauzi, iznenadno i prekomerno znojenje uz mučninu ili pritisak u grudima može biti znak srčanog udara. Posebno ako se radi o „hladnom znoju“ bez očiglednog razloga.

Bol u grudima: Klasičan simptom, ali ne uvek dramatičan. Može se osećati kao pritisak ili gorušica koja se postepeno pojačava.

Bol u grudima je klasičan simptom,  ali ne uvek dramatičan Foto: Shutterstock

Kada treba pozvati Hitnu pomoć (911)?

U određenim situacijama, treba odmah pozvati hitnu pomoć.

- Ako imate pritisak u grudima koji je počeo tog dana, ne čekajte – odmah idite na urgentno -  savetuje dr Čo.

Pozovite hitnu pomoć odmah ako imate bol u grudima uz bilo koji od sledećih simptoma, naročito ako traju duže od 5 minuta:

* Bol ili nelagodnost u gornjem delu tela (ruke, levo rame, leđa, vrat, vilica, stomak).

* Kratkoća daha.

* Znojenje ili „hladan znoj“.

* Osećaj punoće, gorušice ili gušenja.

* Mučnina ili povraćanje.

* Vrtoglavica, nesvestica, slabost ili anksioznost.

* Ubrzan ili nepravilan rad srca.

Šta da radite ako primetite simptome srčanog udara?

Ako sumnjate da imate simptome srčanog udara – koji se ponekad pojavljuju nedeljama ili mesecima pre samog napada – nemojte ih zanemariti.

- Žene često pomisle da je nešto drugo u pitanju. Nažalost, žene često imaju više začepljenja u arterijama kada se otkrije da je intervencija potrebna.

Takođe, žene obično oboljevaju od srčanih bolesti kasnije od muškaraca.
- Muškarci u 50-im i 60-im, a žene u 60-im i 70-im. Zbog efekta estrogena, žene oboljevaju desetak godina kasnije. Što ranije prijavite problem, veće su šanse da se spreči srčani udar - ističe dr Čo.

Ako primetite da vam je disanje kraće nego inače pri svakodnevnim aktivnostima, obratite se svom lekaru ili kardiologu Foto: Profimedia

Kada da posetite lekara?

Ako nešto nije u redu, bolje je ne rizikovati.

- Ako primetite da vam je disanje kraće nego inače pri svakodnevnim aktivnostima, obratite se svom lekaru ili kardiologu. Sve zavisi od toga koliko su simptomi ozbiljni i koliko su se nedavno pojavili - kaže dr Čo.

Prilikom posete lekaru:

* Ponesite listu simptoma i kada se javljaju.

* Pomenite porodičnu istoriju srčanih bolesti.

* Razgovarajte o stresu ili događajima u životu koji mogu doprineti problemu.

Lekar će slušati vaše simptome, izmeriti puls i pritisak, a možda uraditi i krvne analize kako bi proverio da li ima oštećenja srca.

Takođe, može uraditi EKG da proveri električnu aktivnost srca, ili ehokardiogram da vizuelno pregleda srce. Neki pacijenti dobijaju i testove opterećenja, CT angiogram koronarnih arterija (CTA) ili kateterizaciju srca.

Sve ovo je ključno za ranu dijagnozu i sprečavanje ozbiljnog srčanog udara.

Šta se dešava kada se "loš" holesterol nagomila u organizmu? Kardiolog otkriva: "Vrtoglavica i bol u grudima i listovima mogu biti signal za uzbunu"

Izvor:  Health.clevelandclinic.org/Zdravlje.Kurir.rs